Młodzi, którzy myślą o porządku i bezpieczeństwie

Uczestnicy olimpiady w ratuszu (fot. Tcz.pl)
Młodzi, którzy myślą o porządku i bezpieczeństwie

zobacz galerię zdjęć: 3
Tczewscy finaliści X Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie spotkali się z dziennikarzami w tczewskim ratuszu. Reprezentacja naszego miasta co roku dobrze radzi sobie w olimpijskich zmaganiach.

Sebastian Wicki z Kościerzyny został zwycięzcą X Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie „Ja, strażnik…”. Drugie miejsce zajęła Maria Kędra z Kwidzyna. na trzecim znalazł się Kacper Nogowski, także z Kwidzyna. Finał konkursu odbył się w czwartek 16 marca w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Finaliści tczewskich szkół zajęli kolejno miejsca VI - Anna Przychodzeń z Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego , VII Damian Noga z Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz XVIII - Szymon Skonieczny z I Liceum Ogólnokształcącego.

- Startowało ponad tysiąc młodych osób - były dwa etapy rywalizacji. Nasza młodzież poradziła sobie świetnie. Być może w przyszłości odbędzie się ogólnopolska edycja akcji. - mówił Ryszard Wegiera, Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Tczewie - Niektóre z pomysłów młodych ludzi wdrażamy w życie - m. in. te dotyczące edukacji odnośnie sprzątania po psach.


W tym roku zadaniem finalistów było zdiagnozowanie najistotniejszych problemów porządkowych w swoim mieście lub gminie i zaproponowanie ciekawych rozwiązań tych problemów z punktu widzenia straży miejskiej lub gminnej. Młodzi ludzie mieli wiele interesujących propozycji. Nie bali się też korzystać z różnych metod badawczych. Chętnie przygotowywali ankiety i przeprowadzali wywiady. Kilka osób pokusiło się o nakręcenie filmów. Pojawiły się też pomysły na ciekawe programy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży. Reprezentacja naszego miasta zaprezentowała zagadnienia dotyczące profilaktyki nałogów i działania związane z zapobieganiem aktów wandalizmu.


Zwycięzca otrzymał darmowy indeks Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej na dowolnie wybrany kierunek studiów, laptop, czytnik e-book oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1000 złotych. Laureatka II miejsca dostała rower oraz czytnik e-book. Nagrodami za zajęcie III miejsca były: tablet i smartwatch. Wśród nagród za zajęcie kolejnych miejsc były między innymi: tablety, smartfony, czytniki e-book, cyfrowe aparaty fotograficzne oraz zestawy głośnikowe i słuchawkowe.

Podobnie jak w ubiegłych latach, specjalne wyróżnienie odebrał szkolny koordynator, który przygotował zwyciężczynię Olimpiady. Pedagog dostał bezpłatny indeks GWSH na dowolnie wybrane studia podyplomowe.
Do udziału w X Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie zgłosiło się ponad tysiąc osób. Ostatecznie w pierwszym etapie konkursu, który odbył się 3 stycznia 2017 roku, do pisania testu zasiadło 770 uczniów z 45 pomorskich szkół. 1 lutego, w ramach drugiego etapu, zmierzyło się 391 osób. Spośród nich do finału zakwalifikowało się 28 najlepszych. Jednym z regulaminowych wymogów konkursu było złożenie w konkretnym terminie autorskiego projektu. Prace dostarczyły 24 osoby i to one spotkały się w finale.

Głównymi organizatorami X Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie pod hasłem „Ja, strażnik…” były: Straż Miejska w Gdańsku i Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna. Konkurs współorganizowały straże miejskie z Chojnic, Kościerzyny, Kwidzyna, Malborka, Pelplina, Rumi, Starogardu Gdańskiego i Tczewa. Partnerem przedsięwzięcia jest Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Honorowym patronatem X Olimpiadę objęli: Marszałek Województwa Pomorskiego, Pomorski Kurator Oświaty oraz Prezydent Miasta Gdańska.

W 10 edycjach konkursu wzięły udział 5403 osoby. Po trzy razy po zwycięstwo i atrakcyjne nagrody sięgali uczniowie z Gdańska i Kwidzyna, dwa razy z Tczewa, jeden raz z Człuchowa.

Pierwszych pięć finałów odbyło się w Gdańsku. Zwycięzcę VI edycji poznaliśmy na zamku w Gniewie, VII - w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, VIII - w sopockim Hotelu Sheraton, IX - w Sali Widowiskowej im. Lubomira Szopińskiego w Kościerzynie.

Drukuj
Prześlij dalej