tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest czwartek, 27 października 2016r, godz. 05:09
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

A więc wojna - jak przed laty walczyli o most

Opublikowano: wtorek, 01.09.2009, 11:10. Ilość komentarzy: 0

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W ostatni wtorek (01.09) tczewianie obchodzili 70-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Tczewskie obchody, szczególnie dla tłumnie zgromadzonej nad Wisłą młodzieży, stały się żywą lekcją historii. Podczas przygotowanego widowiska obserwowaliśmy zmagania wojsk polskich podczas obrony strategicznych mostów przez Wisłę przed atakami hitlerowców.

Najpierw goście i lokalni oficjele upamiętnili ofiary II wojny światowej podczas apelu poległych i złożyli kwiaty przy tablicy nad Wisłą. Potem zgromadzeni licznie na bulwarze tczewianie przenieśli się do wydarzeń z września 1939 roku. Aby publiczność mogła lepiej podziwiać zmagania Polaków z hitlerowskim najeźdźcą, rolę przyczółka mostu od strony Lisewa odegrał przyczółek tczewski.

Inscenizację rozpoczęła scena prowadzenia na miejsce egzekucji przez żołnierzy niemieckich polskich inspektorów celnych i kolejarzy, którzy uznawani są za pierwsze ofiary II wojny. Było również bombardowanie mostu - rolę niemieckich samolotów odegrały malborskie Migi-29. Potem doszło do bezpośrednich walk. Niemieckie siły wspierał m. in. opancerzony transporter i ostrzał z moździerza. Polskie siły miały do dyspozycji lekki wóz pancerny. Posypał się grad kul, jednak ze względu na przewagę wojsk niemieckich ppłk Stanisław Janik - dowódca polskich sił, tak jak przed 70-ciu laty, wydał rozkaz wycofania się ze wschodniego przyczółka. Zapadła również decyzja o wysadzeniu mostu przez Wisłę, by uniemożliwić hitlerowcom przeprawę na drugą stronę rzeki.


Widzowie potyczki polsko-niemieckie obserwowali na specjalnym telebimie, zaś całość komentował lektor. Wyświetlono również film dokumentujący naloty na Tczew z 1939 r. Na bulwarze odbył się także koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Męskiego ECHO oraz koncert Harcerskiej Orkiestry Dętej. Na zakończenie na wszystkich uczestników czekał poczęstunek. Widowisko powstało dzięki wspólnemu zaangażowaniu kolejarzy, celników i przedstawicieli Urzędu Miejskiego.

- Te obchody są skierowane nie do nas - my tu jesteśmy od 20 lat, niektórzy nawet dłużej - ale do
młodzieży, która tak licznie zgromadziła się na błoniach tczewskich. To Wy musicie dbać o naszą historię, my o niej pamiętamy, ale Wy musicie pamiętać, jak już nas nie będzie, żeby historia nie została przekłamana. Żebyśmy z godnie podniesioną głową mogli mówić, że jesteśmy ofiarami, a nie agresorami
. - mówił w imieniu organizatorów Jacek Prętki.
 
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 2197 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (0)   Zmień kolejność
kikit logo kikit logo  
 
Brak komentarzy
Do tej pory nikt nie skomentował artykułu w tym dziale. Bądź pierwszy i napisz teraz komentarz...
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew