Miłośnicy poezji ks. Janusza St. Pasierba stanęli w szranki

Ksiądz Janusz Pasierb (fot. januszpasierb.eu)
Miłośnicy poezji ks. Janusza St. Pasierba stanęli w szranki
To już po raz 21. do Pelplina przyjechali miłośnicy poezji ks. Janusza St. Pasierba. W tym roku (2 i 3 czerwca) było ich bez mała stu. Recytujący, śpiewający i piszący wiersze lub eseje uczniowie 29 szkół: gimnazjów, liceów i techników z Gdańska, Słupska, Prabut, Świecia, Kwidzyna, Tczewa, Starogardu Gdańskiego, Gniewu, a także Owidza, Swarożyna, Kulic i Rudna.

Dwudniowe świętowanie zaczęło się w budynku głównego organizatora, czyli Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Janusza St. Pasierba, małą konferencją popularno naukową. Doktorantka UMK, czyli uczelni patronującej pelplińskiemu ogólniakowi, Agnieszka Laddach mówiła o motywie ciszy w twórczości autora "Gałęzi i liści", a prezes Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba Maria Wilczek o dialogicznym charakterze twórczości i osoby poety. Następnie w dwóch grupach odbyły się prezentacje recytatorów (odrębnie gimnazjaliści i licealiści). Uczestnicy przygotowali dwa teksty Pasierba (najczęściej były to wiersze, ale niektórzy przygotowali również fragmenty prozy).

Wieczorem w sali kominkowej odbyło spotkanie autorskie z Michałem Muszalikiem, młodym poetą z Piekar Śląskich. Przyjechał do Pelplina specjalnie na to pierwsze w swoim życiu spotkanie z czytelnikami. Jego wiersze czytała znamienita aktorka Elżbieta Goetel. Oprawę muzyczną zapewnił, grając na gitarze, Sławomir Hoduń.

Następnego dnia festiwalowe wydarzenia miały miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury, który jest jednym z współorganizatorów. Do południa trzynaścioro młodych ludzi prezentowało wiersze Pasierba w wersji wokalnej, często do bardzo interesującej muzyki. Zarówno recytatorów, jak i wokalistów oceniało bardzo profesjonalne jury: Katarzyna Bembenek - instruktorka mużyki i śpiewu, Elżbieta Goetel - aktorka, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, Alicja Górecka- reżyser, instruktor teatralny, Jolanta Grzona-Worzała - sopranistka, prowadząca z klerykami pelplińskiego WSD zajęcia z emisji głosu, Taida Sylka - polonistka, Maria Wilczek - dziennikarka, prezes Fundacji im. ks. J. St. Pasierba, ks. Franciszek Kamecki - poeta, animator życia kulturalnego, Jerzy Kiszkis- aktor. To oni wyłonili tegorocznych zwycięzców. W tym roku główne nagrody rozdysponowano między Starogard Gdański (poezja śpiewana), Pelplin (recytacje) i Kwidzyn (eseje). Szczegółowe wyniki w załączeniu.


Po południu odbyła się gala finałowa. W pierwszej części odbył się koncert z okazji 85 rocznicy nadania Pelplinowi praw miejskich, zatytułowany "Pelplin - miasto ks. Janusza St. Pasierba". Wywodząca się z Pelplina aktorka Monika Janeczek-Toporowska czytała teksty ks. Pasierba o Pelplinie. Towarzyszyło jej czworo uzdolnionych muzyków z pelplińskiej rodziny Puchowskich (Magdalena - śpiew, Agnieszka - skrzypce, Anna - gitara, Michał - skrzypce). Magdalenie i Agnieszce akompaniowała Małgorzata Pielak - nauczycielka muzyki ze PSM w Tczewie. Koncert prowadził, według własnego scenariusza, piszący te słowa.

W drugiej części zostały ogłoszone wyniki we wszystkich kategoriach. Wręczono nagrody pieniężne Marszałka Województwa Pomorskiego, nagrody rzeczowe Starosty Tczewskiego, Burmistrza Pelplina i przewodniczącego Radym Miejskiej w Pelplinie. Uczynili to włodarze miasta: Patryk Demski, Dariusz Górski i Mirosław Chyła, a także dyrektor BS Łukasz Lichnerowicz oraz dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalych Krzysztof Ruczyński i jego zastępczyni Maria Jakubek. Zabierający głos zarówno na otwarciu jak i na gali finałowej burmistrz Pelplina ogłosił, że otrzymał zgodę k. bpa Ryszarda Kasyny na postawienie w pobliżu bazyliki katedralnej ławeczki z Pasierbem. Zapewne już za rok uczestnicy Pasierbowego Festiwalu będą mieli sposobność usiąść na tej ławeczce, usiąść przy poecie, a może nawet z nim porozmawiać.

