Gniew. Hałdy keramzytu mają zostać lepiej zabezpieczone

Mieszkańcy Gniewa obawiają się uciążliwego sąsiedztwa (fot. nadesłane do redakcji)
Gniew. Hałdy keramzytu mają zostać lepiej zabezpieczone
Gniewski zakład Weber zapowiada działania, która mają ograniczyć wpływ na okolicę, wynikający z umiejscowienia hałdy wyprodukowanego przez spółkę keramzytu. Na to sąsiedztwo, szczególnie w wietrzne dni, narzekali mieszkańcy tego kociewskiego miasteczka.

O sygnałach zgłaszanych przez gniewian pisaliśmy tutaj - Hałda keramzytu uprzykrza sąsiadom życie. W wietrzne dni parapety jak po wybuchu wulkanu . Po sygnałach mieszkańców i władz miasta zakład skontrolował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku, który doszedł do wniosku, że konieczne są bardziej zakrojone działania ograniczające pylenie, w szczególności podczas silnych porywistych wiatrów.

Teraz okazuje się, że Zakład Produkcji Keramzytu w Gniewie wprowadził dodatkowe kroki w celu zabezpieczenia hałd składowanego keramzytu:

- W dniu 18 maja br. zostanie rozpoczęty proces obniżenia wysokości roboczej największej hałdy kruszywa zlokalizowanej w południowo-wschodniej części magazynu z dwunastu do sześciu metrów. Planujemy realizację inwestycji polegającej na instalacji dodatkowego ekranu o długości około 100 m i wysokości 6 m. Zadaniem ekranu będzie ograniczenie wywiewania drobnych frakcji keramzytu z placów składowych w kierunku sąsiednich przedsiębiorstw. Kontynuowane są także takie działania, jak: modernizacja istniejącego systemu zraszania na placach magazynowych oraz wdrożenie nowego sekwencyjnego systemu zraszania. Zakład do tej pory wprowadził wiele zabezpieczeń ograniczających wywiewanie drobnych frakcji keramzytu. W tym celu podniesiono mur oporowy placów składowych od południowej strony zakładu oraz obniżono wysokość hałd magazynowanego kruszywa. Z uwagi na bardzo niskie ciśnienie wody w sieci miejskiej w Gniewie, Zakład zdecydował o udzieleniu wsparcia Władzom gminy w modernizacji infrastruktury wodno‑kanalizacyjnej na należących do Zakładu nieruchomościach gruntowych zlokalizowanych w pobliżu ulicy Krasickiego. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego opisany obszar ma funkcję przemysłowo-usługową i działania powyższe wpłyną zapewne na zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej tego terenu. Wyrażamy głębokie przekonanie, że gniewska strefa przemysłowa będzie się dalej intensywnie rozwijać. Wierzymy, że przyszłością naszej gminy jest rozwój gospodarczy poprzez wspomaganie miejscowych zakładów oraz tworzenie warunków dla nowych inwestycji i miejsc pracy. Oświadczamy, że jesteśmy odpowiedzialnym przedsiębiorstwem, działającym transparentnie i zgodnie z zasadami społecznej odpowiedzialności. Dbamy o stałe poprawianie parametrów środowiskowych produkcji. Nasze łączne nakłady inwestycyjne na pro-ekologiczną poprawę procesów produkcyjnych oraz ochronę środowiska naturalnego w Zakładzie w Gniewie, w latach 2000 - 2014, wyniosły niemal 27 milionów złotych. Jesteśmy otwarci na dialog z mieszkańcami oraz władzami lokalnymi i chętnie angażujemy się w działania na rzecz społeczeństwa gniewskiego. Jesteśmy przekonani, że podjęte przez nasz Zakład działania na rzecz dodatkowego zabezpieczenia składowanego keramzytu istotnie wpłyną na ograniczenie ewentualnych niedogodności, jakie mogłyby występować podczas powtórzenia się niesprzyjających warunków pogodowych. - tłumaczy Marek Dziurdzia, Dyrektor Produkcji i Logistyki.


Drukuj
Prześlij dalej