Jakie powietrze w Pomorskiem? Niepokojący benzo(a)piren

Komin, dym (fot. tcz.pl)
Jakie powietrze w Pomorskiem? Niepokojący benzo(a)piren
Jaka jest jakość powietrza w Pomorskiem? Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przedstawił właśnie wyniki badań za rok 2014. Powodów do zadowolenia nie ma. Największym problemem jest pył zawieszony oraz benzo(a)piren (B(a)P). Jak się jednak okazuje to nie tylko problem Pomorskiego, ale całej Polski.

Pył zawieszony w powietrzu dzieli się ze względu na średnicę. PM10 (ang. particulate matter) to cząstki o średnicy mniejszej niż 10 µm, natomiast PM2,5 to pyły mniejsze od 2,5 µm. W skład pyłu zawieszonego mogą wchodzić węglowodory, węgiel elementarny, związki krzemu, żelazo oraz metale śladowe, siarczany, azotany, chlorki i związki amonowe. Skład aerozoli zawieszonych w powietrzu atmosferycznym zmienia się wraz z miejscem, porą roku oraz warunkami atmosferycznymi.

Drobne cząstki takie jak PM10 i PM2,5 pochodzą z emisji bezpośredniej - głównie ze źródeł komunalnych i transportu - lub też powstają w atmosferze w wyniku reakcji między substancjami znajdującymi się w atmosferze, rzadziej posiadają źródło terygeniczne. Pomimo obserwowanego zmniejszenia emisji prekursorów (zwłaszcza dwutlenku siarki) oraz działań podejmowanych na rzecz redukcji stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu, przekroczenia norm aerozoli PM10 oraz PM2,5, pozostaje najistotniejszym problemem jakości powietrza.

Przekroczenia dopuszczalnych wartości dobowych stężeń pyłów PM10 i PM2,5 z reguły mają miejsce w okresie zimowym. Przekroczenia te związane są najczęściej z emisją z indywidualnego ogrzewania budynków. Jako kolejne źródła emisji wymienić należy transport, emisje z zakładów przemysłowych, ciepłowni, elektrowni. Niedotrzymanie standardów jakości powietrza pogłębiają niekorzystne warunki meteorologiczne (w tym długotrwale utrzymujące się warstwy inwersyjne, cisze wiatrowe).


W województwie pomorskim największym źródłem emisji pyłów PM10 i PM2,5 pozostaje tzw. „niska emisja” z palenisk domowych, z zespołami emitorów w obrębie dzielnic, osiedli, miasteczek czy wsi. Świadczyć o tym mogą dużo wyższe stężenia nie tylko pyłów ale wszystkich produktów spalania w okresie zimowym (rys.3.) oraz wyraźna tendencja, iż im niższa temperatura tym wyższe stężenia pyłów w powietrzu atmosferycznym. Dopiero w następnej kolejności można szukać przyczyn mających swe źródło w przemyśle czy transporcie.

Niestety nie tylko pyły stanowią problem, jeżeli chodzi o zanieczyszczenie powietrza w województwie. Mowa o benzo(a)pirenie (B(a)P), związku chemicznym z grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), który powstaje w wyniku niecałkowitego spalania paliw, przede wszystkim stałych, takich jak drewno czy węgiel w paleniskach domowych. Jego źródło w mniejszym stopniu stanowią zakłady przemysłowe czy energetyka zawodowa oraz paliwa używane w pojazdach wykorzystujących silniki wysokoprężne (tzw. diesel).

Oprócz tego, że paliwa w domowych paleniskach są często niskiej jakości, dodatkowo spalane w nich śmieci przyczyniają się do zanieczyszczenia naszej atmosfery, w wyniku czego powstają nie tylko wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne ale także dibenzodioksyny i dibenzofurany. O ile problem wynikający z zanieczyszczenia powietrza przez fabryki i przemysł został rozwiązany poprzez wprowadzenie rozwiązań technologicznych eliminujących wprowadzanie zanieczyszczeń do atmosfery na wysokich poziomach stężeń, tak problem domowych palenisk nadal pozostał nierozwiązany.

