tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 21 października 2016r, godz. 13:38
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

"Chcę zostać dawcą szpiku, a nigdzie w Tczewie nie mogę". Co w takim przypadku?

Opublikowano: piątek, 23.03.2012, 00:05. Ilość komentarzy: 8

Zmień rozmiar tekstu: A A A

"Chcę zarejestrować się jako dawca szpiku, a nigdzie w Tczewie nie mogę" - żalił się nam w rozmowie telefonicznej nasz czytelnik. Okazuje, że potencjalnych dawców nie szukają nie tylko tczewskie laboratoria, ale podobnie rzecz ma się w wielu miejscach w naszym kraju. Na szczęście w Polsce działają fundacje, które szukają osób, jakie pomagają uratować życie chorym na białaczkę.

Nasz czytelnik dzwonił do kilku laboratoriów w Tczewie i ościennych powiatach, niestety, żadne nie rejestruje potencjalnych dawców:

- To powszechna sprawa. Badań nie finansuje fundusz zdrowia, dlatego wygląda to, jak wygląda. A koszt takiego badania to około 250 zł. Na szczęście są fundacje, takie jak DKMS, dzięki którym cały proces może odbywać się bezkosztowo dla dawcy. W wypadku ostatecznego zakwalifikowania fundacja pokrywa również koszty przejazdów i pobytów w hotelu - tłumaczy Grażyna Antczak, radna i inicjatorka ubiegłorocznej akcji "Wspólnie przeciw białaczce", podczas której w naszym mieście zarejestrowało się około 200 potencjalnych dawców szpiku.

Co zatem może zrobić osoba z Tczewa, która chce jak najszybciej zostać dawcą szpiku?

- Wystarczy, że zarejestruje się na stronie www.dkms.pl - fundacja prześle nam na wskazany adres specjalny pakiet z patyczkami do pobrania śliny z jamy ustnej (materiał genetyczny do badania) oraz dokładną instrukcją. Następnie odsyłamy to wszystko i czekamy. Proszę się nie zrażać, bo czasem na wynik czekamy nawet kilka miesięcy, bo badania są przeprowadzane w Stanach Zjednoczonych. Po określonym czasie trafia do nas decyzja. Może się okazać, że przez całe życie nie podzielimy się szpikiem, ale jeśli będzie zgodność może to nastąpić na po kilku miesiącach. - tłumaczy radna, zapraszając naszego czytelnika w razie dodatkowych pytań na swój dyżur (poniedziałek 13.00-15.00 - Świetlica Środowiskowa przy Parafii NMP Matki Kościoła, Tczew ul. Rokicka 1).

Dodajmy, że w Polsce co godzinę stawiana jest diagnoza: nowotwór krwi potocznie zwany białaczką. Co drugi pacjent zakwalifikowany do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego nie znajduje dawcy, dlatego tak wiele zależy tutaj od nas. Fundacja DKMS nie wyklucza zorganizowania w Tczewie kolejnych akcji rejestracji dawców szpiku. Na to będziemy musieli poczekać jednak około rok czasu.
Autor: jol
drukuj
Artykuł przeczytano 2363 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Policja
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (8)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+4
www ~ g_gość
IP: 193.227.xx3.xx1
Data: 23.03.2012, 06:36
http://www.zostandawca.pl/ link logujesz się na stornie przysyłają probnik, wykonujesz wszytsko wg. instrukcjii oddajesz swoje DND do badań. i czekasz i czekasz. My czekamy juz 4lata może przyjdzie kiedyś szansa komuś pomóć. pozdro
Brak zdjęcia
+9
Można się zarejstrować ~ Marcin_gość
IP: 77.254.xx8.xx2
Data: 23.03.2012, 06:58
W tczewskim punkcie RCKIK można się zarejestrować jako dawca - przed oddaniem krwi trzeba tylko napomknąć paniom o tym że chce się zostać dawcą szpiku, a panie pielęgniarki pobiorą dodatkową fiolkę krwi do badań.
Brak zdjęcia
+3
Dawca szpiku ~ osoba z Rejestru Dawców_gość
IP: 217.98.xx2.xx4
Data: 23.03.2012, 12:38
http://www.dkms.pl link - wpisz ten adres w przeglądarkę, tam w zakładce "Dawcy/rejestracja internetowa" zdeklaruj, że chciałbyś /-łabyś być dawcą szpiku. Przyjdzie do Ciebie pocztą zestaw do pobrania śliny, odsyłasz do DKMS i po jej zbadaniu otrzymujesz informację czy zostałeś umieszczony w Rejestrze dawców. WARTO POMAGAĆ! DZIĘKI, że chcesz do nas dołączyć. Pozdrawiam
Brak zdjęcia
0
fundacji jest wiele ~ arnold_gość
IP: 158.75.xx0.xx9
Data: 23.03.2012, 13:43
Czemu skupiacie się na jednej, dysponującej ogromnym kapitałem przelewanym co roku z Fundacji-matki z Niemiec?
user_ico_taschoon
+1
BzDURA ~ taschoon
Uż. zarejestrowany
Data: 23.03.2012, 19:49
Po co takie kłamstwa pisać, wystarczy podejść do PUNKTU KRWIODAWSTWA na ulicę Piaskową obok Starostwa Powiatowego i nie ma najmniejszego problemu aby zostać dawcą szpiku /niecały rok temu załatwiłem ten temat właśnie tam/. Wydaje mi się, że ktoś chce się wybić na akcjach charytatywnych i narobić szumu wokół swojego nazwiska.
Brak zdjęcia
+1
to nie bzdura ~ Damian_gość
IP: 62.152.xx1.xx1
Data: 23.03.2012, 20:27
Sam jestem zarejestrowany, zrobiłem to rok temu. W ubiegłym miesiącu chciała się zarejestrować moja żona- na Piaskowej, ale panie zmuszone były odmówić ponieważ ze względów finansowych rejestracja jest wstrzymana. Pozdrawiam
 
Brak zdjęcia
+1
Kloss_gość
IP: 109.207.xx3.xx2
Data: 24.03.2012, 03:20
Na Piaskowej nawet karty z grupą swojej krwi nie można sobie wyrobić bo chciałem i odmówili.
 
user_ico_taschoon
-1
dawca i karta z grupą krwi ~ taschoon
Uż. zarejestrowany
Data: 25.03.2012, 18:25
Z tego co mi wiadomo to wyrobienie karty z grupą krwi jest płatne i robią to laboratoria w Tczewie jest ich kilka, nawet w swojej przychodni można to zrobić bo chyba każda pobiera krew i wysyła do laboratorium wystarczy zlecić wyrobienie krew-karty. Można też trochę w inny sposób w punkcie krwiodawstwa, oddając krew tylko, że na kartę czeka się dłużej. jakiś czas temu kilku znajomych tak zrobiło i dostali. Podobnie jest z dawcami szpiku aby się zarejestrować to idzie się oddać krew zaznaczając na samym początku, że chce się zostać dawcą szpiku i za jednym razem dwie sprawy na plusik. Niedługo idę oddać krew to spytam bo może coś się zmieniło od Lutego.
 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew