Willy Muscate upamiętniony w parku, który założył

W Tczewie upamiętniono Willego Muscate (fot. MBP Tczew)
Willy Muscate upamiętniony w parku, który założył

zobacz galerię zdjęć: 3
W ubiegły piątek (19 czerwca) odbyła się sesja popularnonaukowa w Miejskiej Bibliotece Publicznej poświęcona tczewskiemu filantropowi, współzałożycielowi Parku Miejskiego - Willemu Muscate. Kilka godzin wcześniej w parku miejskim odbyło się odsłonięcie tablicy dedykowanej pamięci Muscatego, którego dokonali prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki oraz przewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Augustyn.

Pamiątkowa tablica umieszczona została na tym samym kamieniu, na którym hołd zmarłemu przed stu laty tczewianinowi planowali oddać w ten sam sposób już jemu współcześni, którzy ów głaz ufundowali i przetransportowali do parku. Po uroczystości, również na terenie parku uczniowie tczewskich szkół wzięli udział w grze miejskiej.

Willy Muscate (4 maj 1846 - 19 luty 1915) to jeden z największych darczyńców w dziejach Tczewa. Został zapamiętany jako założyciel Towarzystwa Upiększania Miasta (1889), twórca Parku Miejskiego oraz fundator skrzydła koncertowego Hali Miejskiej. Do dziś możemy obserwować również inny aspekt pracy Muscatego w postaci drzewostanu wzdłuż ulic Bałdowskiej, 30 Stycznia czy Wojska Polskiego, który pochodził w dużej mierze z jego prywatnej szkółki drzewek.

Spośród wielu pozytywnych efektów działalności Willego Muscate najmniej doceniany jest jego wkład w rozwój gospodarczy miasta. Stworzenie dużej fabryki, która przez kilkadziesiąt lat zatrudniała ponad setkę tczewian miało wymierny wpływ na życia społeczeństwa. O trwałości dzieła Muscatego świadczy fakt, że obecnie na terenie byłej fabryki maszyn znajduje się zakład Eaton, który w wielu aspektach kontynuuje dzieło tego wybitnego mieszkańca Tczewa.


Na konferencji zebranych gości przywitał gospodarz wydarzenia, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie dr Krzysztof Korda. Następnie głos zabrał Jarosław Bartoszewski - (prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej) - który mówił o ideach jakie przyświecały powstaniu i działalności Towarzystwa Upiększania Miasta, którego współzałożycielem był Muscate, a które to idee są obecnie od wielu lat upowszechniane przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej.

Następnie referaty wygłosili:

