tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 28 października 2016r, godz. 16:10
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Zdrowsze i piękniejsze - podsumowanie projektu

Opublikowano: piątek, 25.06.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 1

Zmień rozmiar tekstu: A A A

"Życie po 40, 50-tce…" to projekt przeznaczony dla kobiet i mężczyzn, którym zależy na zdrowiu i sprawności fizycznej. Podczas cyklu spotkań bezpłatnie skorzystać można było z porad specjalistów, lekarzy, zapoznać się z najnowszymi metodami leczenia, czy też wybrać się na spacer z kijkami (Nordic Walking). Podsumowanie programu odbyło się 17 czerwca w siedzibie Fundacji dla Tczewa.

Właśnie skończył się pierwszy etap programu profilaktyki zdrowotnej "Życie po 40, 50-tce…”. Podczas cyklu spotkań goście Fundacji dla Tczewa uczyli się na przykład jak zapobiegać chorobom poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. O tym jak prawidłowo dbać o kondycję fizyczną i o szczepionkach opowiadał lek. med. spec. chorób wew. Krzysztof Kopczyński. Spotkanie z Krzysztofem Płóciennikiem poświęcone było diecie oraz na temat schorzeń układu kostnego. O tym również wspominał mgr Jacek Słomiński z Przychodni Rehabilitacyjnej NZOZ "TONUS", o pozytywnym wpływie lamp solnych na nasz organizm mówili państwo Szafran z Jaskini Solnej w Tczewie. Na kolejnym spotkaniu z wielkim zainteresowaniem wysłuchano dr Gertrudy Prętkiewicz -Walczak jak zapobiegać starzeniu a zwłaszcza chorobom związanym z cieśnieniem tętniczym i złym cholesterolem. Wiceprezes Tczewskiego Centrum Zdrowia Marzena Mrozek przedstawiła natomiast sytuację tczewskiego szpitala. Mówiła ona o sprzęcie i wyposażeniu, jakim dysponuje aktualnie lecznica, o oddziałach i poradniach specjalistycznych, z których można korzystać w Szpitalu Rehabilitacyjnym i Opieki Długoterminowej. Pani Joanna Langa z kolei szczegółowo zapoznała z zasadami przygotowań do badań przeprowadzanych na nowo kupionym tomografie komputerowym i rezonansie magnetycznym. Ostatnie spotkanie, 10 czerwca, poświęcone było masażom i walce z celulitem. Prowadziły je panie Magdalena Gałka i Estera Reszka

- Poprzez te zajęcia chcemy pokazać jak największej grupie osób jak w prosty sposób zadbać o swoje zdrowie poprzez profilaktykę. Przecież jak nawet teraz nas nic nie boli, nie znaczy, że tak samo będzie za miesiąc, a dużej liczbie z tych dolegliwości można byłoby zapobiec dzięki odpowiedniej profilaktyce - tłumaczy Wiesława Quella, prezes Fundacji dla Tczewa.

Oprócz wykładów organizatorzy projektu przygotowali też spotkania praktyczne. Karol Waruszewski, instruktor Nordic Walking, popularnie zwanego spacerem z kijkami, po krótkim treningu zabrał ponad 30 osób na przemarsz na Śliwiny. W ramach programu profilaktyki zdrowotnej, w której biorą udział kobiety i mężczyźnie z powiatu tczewskiego prowadzone są warsztaty manualne, zajęcia z muzykoterapii oraz zajęcia z gimnastyki na kręgosłup i stawy. Harmonogram zajęć można znaleźć na stronie www. fundacjadlatczewa. To tylko kilka z akcji organizowanych w ramach projektu "Życie po czterdziestce, 50…". O nich wszystkich, a także o wrażeniach wyniesionych ze spotkań porozmawiać można było 17 czerwca podczas uroczystego zakończenia pierwszego etapu projektu. Były zdjęcia przypominające wszystkie spotkania, poczęstunek, muzyka na żywo i wspólne śpiewanie. Nie zapomniano też o organizatorach. Wiesława Quella, prezes Fundacji dla Tczewa, otrzymała kwiaty i podziękowania miedzy innymi od Klubu Kobiet Aktywnych.

- Jestem wzruszona. Nie martwcie się jednak drogie panie, we wrześniu startujemy z nowymi i nie mniej ciekawymi zajęciami. I postarajcie się przekonać swoich mężów i partnerów, aby do nas dołączyli jesienią- mówiła prezes. Podziękowania na ręce pani Quelli złożyli też przedstawiciele hospicjum. Uczestniczki projektu pomogły przy przygotowywaniu akcji charytatywnej, podczas której udało się zebrać 18 tys. zł na zakup specjalistycznych łóżek dla ciężko chorych. Czwartkowe spotkanie stało się też okazją do wspomnień.

- Nauka rękodzieła była naprawdę wspaniała. Czułam się też dużo szczuplejsza i zgrabniejsza po zajęciach z masażu- mówiła Maria Baltrukas. - Mi się udało samodzielnie zrobić świeczkę, podobała mi też rozmowa z doktorem Kupczyńskim - tłumaczyła Danuta Gruza. Podczas imprezy podsumowującej obecni też byli instruktorzy. Karol Waruszewski zachęcał panie do wakacyjnych spacerów z kijkami i do wzięcia udziału w we wrześniowych zawodach Nordic Walking w Gdańsku Violetta Huk, która prowadziła zajęcia manualne mówiła natomiast o tym, jakimi wspaniałymi artystkami były uczestniczki projektu. - To był naprawdę miło spędzony czas. Panie na zajęciach pokazały swoje talenty, i swój sposób patrzenia na sztukę. Ja nauczyłam je podstaw, reszta należała do nich. A co mnie osobiście najbardziej cieszyło, że po każdych zajęciach panie pytały, czy będą następne spotkania.

Organizator projektu "Życie po 40, 50-tce…” : Fundacja dla Tczewa
Projekt dofinansowany jest przez Starostwo Powiatowe w Tczewie a wspierany przez Bank Spółdzielczy , Przychodnia E.J Rogowscy , Uniwersytet III Wieku , Klub Kobiet Aktywnych.

Galeria zdjęć

Tczew - Podsumowanie projektu w Fundacji dla Tczewa
Tczew - Podsumowanie projektu w Fundacji dla Tczewa
Tczew - Podsumowanie projektu w Fundacji dla Tczewa
drukuj
Artykuł przeczytano 2777 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Tczewianie oddali hołd ofiarom Katynia
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (1)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+2
...._gość
IP: 78.88.xx4.xx4
Data: 26.06.2010, 23:47
czy zdrowsze i czy faktycznie piękniejsze po jednym spotkaniu? można by polemizować:)
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew