Powstaje Plan Gospodarki Niskoemisyjnej - czeka ankieta

Dym (fot. tcz.pl)
Powstaje Plan Gospodarki Niskoemisyjnej - czeka ankieta
Urząd Miasta w związku z pojawiającymi się wątpliwościami odnośnie zamieszczonej na miejskiej stronie internetowej, ankiety adresowanej do mieszkańców Tczewa, dotyczącej sporządzenia Planu Gospodarki Niskoemisyjnej Gminy Miejskiej Tczew, zamieszcza wyjaśnienia Wykonawcy zlecenia, tj. firmy Ekometria Sp. z o.o., na temat sensu, zasadności i roli pozyskiwanych danych za pomocą publicznej ankiety elektronicznej. Wykonawca przedstawił również szerszy kontekst pozyskiwania danych do dokumentu.

Odpowiedź zamieszczono poniżej:

Dane wykorzystywane do inwentaryzacji emisji powierzchniowej (ogrzewanie indywidualne):

- Dane z PGNIG na temat ilości odbiorców gazu oraz ilości zużytego gazu, w tym wyszczególnienie odbiorców korzystających z gazu na cele grzewcze.

- Mapa sieci gazowniczej.
- Mapa sieci ciepłowniczej.
- Ilość zużytego ciepła przez odbiorców.
- Mapa budynków z WODGK w której wyszczególniono zabudowę jednorodzinną, wielorodzinną, przemysł, usługi, budynki użyteczności publicznej, obiekty handlowe. Do każdego budynku przypisana jest powierzchnia użytkowa, liczba kondygnacji oraz wysokość budynku,

Na podstawie powyższych informacji jesteśmy w stanie określić:

- zużycie ciepła oraz lokalizację budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej.
- zużycie gazu oraz lokalizację budynków korzystających z gazu w celach grzewczych.

W budynkach które nie korzystają z gazu ani nie są ogrzewane ciepłem sieciowym, dokonuje się szacowania. Trudne jest zdobycie informacji o sposobie ogrzewania w takich budynkach. Szacowanie odbywa się na podstawie trendów w konkretnej zabudowie (wielorodzinna/jednorodzinna), na podstawie danych statystycznych z GUS’u, na podstawie mapy budynków (powierzchnia, kondygnacja, wysokość) oraz na podstawie wizji lokalnej.

Ankiety są uzupełnieniem informacji o budynkach w których trudne jest określenie sposobu ogrzewania innymi metodami. Pokazuje nam także skalę używania kominków w domach jednorodzinnych, w których głównym źródłem ciepła są kotły gazowe. Kominki są sporym problemem, ponieważ bardzo często spala się drewno słabej jakości, które ma dużo wyższe wskaźniki emisji CO2 nawet od węgla!

Celowość zadawanych pytań w ankiecie:

- W celu określenia zapotrzebowania budynku na ciepło:
- rodzaj budynku, konstrukcja, rok budowy, powierzchnia użytkowa, wymiana okien, ocieplenie dachu, ścian.
- W celu określenia emisji CO2 ze spalanych paliw:
- rodzaj ogrzewania co/cwu, ilość spalanego paliwa, ogrzewana powierzchnia, kominek.


W ankietach pytamy o zużycie energii elektrycznej, na wypadek gdyby spółka zajmująca się obrotem energii odmówiła udostępnienia danych.

Jeżeli wypełniona ankieta jest niekompletna, w dalszym ciągu może być przydatna. Np. na podstawie wieku budynku oraz powierzchni użytkowej można z dużym przybliżeniem oszacować energochłonność budynku, a dołączając informacje o rodzaju paliwa, jesteśmy w stanie oszacować jego zużycie, a co za tym idzie, wielkość emisji.

Ankieta jest jedynie dopełnieniem informacji, które zostały zebrane z innych źródeł. Jednak z punktu widzenia budynków ogrzewanych paliwami stałymi, ankiety są całkiem istotne. Możemy wyznaczyć w ten sposób parametry reprezentatywnego budynku ogrzewanego paliwami stałymi w danym rejonie.

W ten sam sposób ankietyzujemy budynki użyteczności publicznej, które zazwyczaj mają swoje własne kotły. Ankiety wysyłane są także do firm usługowych.

W przypadku przedsiębiorstw inwentaryzacja polega na analizie pozwoleń zintegrowanych/na wprowadzanie gazów i pyłów. W przypadku instalacji, które nie są objęte powyższymi pozwoleniami, liczymy że otrzymamy ze starostwa zgłoszenia instalacji niewymagających pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza. Na wypadek, gdybyśmy takiej informacji nie otrzymali zostały rozesłane ankiety, w których przedsiębiorcy powinni wyszczególnić wszystkie źródła energetyczne na terenie zakładu wraz ze zużyciem paliwa oraz pozostałymi parametrami.

Mamy nadzieję, że powyższe wyjaśnienie firmy Ekometria Sp. z o.o., skłoni Państwa do wypełnienia przedmiotowej ankiety, pomagając zebrać uzupełniające dane do stworzenia ważnego dla miasta opracowania.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • lolek_gość

    01.11.2014, 09:37

    ale bzdet

    dalej, mimo wyjaśnień mam wrazenie, że nic istotnego z badania nie wyniknie.

    Odpowiedz
    IP: 83.11.xx8.xx2 
  • Meggi_gość

    01.11.2014, 18:08

    brudne powietrze na Starówce

    Błagam- zrób coś ze Starym Miastem,bo tu ludzie palą nie wiadomo czym!Smród nieraz masakrycznym,pyły w powietrzu to już nie pyły a płatki czarnej sadzy.A jak się im zlikwiduje piece,to problem zginie.Bo tego,czym palą żadne służby nie upilnują.

    Odpowiedz
    IP: 46.215.xx7.xx6 
  • pomorze_gość

    02.11.2014, 18:58

    ciepło w domu

    a że ludzie palą byle czym to na pewno z bogactwa bo po co kupić węgiel i raz napalić , lepiej palić byle czym i co chwilę podkładać

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx8.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.