Janusz Landowski - (przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Tczewie), który przedstawił założenia dotyczące „parku jutra”. Zgromadzeni mogli zapoznać się z gotowymi projektami małej architektury oraz nasadzeń, które mogłyby odmienić obecny wizerunek parku miejskiego. Przy czym jak podkreślał prelegent, nowopowstające instalacje miałyby być jedynie uzupełnieniem krajobrazu parkowego, w którym dominującą rolę odgrywałaby w dalszym ciągu przyroda. Odmieniony parki miejski stanowiłby atrakcję mającą przyciągnąć mieszkańców, umożliwiając im na tyle skuteczny wypoczynek, aby chcieli pozostać w mieście również na weekendy.
Łukasz Brządkowski - (portal Dawny Tczew) przedstawił życiorys Willego Muscatego, którego nieodłączną częścią było jego bogate życie zawodowe. Praca i dokonania Muscatego jako filantropa - jak można było się dowiedzieć z wystąpienia - przenikały się wzajemnie. Pasja i zamiłowanie najpierw do flory następnie również do nowoczesnych maszyn, urządzeń i generalnie wynalazczości przekładała się na kierunki w których podążały jego przedsięwzięcia biznesowe. Rozbudowane i sprawne biznesy umożliwiały z kolei Muscatemu inwestowanie własnych środków i wytworów pracy, m.in. sadzonek maszyn w upiększanie miasta.
dr Michał Kargul - (Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie) nakreślił rys historyczny przełomu XIX/XX wieku - niezbędny dla właściwego zrozumienia epoki w której żył i pracował Willy Muscate. Tczew tamtych czasów, zamieszkany w większości przez ludność niemiecką i stanowiący terytorium najpierw Prus potem Cesarstwa Niemieckiego, korzystał ze swojego strategicznego położenia w drodze z Berlina do Królewca. Dzięki podniesieniu do rangi ważnego węzła kolejowego w skali całego cesarstwa, Tczew rozwijał się nieporównywalnie szybciej niż inne miasta regionu. Jako taki przyciągał licznych inwestorów i przedsiębiorców dostrzegających potencjał Tczewa.
Jarosław Rogaczewski (członek zarządu Eaton Truck Components Sp. z o.o.), który opowiedział zarówno o historii jak i obecnej działalności zakładu Eaton. Firma posadowiona na terenach należących niegdyś do fabryki Muscatego, kontynuuje obecnie jego pracę prospołeczną na terenie miasta. Zakład nie tylko w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeznaczył przeszło 1 mln złotych dla społeczności lokalnej ale również zaangażował się w bezpośrednie upiększania miasta, poprzez różnego rodzaju remonty i inwestycje.

Konferencja została zorganizowana wspólnie przez Miejska Bibliotekę Publiczną w Tczewie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej, portal Dawny Tczew oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

  • j_gość

    22.06.2015, 18:07

    k

    Oby to miejsce bylo zadbane a nie jak kamien za lidlem ufundowany skwer przez eaton . Jak kto mowil klasyk F...uj, d**a i kamieni kupa

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx9.xx6 
  • hmm_gość

    22.06.2015, 18:56

    Nie znałem gościa, ale dźwięcznie się nazywał

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx1 
  • _gość

    22.06.2015, 19:26

    gadają , gadają a park niszczeje. Jak nazwą następne pokolenia tych współczesnych prezydentów Tczewa ,, papraki , leniwce, ślimaki,,?

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx9.xx1 
  • _gość

    22.06.2015, 22:17

    Pan Lewandowski mówił o założeniach Parku jutra. Ciekawe, jeszcze jeden zegar słoneczny pośród drzew? Niezły idiota to wymyślił, a najlepsze, że kilku bezmózgów na etacie z naszych podatków to zaakceptowało. Zegar słoneczny pośród drzew, w wiecznym cieniu, taki numer powinien skończyć się wywaleniem kogoś z ciepłej posadki, bo ewidentnie intelektem nie dorasta do stanowiska. Krew mnie zalewa za każdym razem jak to cudo widzę, że im nie wstyd. W podstawówce uczą jak działa zegar słoneczny. Takie coś budują z naszych podatków. Tyle osób brało udział w wymyśleniu, zaprojektowaniu, akceptacji i wykonaniu i co? I nikt z nich nie wiedział, że to kompromitacja

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx2.xx2 
  • X_gość

    23.06.2015, 08:54

    x

    Już Wam nie przeszkadza że był Masonem Zrobiono to chyba bez konsultacji z proboszczem

    Odpowiedz
    IP: 89.229.xx5.xx0 
  • _gość

    23.06.2015, 10:17

    jeszcze trochę to w Naszym mieście zabraknie kamieni i miejsca do ich stawiania.....

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx6.xx6 
  • Big Zbig_gość

    23.06.2015, 14:19

    Boule w Parku

    W planie rewitalizacji Parku miał być bulodrom do gry w bule. Zamiast niego w dwóch miejscach miasta powstały pseudo bulodromy, na dzień dzisiejszy nie nadające się do gry ( za miękkie podłoże ) . Z takiego stanu tych urządzeń cieszą się jedynie psy, które mają się gdzie załatwić.

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx3.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.