Szczegółowy raport - kliknij


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

  • Raiders

    01.05.2015, 13:42

    Może władze chcąc zniwelować taką sytuacje powinny w pełni finansowac wymiane ogrzewania w budynkach które sa ogrzewane np. piecem kaflowym?? Wtedy nie było by pretensji do mieszkanców takich domów i byłby spokój.

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
  • KAMILA_gość

    01.05.2015, 18:59

    DAJ DAJ DAJ DAJ DAJ DAJ DAJ DAJ DAJ DAJ DAJ .....

    Ciągle tylko DAJ DAJ - a ruszyć 4 litery i samemu coś zrobić? Ale to za trudne - łatwiej łapę wyciągać po kasę do innych.

    Cytuj
    IP: 78.88.xx9.xx7 

    _gość

    04.05.2015, 10:30

    Jeden z drugim, pali w piecu starymi butelkami PET, butami i ogólnie śmieciami, a ja mam z moich podatków finansować mu w 100% zakup nowoczesnego pieca? potem może miałbym mu finansować zakupy węgla dobrej jakości? Będę truł, jeśli nie kupicie mi pieca. Niezłe podejście. Skąd niby władze maja mieć kasę na finansowanie prywatnym osobom nowego ogrzewania? Od nas wszystkich przecież. Za dużo jest w Polsce cwaniaczków, którzy żyją na rachunek nas wszystkich, uczciwie pracujących, a jeszcze mam y sobie wziąć na barki następną grupę?

    Cytuj
    IP: 213.17.xx8.xx5 
  • harjokari_gość

    01.05.2015, 21:52

    Gdyby nie złodziejskie ceny paliw w naszym kraju to by nikt nie kombinował. Do gazu, prądu i innych takich opłaty abonamentowe stałe, zmienne, przejściowe i inne. I ze spalonego 1 metra sześciennego robi się ich razy 5. Sąsiedzi mają założony piec gazowy, ale w zimie plastików w workach nie widać u nich. Dlaczego? Ano trują nas i siebie samych. Ale w domu szanownych zapewne ciepło...

    Odpowiedz
    IP: 83.11.xx4.xx4 
  • _gość

    01.05.2015, 23:53

    Poszukałbym jeszcze przyczyn zatrucia powietrza w skandalicznie ogromnej ilości  przelatujących nad naszym krajem samolotów

    Odpowiedz
    IP: 78.31.xx7.xx0 
  • sad_gość

    02.05.2015, 13:17

    Jeżeli chodzi o ruch samolotów na Polską to jesteśmy biedakami, porównaj to z zachodem i USA.

    Cytuj
    IP: 83.25.xx2.xx8 
  • er_gość

    02.05.2015, 16:40

    mieszkam w wielkiej brytani

    w domu mam elektryczne grzejniki akumulacyjne , zuzywaja one ok 6000 kwh rocznie , za prad place / nocna taryfa / 5 pensow plus vat 5% , jak latwo obliczyc wychodzi ok 315 funtow rocznie , mieszkanie 78 metrow , prad dzienny 14 pensow , zuzycie ok 3000 kwh , co daje 441 funtow z vat , razem ok 750 funtow rocznie , nie mam gazu wszystko na prad , grzejniki chodza caly czas aczkolwiek jak jest cieplo w lecie to wylanczam ze wzgledu na to ze w chalupie bym nie wysiedzial tak jest cieplo , oczywiscie w uk nie ma srogich zim , aczkolwiek dom nie ma izolacji bo wlasciciel nie chce inwestowac , nie mam gazu ,w uk kwota wolna od podatku wynosi 10500 funtow , wiec jak zarabiamy , ja ok 20 tys funtow moja panna 10 tys , podatku placimy ok 2 tys funtow /10 tys zl/ wiec prawie tyle co nic , biorac pod uwage dochod roczny ,30 tys funtow = 165 tys zl, nikt tu nie pali smieciami bo gdyby go zlapali to by sie nie wyplacil taka byla by kara , polska to parias europy

    Odpowiedz
    IP: 86.4.xx4.xx2 
  • andy2321_gość

    03.05.2015, 10:23

    nic dodac nic ująć

    polska to chory kraj

    Cytuj
    IP: 83.23.xx0.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.