Nadwiślańskie Spotkania Regionalne. Gościem m. in. aktywista Greenpeace'u, niedawno więziony przez Rosjan

Tomasz Dziemianczuk (fot. oficjalna strona Greenpeace)
Nadwiślańskie Spotkania Regionalne. Gościem m. in. aktywista Greenpeace'u, niedawno więziony przez Rosjan
Ruszają VIII Nadwiślańskie Spotkania Regionalne. Gościem tegorocznych Spotkań będzie Tomasz Dziemiańczuk. Ten pochodzący z Białegostoku pracownik Uniwersytetu Gdańskiego jest przede wszystkim związany z kulturą studencką, co przejawiało się m.in w jego pracy w Akademickim Centrum Kultury na UG oraz Gdańskim Towarzystwie Promocji Kultury Akademickiej. Jednak szerzej kojarzony jest przede wszystkim z Greenpeace'm, z którym związał się już przed dekadą, gdy otworzono polskie biuro tej organizacji.

Z wielu akcji tej organizacji, w których gdański aktywista był zaangażowany, największy rozgłos przyniosła ta z jesieni ubiegłego roku. Wraz z kilkudziesięcioma towarzyszami Dziemiańczuk chciał nagłośnić fakt wydobycia ropy naftowej szkodliwego dla środowiska w Arktyce. W tym celu chcieli oflagować jedną z rosyjskich platform wiertniczych. Spotkało się to jednak z ostra interwencją moskiewskich służb, które naginając przepisy międzynarodowe 19 września 2013 r. zaaresztowały całą załogę statku "Arctic Sunrise" należącym proekologicznej organizacji, oskarżając jej załogę o terroryzm i piractwo.

- Cała Polska mogła się wówczas przekonać, jak wygląda stan sądownictwa w Federacji Rosyjskiej, w którym zależnie od politycznych wytycznych żonglowano rodzajem oskarżeń i przewidywanymi sankcjami. Dzięki nagłośnieniu całej sprawy ostatecznie w grudniu 30 członków załogi "Arctic Sunrise" wypuszczona z aresztu, co bynajmniej jednak nie zakończyło formalnego biegu całej sprawy.- mówi w imieniu organizatorów Michał Kargul - Z Tomaszem Dziemiańczukiem będziemy w czwartkowy wieczór, 2 października, w Fabryce Sztuk, o godzinie 18.00 rozmawiać o jego kulturalnych i ekologicznych pasjach oraz o przeżyciach więźnia politycznego w Rosji. Niespodziewanie bowiem dla samego siebie miał możliwość poznania Rosji zza krat.

W piątek, 3 października, organizatorzy zapraszają także na godzinę 18.00 do Fabryki Sztuk, gdzie odbędzie się debata „Przywrócić nazwiska poległym i pomordowanym w czasie II wojny światowej w Tczewie i okolicach”.


- W 75 rocznicę tragicznych mordów z 1939 roku chcemy pochylić się nad ich ofiarami. Choć pamięć o tych wydarzeniach jest ciągle żywa, a lokalne środowisko stara się godnie upamiętniać tą pomorską tragedię, to jednak same ofiary ciągle pozostają w cieniu. Masowe groby w Szpęgawsku są bowiem anonimowe. Chociaż wielu tczewian i Kociewiaków wie, że spoczywają tam ich najbliżsi, to znicze pamięci muszą być palone na anonimowych masowych mogiłach. Wiemy, że prowadzone są i to od kilkudziesięciu lat, działania mające na celu identyfikację ofiar Lasu Szpęgawskiego. W czasie debaty dowiemy się na jakim etapie są działania podjęte w tej sprawie przez IPN. Zastanowimy się także, jak będziemy mogli wykorzystać uzyskaną stamtąd wiedzę i upamiętnić z imienia i nazwiska pomordowanych jesienią 1939 roku. - dodaje Kargul - Innym wątkiem planowanej debaty jest sprawa poległych w obronie Tczewa, jesienią 1939 roku. Oddział Kociewski ZKP od kilku lat weryfikuje podawane w literaturze przedmioty nazwiska ofiar działań wojennych związanych z Tczewem. Stąd wiemy jak funkcjonujące w powszechnym obiegu dane są mylne, czy czasem wręcz fałszywe. Zastanowić się chcemy, czy jesteśmy w stanie zweryfikować błędne informacje, czasem zamieszone nawet na nagrobkach cmentarnych. Przedyskutujemy sprawę lokalizacji wszystkich mogił obrońców Tczewa z 1 września 1939 roku. Na pewno przy tej okazji pojawi się także temat mogił poległych w czasie działań wojennych w marcu 1945 roku, wraz z głośną ostatnio sprawą cmentarza żołnierzy radzieckich. Wszystkich zainteresowanych tą tematyką serdecznie zapraszamy w najbliższy piątek o godzinie 18.00 do Fabryki Sztuk.

