tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest poniedziałek, 5 grudnia 2016r, godz. 03:27
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

"Kosmiczna Edukacja" za unijne pieniądze - skorzystają uczniowie I i II LO

Opublikowano: czwartek, 09.09.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 20

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Rusza kolejne powiatowe przedsięwzięcie dla młodzieży ponadgimnazjalnej. Projekt "Kosmiczna Edukacja" będzie współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Łącznie na 205 złożonych projektów, dofinansowanie otrzymało 29 projektów, w tym ten powiatowy.

Projekt "Kosmiczna Edukacja" realizowany będzie w dwóch tczewskich liceach ogólnokształcących: im. M. Curie-Skłodowskiej oraz Jana III Sobieskiego. Wartość realizowanego projektu to 531 246,00 zł. W projekcie weźmie udział 120 uczniów, po 60 z I i z II LO. Celem realizowanego projektu jest rozwój kompetencji kluczowych u 60 uczniów (w tym 39 kobiet) poprzez zajęcia dodatkowe z matematyki, chemii i astrofizyki oraz wyrównanie dysproporcji edukacyjnych u 60 uczniów m. in. z obszarów wiejskich (w tym 35 kobiet) poprzez zajęcia wyrównawcze z matematyki. Projekt jest skierowany do uczniów z klas o profilach ścisłych. Zakłada kompleksowe wsparcie uczniów - zarówno uzdolnionych jak i tych, którzy mają z nauką problemy.

W ramach "Kosmicznej Edukacji" zaplanowano szereg prelekcji i wykładów naukowych (w szkole, na miejscu) m.in. zastosowanie matematyki w finansach i ubezpieczeniach, astrofizyka, chemia w życiu codziennym, czy warsztaty na temat równości szans kobiet i mężczyzn. W ramach projektu zaplanowano również wycieczkę do Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku, gdzie uczniowie zapoznają się z badaniami z dziedziny fizyki subatomowej (fizyka cząstek elementarnych i jądrowa fizyka plazmy gorącej itp.) i stosowaniem metod fizyki jądrowej w rozmaitych gałęziach gospodarki i nauki (zwłaszcza w medycynie). Przewiduje się również wyjazd na Bałtycki Festiwal Nauki. W ramach projektu uczniowie wezmą udział w 5-dniowej Zielonej Szkole. Program Zielonej Szkoły to m.in: warsztaty fizyczno-chemiczne z elementami ekologii, obserwacja zjawisk przyrody, ruchu Ziemi, obserwacja nieba, poznawanie przyrody, zwiedzanie zabytków, zajęcia etnograficzne, zajęcia z mapą i kompasem. Odbędzie się również Błękitna Szkoła. Program warsztatów morskich dotyczyć będzie ekologii morza i jego strefy przybrzeżnej. W ramach warsztatów odbędą się: prelekcje, seminaria, filmy, zajęcia w terenie, zwiedzanie Fokarium, rejs wodolotem. Dzięki projektowi uczniowie odwiedzą również Planetaria (Toruń i Gdynia). W ramach "Kosmicznej Edukacji" uczniowie będą uczęszczali na koła: matematyczne, chemiczne oraz fizyczno-astronomiczne. W ramach projektu zakupiony zostanie m.in.: sprzęt laboratoryjny, teleskopy, laptopy, projektory, ekrany, czy też kamerki. Sprzęt ten będzie wykorzystywany w kołach: matematycznym, chemicznym oraz fizyczno-astronomicznym. Kulminacją projektu będzie Turniej Szkół, który będzie miał charakter konferencji podsumowującej projekt. 120 uczestników turnieju zaprezentuje swoją wiedzę nabytą w czasie całego projektu.

- Od 2008 r. do dnia dzisiejszego Starostwo Powiatowe złożyło 9 projektów w odpowiedzi na konkursy z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Łączna suma jaką udało się nam pozyskać na projekty społeczne to 4,5 mln zł. Projekty, jakie realizowaliśmy do tej pory w naszych szkołach cieszyły się ogromnym powodzeniem- dlatego jestem pewien, że teraz też tak będzie. Dzięki nim nasza młodzież może nie tylko rozwijać swoje pasje, ale również podnosić kwalifikacje - cieszy się starosta tczewski, Witold Sosnowski.

