Ostatnia szansa na bezpłatne szczepienia ochronne przeciw wirusowi HPV!

Ostatnia szansa na bezpłatne szczepienia ochronne przeciw wirusowi HPV!
Powiat Tczewski kontynuuje program profilaktyki przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Jeszcze do 20 czerwca 2016 będą trwały bezpłatne szczepienia dziewcząt zamieszkałych teren powiatu tczewskiego z rocznika 2004.

- W sprawie szczepień należy kontaktować się bezpośrednio z realizatorem programu - NZOZ "Medyk" Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie przy ul. Wojska Polskiego 5, tel. 58 7776550, e-mail medyk_tczew@wp.pl . - mówi Marcin Stolarski, rzecznik tczewskiego starostwa.

Szczepienia zalecane są dziewczętom w wieku 11-13 lat. Wykonuje się je powszechnie w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Australii. W Polsce finansowane są przez odpowiedzialne samorządy, które myślą o zdrowiu perspektywicznie. Wirus HPV jest bardzo rozpowszechniony, wyodrębnia się wiele jego typów, te najczęściej występujące odpowiedzialne są za rozwój nowotworów szyjki macicy, pochwy, sromu, a także brodawek, m.in. kłykcin kończystych. Szczepienie przeciwko wirusowi HPV znalazło się w kalendarzu szczepień zalecanych. Koszt takiego szczepienia to ok. 500 zł.

- Na dzień 31 grudnia 2015 r. do programu szczepień profilaktycznych przeciw wirusowi HPV typ 16, 18, 6, 11 przystąpiło 1.155 dziewcząt zamieszkujących na terenie powiatu tczewskiego, z czego 1.011 dziewcząt zaszczepiono pełnym cyklem szczepień ochronnych natomiast 86 dziewcząt w najbliższym czasie przyjmie drugą dawkę szczepionki. - dodaje rzecznik.


Szczepienia wykonywane są szczepionką SILGARD, która zapobiega wystąpieniu:
zmian przednowotworowych narządów płciowych (szyjki macicy, sromu i pochwy), zmian przednowotworowych odbytnicy, raka szyjki macicy oraz raka odbytnicy, związanych przyczynowo z zakażeniem pewnymi onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV),
brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych) związanych przyczynowo z zakażeniem określonymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego.

W ramach programu prowadzona będzie również edukacja zdrowotna na temat zapobiegania zakażeniom wirusom brodawczaka ludzkiego (HPV).

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.powiat.tczew.pl w zakładce Opieka Zdrowotna -> Bezpłatne badania profilaktyczne.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

  • Tomek_gość

    07.06.2016, 08:47

    Skutki uboczne

    Według badań opublikowanych w 2009 roku w artykule “Postlicensure safety surveillance for quadrivalent human papillomavirus recombinant vaccine” w amerykańskim magazynie JAMA (The Journal of the American Medical Association) po podaniu 23 milionów szczepionek HPV doszło do 12 424 efektów ubocznych z których prawie 94 % była niznacznego stopnia. 6 % odniosło poważne skutki uboczne. W nawiazaniu do tych wyników, firma odpowiedzialna za Gardasil (zwany tez Silgardem) oświadczyła, że nadal pracuje nad ulepszeniem szczepionki w celu poprawienia jej bezpieczeństwa.

    Odpowiedz
    IP: 94.71.xx2.xx4 
  • _gość

    07.06.2016, 13:08

    12 tyś z 23 mln to jakieś 0,05 %, takim samym myśleniem, to nie powinno się jeździć samochodem z rodziną bo na kilka milionów przejazdów jest kilkadziesiąt wypadków....a już szczególnie niebezpieczne są długie weekendy, to co w takim razie? Skarżyć państwo? Życie boli

    Cytuj
    IP: 195.191.xx0.xx2 

    _gość

    07.06.2016, 17:32

    Idac tym tokiem myślenia, jeśli w 2010 roku zachorowalo w Polsce okolo 3100 kobiet na ten nowotwor, to ryzyko zachorowania (w 38 mln kraju, z czego około połowa to kobiety) wyniosło rocznie 0, 016 %. No ale OK. Nikt ci nie każe ani się szczepić ani prowadzić samochód. Poza tym, ten typ nowotoworu jest u kobiet na 6-tym miejscu w Polsce. Na drugim jest natomiast nowotwor okrężnicy, tymczasem polscy pacjenci,i którzy cierpia na chroniczne zapalenie jelita lub chorobę Leśniewskiego-Crohna (czyli choroby, ktore prowadza do raka jelita), otrzymuja leczenie biologiczne dopiero w ostateczności, tzn. że tylko niektórzy, wyselekcjonowani, w przeciwieństwie do krajów takich jak Hiszpania lub Grecja (kraje w tzw. kryzysie), gdzie dostęp do tych drogich (jednak skutecznych) lekarstw jest natychmiastowy. Szkoda że tego się w Polsce nie sponsoruje. Duzżo zdrowia

    Cytuj
    IP: 94.71.xx2.xx4 
  • __gość

    07.06.2016, 09:02

    _

    A co z pozostałymi 58 dziewczynami, które otrzymały pierwsza dawkę a nie zostały ujęte w 86-osobowej grupie, która otrzyma druga dawkę? 1155-1011-86= 58

    Odpowiedz
    IP: 94.71.xx2.xx4 
  • _gość

    07.06.2016, 19:18

    A kto zna wyniki działań ubocznych dla kobiet po zaszczepieniu.np. po 20 lat od zaszczepienia?. Widziałem program, w którym spierały się dwa obozy i nie wyglądało to wcale tak różowo.

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx3.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.