Pełne pasji rycerskie pojedynki na kopie i maczugi w Gniewie

Rycerze w Gniewie (fot. tcz.pl)
Pełne pasji rycerskie pojedynki na kopie i maczugi w Gniewie

zobacz galerię zdjęć: 6
Zamek w Gniewie w weekend 28-29 czerwca stał się areną turniejowych potyczek najlepszych rycerzy z Polski, Norwegii, Anglii, Stanów Zjednoczonych i Holandii. Wspaniałe dwudniowe widowisko, jedno z sześciu najlepszych na świecie, przyciągnęło do Gniewu turystów z najróżniejszych zakątków Polski. Tegoroczny turniej otworzyła i zamknęła zarazem burmistrz Maria Taraszkiewicz - Gurzyńska.

Do turnieju stanęły cztery dwuosobowe poczty rycerskie reprezentujące Polskę, Norwegię, Anglię oraz połączone siły USA i Holandii pod barwami Burgundii. Największe sławy współczesnego joustingu zmierzyły się ze sobą w gonitwach sprawnościowych, prezentując swoje umiejętności w ćwiczeniach z kopią w gonitwie do Saracena i pierścienia, władaniu włócznią i mieczem z konia. Rycerze zmierzyli się też ze sobą w melee, czyli grze turniejowej z udziałem konnych rycerzy z maczugami. W międzyczasie trwania rycerskich rozgrywek odbywały się najważniejsze podczas wydarzenia gonitwy turniejowy, w których wojownicy zmagali się na kopie, doprowadzając do skruszenia i wysadzenia przeciwnika z siodła. W sobotni zaś wieczór, odbyło się najbardziej pożądane, nocne widowisko „Turniej Złotej Róży”, oparte na legendach o św. Elżbiecie z Turyngii, w niepowtarzalnej oprawie światła, ognia i dźwięku. Niepokonany w turnieju okazał się niezwyciężony Jarosław Struczyński, tegoroczny zdobywca złotej róży.

Najlepszą drużyną w turnieju okazała się Anglia (131pkt), zaraz po niej na drugim miejscu jest Polska (122 pkt), potem Norwegia (120 pkt) i Burgundia (94 pkt). Indywidualnie najlepszymi rycerzami zostali: Petter Ellingsen (78 pkt), Sean George (68 pkt) i Adam Firyn (66 pkt). Najlepszym w melee okazał się gniewianin Michał Ruda.

Jako, że turniej rozgrywany był na terenie Historycznego Parku Rozrywki goście mieli dodatkowo gamę innych atrakcji, bowiem mieściły się tam obozy rycerski, stajnie, warsztaty rzemiosł dawnych, zwierzyniec oraz najnowsza atrakcja Zamku - wieża oblężniczo - wspinaczkowo - zjazdowo - widokowa. Do dyspozycji gości były również: zwiedzanie zamku, widowisko multimedialne „Wakacje z duchami”, rejsy gondolami po Wiśle i wiele wiele innych.


Drukuj
Prześlij dalej