tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest wtorek, 25 października 2016r, godz. 07:11
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Harcerze w Tczewie porozumieli się z ministerstwem

Opublikowano: poniedziałek, 24.05.2010, 00:00. Ilość komentarzy: 1

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W ostatnią niedzielę (23.05) minister Katarzyna Hall i naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego hm. Małgorzata Sinica podpisały porozumienie między Ministerstwem Edukacji Narodowej a ZHP, określające zasady współpracy między tymi dwoma jednostkami. Dokument sygnowano podczas uroczystego apelu z okazji zakończenia Rajdu "Rodło" na tczewskim placu Hallera.

Jak podkreślają sami harcerze, został otwarty nowy etap we współpracy organizacji, która prawie od stu lat wychowuje polskie dzieci i młodzież, z władzą administracyjną, która może wspomóc rozwój ruchu harcerskiego w kraju. Związek Harcerstwa Polskiego skupia dziś około 140 tysięcy członków, mniej niż pod koniec lat trzydziestych XX wieku. Jednak i dziś, tak jak w ciągu minionych lat, Związek z sukcesami wychowuje zuchy i harcerzy. Dlatego też Minister Edukacji Narodowej w porozumieniu stwierdza, iż "uznaje ZHP za ważnego partnera szkół i placówek oświatowych w wychowaniu dzieci i młodzieży, wzbogacającego proces wychowawczy polskiej szkoły…".

- O tym porozumieniu w ciągu ostatnich paru tygodni rozmawiamy bardzo intensywnie, chcąc zawrzeć w nim rzeczywiście wszystko, co najważniejsze. Przede wszystkim chcemy, żeby polska szkoła wychodziła naprzeciw potrzebom i zainteresowaniom uczniów, żeby dobrze wychowywała. Wychowanie przy pomocy pracy harcerskiej, rozwijanie zamiłowań, to wspaniała sprawa. To wielka rola, jaką harcerstwo ma do odegrania w polskiej szkole. Bardzo liczę na Was. Liczę na to, że rzeczywiście coraz mocniej, lepiej, więcej, będziecie wtapiać się w pracę szkoły. Będziecie dobrze współdziałać z nauczycielami, dyrektorami szkół, pracując nad programami wychowawczymi szkół i z samorządami, które znajdą Wam trwałe miejsce w budynkach szkoły.
- mówiła podczas niedzielnej uroczystości Katarzyna Hall, minister edukacji - Oby tych nauczycieli czujących w sobie powołanie do kadry nauczycielskiej było jak najwięcej. Żeby jak najtrwalsze miejsce na tej mapie edukacyjnej miało harcerstwo.

Według ZHP niezbędne jest tworzenie właściwej atmosfery i wspierania przez dyrektorów szkół działalności organizacji pozarządowej w każdej placówce. Dziś są gminy bez harcerstwa, gdzie dziecko nie ma szans do wstąpienia do gromady zuchowej lub drużyny. Praca Związku jest możliwa wówczas, gdy dysponuje on dostatecznie dużą, wykształconą kadrą instruktorską. W przypadku szkół na wsi i małych miastach w większości przypadków instruktorami są nauczyciele, na których zawsze harcerstwo mogło liczyć. Dlatego ważny jest zapis porozumienia "Minister Edukacji Narodowej pozytywnie ocenia pracę nauczycieli-instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego". Zapis ten przypomnieć może dyrektorom szkół, iż działalność ich nauczycieli, prowadzących drużyny harcerskie, doskonale wpisuje się w realizację zadań wychowawczych podejmowanych poza obowiązkowym pensum w ramach tzw. godzin z Karty Nauczyciela. Że instruktor prowadząc zajęcia
z harcerzami pracuje więcej niż godzinę w tygodniu.

- Dzisiaj jest dla nas bardzo ważny dzień. Każdy z nas doskonale wie, że naszym naturalnym miejscem działania jest szkoła. Dziś podpisujemy porozumienie, które jasno mówi o naszej ważnej roli w skomplikowanym procesie dydaktyczno-wychowawczym - podkreślała w Tczewie hm. Małgorzata Sinica.

Dodajmy, że podpisanie porozumienia było zwieńczeniem XXVI Rajdu "Rodło". Impreza odbywa się już od 26 lat. Harcerze przygotowali 8 tras - każda dla innego pionu wiekowego - od zuchów aż po seniorów. Na trasach przewidziano wiele atrakcji i zadań związanych z poznawaniem regionu, zdobywaniem nowych umiejętności, uczczeniem stulecia Harcerstwa oraz 750-lecia Tczewa. Głównym celem było dotarcie do Tczewa, gdzie na placu Hallera odbyło się podsumowanie współzawodnictwa na trasach i zostały wręczone puchary i nagrody dla najlepszych patroli.

Galeria zdjęć

Tczew - Uroczystości z okazji zakończenia XXVI Rajdu Rodło
Tczew - Uroczystości z okazji zakończenia XXVI Rajdu Rodło
Tczew - Uroczystości z okazji zakończenia XXVI Rajdu Rodło
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 2538 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Jeden z samolotów malborskiej jednostki
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (1)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
0
Marcin Derbis_gość
IP: 78.88.xx7.xx0
Data: 24.05.2010, 22:30
Gorące pozdrowienia dla Harcerzy. Czuwaj Pozdrowienie od Harcerza ,który 25 lat temu zdobył odznake Rodło.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew