tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 21 października 2016r, godz. 11:09
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Elektrownia "Północ". Czy Tczew zyska na tej inwestycji?

Opublikowano: poniedziałek, 06.06.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 15

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Mnóstwo pytań padło podczas spotkania przedsiębiorców zrzeszonych w tczewskim oddziale Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza z przedstawicielami elektrowni "Północ", która ma powstać w podtczewskich Rajkowach. Przedstawiciele tczewskiej strefy biznesu chcieli wiedzieć, czy mogą liczyć na zatrudnienie przy budowie elektrowni, ale pytano także o wpływ inwestycji na środowisko. Tymczasem elektrownia uzyskała właśnie od marszałka zintegrowanie pozwolenie, które jest warunkiem ubiegania się o przydział darmowej emisji dwutlenku węgla. Z kolei jeszcze w czerwcu tczewskie starostwo wyda najprawdopodobniej pozwolenie na budowę. Do siedziby powiatu wpłynęło 140 protestów z podpisami kilkuset osób sprzeciwiających się inwestycji.

Dlaczego Rajkowy? Lokalizacja jest efektem wojewódzkiego planu zagospodarowania przestrzennego. Spółka Elektrownia Północ, należąca do grupy Kulczyk Investments, brała pod uwagę sześć możliwych lokalizacji w Pomorskiem - Żarnowiec, Opalenie, Czatkowy, Tczew, Gorzędziej i Rajkowy. Zdecydowano się na tę ostatnią ze względu na dostęp do wody chłodzącej, bliskość Centralnej Magistrali Kolejowej - Śląsk - Gdynia oraz drogi krajowej nr 91 i autostrady A1. Na potrzeby przyszłej elektrowni zabezpieczono teren 220 ha w pobliżu Rajków. Jeśli wszystkie procedury pójdą zgodnie z planem, budowa pierwszego bloku ruszy w połowie przyszłego roku i zakończy się w 2016 roku, zaś drugi blok zacznie działać dwa lata później.

- Od 30 lat w Polsce nie wybudowano żadnej nowej elektrowni, dlatego ta inwestycja jest niezmiernie ważna dla całego kraju - przekonuje dyrektor zarządzający Elektrowni Północ, Karol Pawlak.

Podczas spotkania w tczewskim Domu Przedsiębiorcy przedstawiciele inwestora przekonywali, że inwestycja będzie przyjazna środowisku. Dzięki zastosowaniu tzw. zamkniętego obiegu wody, pobór wody z Wisły ma być znikomy (metr na sekundę na 500 metrów przepływających podczas niskich stanów rzeki). Obiekt ma zużywać 5 mln to węgla rocznie - w wyniku spalania powstanie milion ton odpadów opaleniskowych - popiół, żużel, gips. Te mają być sprzedawane jako materiały budowlane. Przekonywano także, że nie powinniśmy obawiać się emisji pyłów i CO2.

- Spaliny będą wydostawały się przez dwie chłodnie kominowe - liczące 185 metrów każda. Wyląduje bardzo niewielka część pozostałości po spalaniu - jest odpylanie w elektofiltrach, odsiarczanie. Ta elektrownia będzie spełniać nie tylko polskie normy, ale także te ostrzejsze, które będą obowiązywać od roku 2020. Na terenie elektrowni opad pyłu wyniesie 3 gramy na rok na metr kwadratowy - tłumaczą przedstawiciele inwestora.

Zapewnienia o braku szkodliwego wpływu na środowisko nie wszystkich jednak przekonują - do tczewskiego starostwa, które ma wydać pozwolenie na budowę, wpłynęło 140 protestów z podpisami kilkuset osób przeciwko budowie. Głośne "nie" dla inwestycji mówią także dwie ogólnopolskie organizacje ekologiczne. Przedstawiciele inwestora nie obawiają się jednak protestów:

- Protesty są. Musimy sobie jednak zdawać sprawę, że nasza inwestycja to nie jest codzienne przedsięwzięcie. To obiekt obcy, technologia nieznana. Odbiór miejscowej społeczności jest jednak bardzo pozytywny. Jest kilka osób, które po prostu starają się zaistnieć przy okazji. - tłumaczy dyrektor Pawlak.

Będzie taniej?
Przedstawiciele elektrowni nie potrafili przewidzieć, czy ze względu na inwestycję taniej zapłacimy za prąd. Co prawda spadną koszty związane z opłatami przesyłowymi, ale prąd produkowany w elektrowni w Rajkowach trafi do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Koszty będą zależały od naszego operatora.
 
Przedstawiciele elektrowni uzyskali niedawno w Urzędzie Marszałkowskim zintegrowanie pozwolenie, które jest warunkiem ubiegania się o przydział darmowej emisji dwutlenku węgla. Teraz czekają na pozwolenie na budowę, które zgodnie z kompetencją wydaje starostwo powiatowe w Tczewie:

- Jesteśmy na etapie analizy dokumentów i odbioru protestów. Czekamy na stanowisko Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. - tłumaczy Mariusz Wiórek, wicestarosta tczewski.