Projekt będzie realizowany od początku przyszłego roku do 31 kwietnia 2012 roku.
drukuj
Artykuł przeczytano 2841 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Unia Europejska
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (20)   Zmień kolejność
 
user_ico_TCZEWIAK5
0
a oprócz Curie innych szkół nie ma? ~ TCZEWIAK5 Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 09.09.2010, 00:19
Moze warto też w inne szkoły "ładować" co? To jakaś klasyfikacja uczniów teraz nastaje co do przynależności do szkoły? Moze zamiast Curie jakaś inna szkoła by skorzystała? Pomysł jest fajny ale dlaczego zawsze ci sami korzystają?!
user_ico_mieczyslaw
-4
Ty chyba już niczego nie zrozumiesz. ~ mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 09.09.2010, 08:22
Przecież nie ma jednej osoby, która decyduje komu "dać" kasę. Aby dostać pieniądze od UE, należy napisać projekt, który zostanie oceniony i dopiero wtedy te, najlepiej ocenione zostaną dofinansowane - przecież nikt nie wyłoży pieniędzy na projekt, którego realizacja jest bezsensowna lub po prostu nieopłacalna. A jeśli tylko te dwie szkoły dostaną kasę, to reszta się albo nie postarała, albo ich projekty były tak kiepskie, że przepadły.
 
user_ico_TCZEWIAK5
+1
Mietku ~ TCZEWIAK5 Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 09.09.2010, 12:13
Chodzi mi o to,że młodzież z innych szkół też może by chciała brać w tym czynny udział i się rozwijać a szanse dostają tylko nieliczni.
 
user_ico_Przepiura
-5
Przepiura Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 09.09.2010, 18:03
NIE TYLKO Curie, skorzystało też II LO. Osoby, które decydują wiedzą w co inwestować, w kiri na pewno się projekt nie zmarnuje. Szkoła nie dostała tej kasy za nic, dyrekcja i nauczyciele starają się od lat utrzymać wysoki poziom, dbają o uczniów (nie tylko pod względem nauki), personel, budynek. To właśnie nagroda za te starania ;/
 
Brak zdjęcia
-1
cwaniacy ~ _gość
IP: 109.207.xx3.xx9
Data: 09.09.2010, 18:38
kiri ukończyli i kozaczą a np w czym gorszy jest mechanik???
 
user_ico_Przepiura
-3
IP: 109.207.xx3.xx9 ~ Przepiura Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 09.09.2010, 20:10
poszperaj w necie i zobacz sobie statystyki np. zdawalności matur. W tym roku w kiri wszyscy zaliczyli egzaminy pisemne.
 
Brak zdjęcia
-1
oo jena ~ _gość
IP: 109.207.xx6.xx7
Data: 09.09.2010, 20:26
Teraz matura ma być odzwierciedleniem człowieka?! Ktoś nie musi być jajogłowym by się czymś interesować przecież.Co za społeczeństwo.Tylko kiri i kiri a co tam są ludzie lepsi od innych?!!!
 
user_ico_Basia11
-1
Przepiura ~ Basia11 Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 09.09.2010, 20:32
Wiesz co,ja uważam,że wszystkie tczewskie szkoły średnie są dobre. A Curie najwięcej od samego początku było plusowane i teraz jest tak spopularyzowane.Co do zdawalności matur to róznie można się na ten temat wypowiedzieć.Tutaj chodzi o kształtowanie uczniów w różnych ukierunkowaniach i moim zdaniem powinno się to odbywać bez podziałów.W każdej szkole znalazły by się chętne osoby więc dlaczego tylko jedni mają mieć lepiej?Domyślam się,że właśnie curie ukończyłaś,że tak się wypowiadasz ale oceń to trochę z boku///
 
user_ico_Basia11
0
Przepiura ~ Basia11 Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 09.09.2010, 20:52
Poza tym żadna szkoła inteligencji nie uczy-ją się ma lub nie.Albo się jest człowiekiem rozumnym albo..hmm.Szkoła człowieka nie kreuje.Mogą cię nauczyć pisać,liczyć itp ale nie MYŚLEĆ.Każda szkoła średnia jest równa i nie ma lepszych czy gorszych-to tylko kwestia chorego marketingu i PR.Ja swojego czasu kończąc szkołę średnią miałam bardzo dobry wynik,ukończyłam studia dzienne i dostałam dobrą pracę a moja młodsza kuzynka 2 lata temu Curie ukończyła ze średnią 5.0 i pracy nie ma ppp.
 