W ramach VIII Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych poza wieczornymi wydarzeniami w Fabryce Sztuk przed południem organizowane są spotkania w szkołach naszych partnerów: Zespołu Szkól w Suchym Dębie, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie i Zespołu Szkół Katolickich w Tczewie.

Kolejna część Spotkań odbędzie się w Opaleniu, gdzie w sobotę, 4 października kociewscy regionaliści dyskutować będą o przygotowaniach do V Kongresu Kociewskiego. Zaś wyjątkowym finałem VIII NSR będzie konferencja pomorsko-kurpiowska poświęcona wymianie doświadczeń w działaniach regionalnych pomiędzy Kociewiakami, Borowiakami i Kurpiami, która odbędzie się 18 października w Maleninie.

VIII NSR odbywają się dzięki wsparciu finansowemu Samorządów Miasta Tczewa i Powiatu Tczewskiego oraz Zarządu Głównego ZKP w Gdańsku.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

  • Kuba_gość

    01.10.2014, 13:13

    Mądry Europejczyk po szkodzie...

    Jakby rok temu świat głośno zaprotestował przeciwko pirackiemu porwaniu holenderskiego statku, to może by Rosjanie nie mieli takiej śmiałości na Ukrainie? A wtedy poza Holendrami reszta się odżegnywała, bo nikt nie chce nastawiać karku za "zielonych"...

    Odpowiedz
    IP: 78.31.xx6.xx1 
  • _gość

    01.10.2014, 13:26

    Po co ta ekologia?

    Opowiadanie bajek. Ten cały Greenpeace to jedna wielka ściema, od młodych ludzi zaczepiających ludzi na ulicy po wyżej ustawionych. Tak naprawdę Rosja bardzo się cieszy, że istnieje takie coś jak Greenpeace. Przecież w żadnym sąsiednim kraju nie powstanie elektrownia atomowa czy wydobycie gazu łupkowego na większą skalę żeby uniezależnić się od dostaw z Rosji. U nas nawet węgiel trujący i trzeba sprowadzać zza wschodniej granicy. Może to nie było zatrzymanie w celu zaprzestania działalności tylko jakieś szkolenia? A wiadomo, że im bardziej coś jest antyrosyjskie, tym lepiej się sprzedaje ;)

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx2.xx8 
  • Tomek_gość

    01.10.2014, 18:10

    Bzdura

    W Kaliningradzie grupa ekologiczna Ecodefense zablokowała budowę nowej elektrowni jądrowej. Naznaczono ich jako organizację "zachodnich agentów", mają kary i sprawy sądowe, które mogą zakończyć się wyrokami więzienia. Dziłali od 25 lat. Wystarczy wyściubić czubek własnego nosa i poszukac newsów na świecie poza bredniami lobbistów szkalujących za kasę wszystkich dbających o środowisko.

    Cytuj
    IP: 89.69.xx4.xx7 
  • Gość_gość

    01.10.2014, 13:59

    brudna Wisła

    Powinien wyjaśnić dlaczego jest taka brudna woda w Wiśle.

    Odpowiedz
    IP: 185.26.xx2.xx4 
  • _gość

    01.10.2014, 16:18

    Greenpeace

    czyli co zrobić aby się nie narobić, a zarobić!

    Odpowiedz
    IP: 94.231.xx2.xx5 
  • Kuba_gość

    01.10.2014, 17:29

    Jasne z naszych ekologów, co za parę pisemek przeciw budowie ważnego obiektu dostają odszkodowania "wyrównawcze" możemy się śmiać. Faktem jednak jest, że tu mamy do czynienia z gościem, który z powodu swojej działalności spędził parę miesięcy w więzieniu i to bynajmniej dalekim standardami od nawet naszych norm. Stąd niezależnie od poglądów, jak gościu mimo to chce dalej się ekologicznie udzielać - czapka z głów.

    Odpowiedz
    IP: 78.31.xx6.xx1 
  • _gość

    01.10.2014, 19:06

    nie kumam typa ekolog za pięć cętow

    Odpowiedz
    IP: 85.164.xx2.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.