Inwestycji z uwagą przyglądają się tczewscy przedsiębiorcy, którzy mają nadzieję, że i dla nich znajdą się tam zlecenia. Podobne oczekiwania mają włodarze gmin Subkowy i Pelplin, którzy chcą założyć specjalną strefę ekonomiczną, by przyciągnąć inwestorów. Tymczasem przedstawiciele elektrowni "Północ" przekonują, że na inwestycji zyska nie tylko Pelplin i Subkowy, ale i Tczew:

- Zyskają przedsiębiorcy, którzy podczas ponad czteroletniego procesu budowy będą mogli świadczyć swoje usługi. Poza tym czeka nas napływ nowych inwestycji - Tczew bardzo aktywnie działa jako część specjalnej strefy ekonomicznej, ale część przedsiębiorców jako barierę swojego rozwoju przedstawia brak pewności dostaw energii elektrycznej. Wraz z realizacją tego źródła, a jesteśmy w stałym kontakcie z Energą Operator, powstaną nowe stacje elektroenergetyczne, które umożliwią zdecydowaną poprawę zasilania tego regionu - wylicza dyrektor Pawlak.

Budowa elektrowni "Północ" ma kosztować ponad 10 miliardów złotych. Podczas budowy ma tam pracować nawet 3 tysiące pracowników - później zakład ma zatrudniać 300 osób. Spółka otrzymała już promesę koncesji na najbliższe 50 lat.
drukuj
Artykuł przeczytano 4080 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Mural na Zatorzu
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (15)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+1
elektrownia polnoc ~ jerzy l_gość
IP: 188.99.xx3.xx5
Data: 06.06.2011, 04:32
Dlaczego budowac skoro na rynku energi jest coraz wiecej czystegopradu,czy nie lepiej inwestowac w odnawialne zrodla energi.mysle ze tutaj jest tylko czysty zysk dla inwestora wazny.
Brak zdjęcia
+2
philips_gość
IP: 84.38.xx1.xx2
Data: 06.06.2011, 18:00
Czy te odnawialne źródła energii zapewnią prąd przez 24 godziny na dobę? I ile kosztuje kWh takiej czystej energii (dotacja z naszych podatków na budowę takiego, np. wiatraka to też koszt, który trzeba wliczyć do ceny prądu)?
 
Brak zdjęcia
-2
w końcu nowoczesna elektrownia ~ MK_gość
IP: 109.207.xx9.xx4
Data: 06.06.2011, 06:29
dajcie sobie ludzie powiedzieć, że czysta energia niegdy nie będzie opłacalna - wszyscy do niej dopłacamy. Mnie zasatanawia co innego - nie mamy w pobliżu kopalni - jakim cudem opłaca się transportować taki kawał drogi węgiel?? No chyba, że to będzie tani węgiel z Chin :-)
Brak zdjęcia
-4
proxx_gość
IP: 109.197.xx8.xx4
Data: 06.06.2011, 07:06
a gdzie interes dla Kowalskiego? Dlaczego nie napiszecie że przesył energetyczny będzie tańszy dla Tczewianina jednocześnie obniżając rachunki za prąd? Czy będziemy płacić kwoty przesyłowe jak obecnie? Tylko teraz prąd idzie ze Śląska
Brak zdjęcia
+4
opłaty ~ Memory_gość
IP: 62.148.xx4.xx3
Data: 06.06.2011, 07:53
Prąd nie będzie tańszy ponieważ nie kupujesz go od elektrowni ale od operatora. A operator rozlicza się z elektrowniami. Tak więc Ty będziesz dalej płacił opłatę przesyłową mimo iż prąd w Twoim gniazdku "będzie z Rajków"
 