Brak zdjęcia
+2
...._gość
IP: 84.38.xx7.xx7
Data: 09.09.2010, 07:48
odnosnie komentarza powyżej - też to zauważyłam, chyba nie dostrzega się tego, że inne szkoły też istnieją,
Brak zdjęcia
0
Skorzystają uczniowie I i II LO ~ wejuhc_gość
IP: 213.199.xx5.xx3
Data: 09.09.2010, 08:19
Chyba ktoś tu wyszedł z założenia, że tylko ogólniakom się coś należy, gdyż kończąc inne szkoły można znaleźć pracę i sobie zarobić na przykładowy wyjazd.
Brak zdjęcia
-3
Niewiedza boli ~ Starostwo_gość
IP: 87.205.xx1.xx2
Data: 09.09.2010, 09:00
Powyższy projekt jest pierwszym, który będzie realizowany w tczewskich ogólniakach. Poprzednie projekty były realizowane w ZSE Tczew, ZST Tczew, ZSRiK Tczew, ZSBiO Tczew, ZSP Pelplin, ZSP Gniew oraz ZSAiO Swarożyn. Dodam tylko, że poprzednie projekty realizowane w tych szkołach dotyczyły tylko i wyłącznie uczniów z klas o profilach zawodowych. To tyle jeśli chodzi o zarzut, że pieniądze unijne trafiają tylko do ogólniaków. Dodatkowo informuję, iż w tym roku nie było konkursu z 9.2 na szkoły o profilach zawodowych więc NIE BYŁO możliwości złożenia projektu na konkurs, którego nie ma... W przyszłym roku będzie taka możliwość. Pozdrawiam, G.
user_ico_mieczyslaw
-4
Widzisz Tczewiaku-socjalisto! ~ mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 09.09.2010, 09:29
Jednak ma to "ręce i nogi" i to nie tak, że ktoś się uwziął na klasę robotniczą i inne szkoły i postanowił finansować tylko przyszłych "wykształciuchów".
 
user_ico_hehehe
+13
... ~ hehehe Zaufany użytkownik (1)
Uż. zarejestrowany
Data: 09.09.2010, 09:34
Haniu - pozdrawiamy :)))
Brak zdjęcia
-5
...._gość
IP: 84.38.xx7.xx7
Data: 09.09.2010, 11:21
dlaczego liceum numer 3 nigdy nie dostaje pieniedzy? to liceum tez istnieje
Brak zdjęcia
+3
III LO == Katolik? :) ~ mmkay_gość
IP: 109.207.xx6.xx8
Data: 09.09.2010, 15:19
Nie dostaje? Z tego, co widzę na stronie Katolika, to aktualnie realizowany jest całkiem podobny projekt, również z funduszy unijnych - z tym, że nie tylko z przedmiotów ścisłych. Btw, jako absolwent III LO z pewnością nie mogę powiedzieć o nim, że jest niedofinansowane :)
 
Brak zdjęcia
-5
szkoda ~ aha_gość
IP: 89.200.xx7.xx1
Data: 09.09.2010, 15:03
Szkoda tylko, że aby wziąć udział w tym projekcie trzeba być spoza Tczewa ...
Brak zdjęcia
+1
hehehe ~ gosć_gość
IP: 83.25.xx8.xx0
Data: 09.09.2010, 18:27
Tak szczerze to katolik dostał lepszą ofertę. Nie tylko zajęcia będą z przedmiotów ścisłych, ale też humanistycznych, do tego teatralne, chór itp.
user_ico_hehehe
+8
... ~ hehehe Zaufany użytkownik (1)
Uż. zarejestrowany
Data: 10.09.2010, 14:27
ciekawe :)
 
Brak zdjęcia
-1
super pomys. ~ monia_gość
IP: 83.220.xx7.xxx
Data: 10.09.2010, 16:10
brawo dla starostwa,ze pamietaja ze sa tez proekty spoleczne dla uczniow.inwestycja w mlodego czlowieka i jego rozwoj to najlepsza inwestycja,dlategoo brawo wydzial od pozyskiwania funduszy unijnych
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew