Wesołego Alleluja!

Wesołego Alleluja! (fot. tcz.pl)
Wesołego Alleluja!
Wielkanoc - najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, upamiętniające zmartwychwstanie Chrystusa. Już jutro podczas wielkanocnego śniadania zasiądziemy całą rodziną do stołu i podzielimy się jajkiem - symbolem odradzającego się życia.



Gospodynie uwijają się w kuchni, by podczas niedzielnego śniadania na stołach nie zabrakło szynek, pachnących kiełbas, słodkości - obowiązkowo pięknie wypieczonej baby i mazurka, oraz świątecznie przyozdobionych jajek. Któż z nas nie pamięta, kiedy przed Wielkanocą jako dzieci rwaliśmy się do przyozdabiania świątecznych pisanek? Zwyczaj ich malowania narodził się w Persji. Najstarsze pisanki odnalezione na ziemiach polskich pochodzą z końca X wieku. Zgodnie z ludową tradycją istnieją różne tradycje przyozdabiania świątecznych jaj - można rysować pędzelkiem wzory z roztopionego wosku, a następnie zanurzać jajko w barwniku. Inni najpierw barwią jajka, a dopiero potem przyozdabiają je wzorem. Jednak we wszystkich domach to właśnie pisanki stanowią symbol Świąt Wielkanocnych i zajmują ważne miejsce na świątecznym stole.

Uroczyste bicie dzwonów w niedzielny poranek obwieszcza zmartwychwstanie Chrystusa. W niektórych kościołach msza rezurekcyjna połączona została z wieczorną liturgią Wigilii Paschalnej.


W niedzielny ranek do stołu zasiadają całe rodziny, by wspólnie zjeść śniadanie wielkanocne. Na stole nie może zabraknąć koszyczka z pokarmami, które w Wielką Sobotę zostały poświęcone w kościele. W święconce znajdziemy pisanki, kawałek chleba, wędliny oraz sól. Świąteczne stoły uginają się od ciężaru przygotowanych pokarmów - jajek, wędlin, wielkanocnych bab i mazurków.

Poniedziałek to już tradycyjnie święto, w którym w ruch idą rózgi i wiadra z wodą. Do XV wieku dyngus i śmigus były dwoma odrębnymi zwyczajami. Dyngus (dyngusowanie) oznaczał wymuszanie datków, najczęściej w postaci jajek, pod groźbą kąpieli. Śmigus to uderzanie, smaganie rózgą, gałązką lub palmą. Dziś w lany poniedziałek, szczególnie na Kociewiu, w najdłużej śpiący domownicy muszą liczyć się z biczowaniem jałowcowymi rózgami, bądź z mokrą kąpielą. Najmłodsi w poniedziałkowy ranek szukają także "zajączka", czyli przygotowanych dla nich wielkanocnych słodyczy - w niektórych domach dzieci dostają słodkości już w świąteczną niedzielę.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

  • Ort_gość

    26.03.2016, 15:32

    Pseudo dziennikarze

    ALBO ALLELUJA ALBO WESOŁYCH ŚWIĄT. NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK WESOŁEGO ALLELUJA!

    Odpowiedz
    IP: 31.61.xx0.xx7 
  • Kuba_gość

    26.03.2016, 18:05

    Dziękuję za życzenia , również całej Redakcji TCZ.PL życzę Radosnego Alleluja , wiosennego nastroju oraz smacznego jajka.

    Odpowiedz
    IP: 95.40.xx9.xx5 
  • _gość

    26.03.2016, 20:14

    Zyczymy rowniez mieszkancom nad Wisla "Wesolego Alleluja" milych i radosnych swiat Wielkanocnych ps pozdrowienia z Kolonii nad Renem

    Odpowiedz
    IP: 109.91.xx5.xx8 
  • _gość

    26.03.2016, 22:15

    Wzajemnie

    Odpowiedz
    IP: 188.146.xxx.xx0 
  • Jurgen

    27.03.2016, 11:49

    Alleluja i do przodu...

    Dziękuję za życzenia ,życzę również Redakcji TCZ.PL oraz mieszkańcom Tczewa zdrowych wesolych świąt .

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.