Centrum Konserwacji Wraków Statków najlepszym muzeum multimedialnym?

Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie (fot. mat. prasowe )
Centrum Konserwacji Wraków Statków najlepszym muzeum multimedialnym?
Narodowe Muzeum Morskie bierze udział w głosowaniu portalu kulturaonline.pl na najlepsze muzeum multimedialne. W tej konkurencji startuje z Ośrodkiem Kultury Morskiej i naszym beniaminkiem Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Pomożemy w głosowaniu?

- Głosy, o które prosimy, można oddawać tu https://kulturaonline.pl/najlepsze,muzea,multimedialne,glosujemy,tytul,artykul,25856.html Mamy poważną konkurencję, ale myślimy, że mamy szansę na wyjście z grupy! - mówi Aleksandra Pielechaty.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku ma w swojej ofercie dziewięć oddziałów, z których każdy ma inny charakter i prezentuje inną ofertę muzealną.

W Gdańsku Muzeum tworzą Spichlerze na Ołowiance - siedziba główna instytucji, Żuraw, który jest ikoną miasta, nowoczesny Ośrodek Kultury Morskiej oraz statek-muzeum „Sołdek”. Gdyńskim oddziałem jest legendarny statek-muzeum „Dar-Pomorza”, w Helu znajduje się odnowione Muzeum Rybołówstwa, a w Kątach Rybackich - Muzeum Zalewu Wiślanego. Tczewskie oddziały to Muzeum Wisły i nowo wybudowane Centrum Konserwacji Wraków Statków.


Najmłodszymi oddziałami w rodzinie Narodowego Muzeum Morskiego są Ośrodek Kultury Morskiej oraz Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Obie filie to nowoczesne obiekty, w których priorytetem jest kontakt ze zwiedzającym oraz wykorzystanie zdobyczy nowych technologii, w tym rzeczywistości wirtualnej oraz poszerzonej.

Największą atrakcją Ośrodka Kultury Morskiej jest interaktywna wystawa stała „Ludzie-statki-porty” z basenem ze zdalnie sterowanymi modelami statków i jachtów. To jedyna w Polsce wystawa, na której wejdziemy na pokład mostku kapitańskiego, nadamy wiadomość alfabetem Morse’a, wywołamy wir wodny i falę tsunami, a sterując batyskafem odbędziemy wirtualną wycieczkę do leżącego na dnie morza wraku.

Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie to jedno z niewielu miejsc w kraju, gdzie można podejrzeć muzealnych konserwatorów, poznać historię polskiego żeglarstwa i dowiedzieć się, jak kiedyś budowano łodzie i statki. W nowoczesnym budynku mieszczą się pracownie konserwatorskie, magazyn studyjny z legendarnymi jachtami - „Opty”, „Dalą” i „Kumką IV”, historycznymi łodziami oraz zabytkami wydobytymi z wraków statków. Interaktywne gry edukacyjne pozwalają się wcielić się w postacie kapitana wielkiego statku pasażerskiego, flisaka spławiającego zboże lub szkutnika budującego średniowieczny żaglowiec. Za pomocą aplikacji mobilnej „Jachty i wraki”, który jest wirtualnym przewodnikiem po obiekcie, można obejrzeć multimedialne prezentacje dotyczące zabytkowych jachtów oraz bałtyckich wraków.

Tekst: Aleksandra Pielechaty, NMM.

Archiwum wiadomości



Drukuj
Prześlij dalej