Na Festiwal zawsze z ochotą przybywają zacni goście. W tym roku na inaugurację lub galę finałową przybyli oprócz włodarzy miasta także m.in. pomorski wicekurator oświaty Marek Strociak, starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. prof. dr hab. Wojciech Pikor, rektor Pomorskiej Szkoły Wyższej dr Wiesław Wika, dyrektorzy szkół i instytucji kultury, media (niezastąpione Radio "Głos". TV Pelplin, "Informator Pelpliński", "Dziennik Bałtycki"). TVP Gdańsk przygotowała relację na antenie programu katolickiego "Droga". Finałowa gala odbyła się w scenerii kawiarni literacko-muzycznej: piękno muzyki, śpiewu i słowa kontemplowano, siedząc przy stolikach z kawą i ciastami.
organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele innych atrakcji: s zwiedzanie katedry, spotkanie przy grobie ks. Pasierba, obejrzenie wystawy ukazującej związki ks. Pasierba z Pomorzem "Galilejska uroda Kociewia i Kaszub".

XXI Pomorski Festiwal Poetycki im. ks. Janusza st. Pasierba, jeden z istotnych emblematów naszego miasta, przeszedł już do historii.

BOGDAN WIŚNIEWSKI


Wyniki XXI Pomorskiego Festiwalu Poetyckiego im. ks. Janusza St. Pasierba

RECYTACJE

1. Zuzanna Kluczewska Gimnazjum nr 2 w Pelplinie
Robert Pilarski Collegium Marianum w Pelplinie'
2. Anna Strambowska Gimnazjum nr 1 w Pelplinie
Sara Senusi II LO Tczew

3. Jakub Lewandowski Katolickie Gimnazjum w Tczewie
Magdalena Wohlert LO w Pelplinie

Wyróżnienia
Marcel Grabowski ZKiW w Rudnie
Weronika Huzior I LO w Starogardzie Gd.
Natalia Kosmala Gimnazjum nr 3 w Tczewie
Roksana Krzemińska ZSO nr 2 w Kwidzynie
Jagoda Krysa Społeczne Gimnazjum w Słupsku
Aleksandra Nowicka Gimnazjum Publiczne w Luzinie
Paulina Ociesa I LO w /Starogardzie Gd.'
Oliwia Orlikowska Publiczne Gimnazjum nr 3 w Starogardzie Gd.
Wiktor Osnowski Publiczne Gimnazjum nr 3 w Starogardzie Gd.
Jakub Rus Gimnazjum nr 2 w Pelplinie
Adrianna Urban Technikum w Owidzu
Adriana Walczak I LO w Starogardzie Gd.

Nagroda Dyrektora Radia Głos za najlepszą dykcję w kategorii gimnazjalistów
Oliwia Orlikowska Publiczne Gimnazjum nr 3 w Starogardzie Gd.
Nagroda Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu za najlepszą dykcję w kategorii licealistów
Robert Pilarski Collegium Marianum w Pelplinie'

POEZJA ŚPIEWANA
1. Marta Zadurska I LO w Starogardzie Gd
2. Olga Krzyżyńska I LO w Starogardzie Gd
3. Magdalena Osowska Gimnazjum nr 2 w Świeciu

Wyróżnienia
Anna Kwaśniewska I LO w Starogardzie Gd
Anna Neumüller Gimnazjum Publiczne w Luzinie
Adriana Walczak I LO w Starogardzie Gd
Kamil Zaremski I LO w Starogardzie Gd

Wyróżnienie za opracowanie muzyczne wiersza
Kacper Gruba i Błażej Netkowski Collegium Marianum w Pelplinie'

Wyróżnienia Fundacji im. Ks. Janusza St. Pasierba
Jakub Lewandowski Katolickie Gimnazjum w Tczewie
Aneta Neumüller Gimnazjum Publiczne w Luzinie

ESEJE

1. Marcelina Widz Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Kwidzynie
2. Tomasz Makowski Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Kwidzynie
3. Mateusz Bieżuński Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Kwidzynie

JUWENILIA

1.---------------------
2.Julia Kaffka Gimnazjum nr 1 w Tczewie
3. Patrycja Princ I LO w Starogardzie Gd

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • młody poeta z Tczewa_gość

    10.06.2016, 13:00

    juwenilia

    Gratulacje za juwenilia dla Julii. Szkoda, że nie znamy ich treści.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx5.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.