Brak zdjęcia
0
__gość
IP: 87.204.xx7.xx8
Data: 06.06.2011, 09:43
Te protesty i tak nic nie dadzą. Ktoś ze Starostwa dostanie w łapę i pozwolenie będzie na budowę.
Brak zdjęcia
-3
Powietrza ~ zayo_gość
IP: 89.200.xx3.xx7
Data: 06.06.2011, 10:40
Dobrze, że są nowe inwestycje. Tylko się zastanawiam jak długo moje płuca wytrzymają nowoczesną elektrownię, nowoczesną spalarnię śmieci i zupełnie nienowoczesne prywatne piece np. na Starym Mieście. Nie wierzę w brak szkodliwości tych inwestycji. Wszędzie, obojętnie czy to Polska, Chiny czy USA najważniejszy jest zysk a szaremu obywatelowi wciska się różne bzdury aby siedział cicho.
Brak zdjęcia
+2
krzychu_gość
IP: 83.11.xx5.xx9
Data: 06.06.2011, 11:42
Oby było jak najwięcej takich inwestycji, które przeczynią sie do rozwoju gospodarczego naszego regionu. Chodź sama elektrownia to cześć tylko inwestycji z dostawami prądu zwiazana. Konieczna jest jeszcze modernizacja przestażałych lini przesyłowych, więc powinniśmy sie cieszyć, bo im więcej się robi, tym lepiej to wplywa na naszą gospodarke i tym więcej ludzi ma prace.
Brak zdjęcia
-3
uczciwość ~ ka_gość
IP: 79.189.xx0.xx0
Data: 06.06.2011, 12:05
Czy nikt nie umie uczciwie powiedzieć, że tczewscy przedsiębiorcy nic nie dostaną. Będą musieli wygrać przetargi, a więc dać najniższą cenę. Po co sobie opowiadać bajki?
Brak zdjęcia
+2
Kulczuk jak Kunik z "Kariera N.Dyzmy" ? ~ Maks_gość
IP: 109.243.xx2.xxx
Data: 06.06.2011, 14:13
Kunicki vel Kunik w "Karierze..." robił interesy na podkładach kolejowych(na zamówienie ministerstwa).Pan Kulczyk zdaje się podobny interes zrobił na autostradzie wielkopol.Teraz, wyglada na to, biznes polega na "limitach emisji dwutlenku węgla" (można na tym nieźle zarobić). Choćby niewiem jaka technologia była zastosowana przy spalanu węgla to więcej z niego nie "wyciśnie się"(co najwyżej wzrosną koszty takiej energii-właśnie z powodu ochron. środowiska) Taniej wozić węgiel niż przesyłać prąd?-ano racja sieć "leży".
Brak zdjęcia
0
Bardzo dobra inwestycja ~ Radosław_gość
IP: 84.38.xx0.xx1
Data: 06.06.2011, 14:30
Nikt nie chce żeby nie daleko niego budować cokolwiek poza domami. Postawić nowy zakład pracy oczywiście praca jest potrzebna, ale przecież nie km od mojego domu. Postawić elektrownie, oczywiście nie ma problemu prąd jest Nam potrzebny, ale nie kilka km od mojego domu. Ciekawe jak ludzie by kwiczeli gdyby teraz nikt w to nie zainwestował i za jakiś czas zabrakłoby prądu ? Oczywiście to wina rządu i złodziei, że nic nie robią - a jak robią to też źle. Nie kumam Polaczków. Wiecznie źle, wiecznie niezadowoleni. Czy jest jakiś pomysł, który spodoba się ? Pewnie jakby każdy miał dostać od Kulczyka kasę, albo na tym zarobić to by nie kwiczeli ;) ja jestem za niech się Nasz region rozwija ;) Tylko niech elektrowni atomowej nie stawiają ;) za tym nie jestem ;) a ludzie zamiast kwiczeć i narzekać nie wiem może 2 pracę sobie poszukajcie ;) albo wg zacznijcie pracować ;) Czekam już na milion minusów od ograniczonych logicznym myśleniem matołków ;) Pozdro
Brak zdjęcia
+3
krzychu_gość
IP: 83.11.xx5.xx9
Data: 06.06.2011, 15:26
Widze sa tutaj ludzie, którzy mają obiektywny pogląd na świat. Popieram kolega Radosława. Poza tym plany zagospodarowania przestrzennego sa robione na kilkanascie albo nawet czasem kilkadziesiąt lat do przodu, a ludzie sie zawsze zaczynają bużyć dopiero jak koparki wjeżdzają.
 
Brak zdjęcia
+1
jkaie kilka lat? ~ Memory_gość
IP: 62.148.xx4.xx3
Data: 07.06.2011, 07:37
Gmina Pelplin uchwaliła plan po zainteresowaniu inwestora. Poczytaj artykuły.
 
Brak zdjęcia
-1
wa_gość
IP: 109.207.xx8.xx8
Data: 06.06.2011, 16:51
Jestem za jak nie wybudują tej elektrowni to czeka nas siedzenie przy świeczkach a i powstaną zakłady pracy wiadomo że wszyscy by chcieli jak najdalej od swojego domu ale ludzie tak się nie da
Brak zdjęcia
+3
ogarnijcie się!!!!!!!! ~ ptasznik_gość
IP: 46.113.xx9.xx6
Data: 06.06.2011, 18:18
jasny gwint ludzie!!!!!!!!!!!!!!!!!wszystko chcecie internet,prąd tel.komórkowe ale jak trzeba cos zbudowac zeby to wszystko działało to się wielce burzycie,jest coraz więcej ludzi,domów i do jasnej ch..... trzeba budowac!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!jak wam wyłączą prąd na pare godzin to wielkie fochy ale skąds ten prąd trzeba brac.chcą wybudowac nowe drogi to zle bo miejsce wam się nie podoba,chcą postawic market to teą problem a jak już postawią to pierwsi lecicie na promocję.elektrownia jest potrzebna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!dlaczego Rajkowy?????????????pewnie wam na złosc:)
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew