Świętowali dzień Kociewia

Dzień Kociewia (fot. mat. prasowe)
Świętowali dzień Kociewia

zobacz galerię zdjęć: 3
„Jeden dzień to za krótko, by świętować” - taka myśl przewodnia towarzyszyła organizatorom Tygodnia Kociewskiego, jaki odbywał się w dniach 6-10 lutego br. w Fabryce Sztuk.

- W naszej stałej ofercie edukacyjnej znajdują się warsztaty artystyczne i lekcje regionalne, jednak w tym okresie szczególnie chcieliśmy zaakcentować fakt, że jesteśmy Kociewiakami. Zaprosiliśmy do nas dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych oraz młodzież, by opowiedzieć im o zabytkach regionu, sztuce ludowej, przyrodzie i gwarze. Z naszej propozycji skorzystało blisko 400 osób - mówi Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk.

Najmłodsi słuchali bajki Bernarda Janowicza „Bruny kot i myszór”, poznawali niektóre słowa używane na Kociewiu i szukali ukrytych bómbonów. Wykazywali się również sporą cierpliwością w malowaniu na szkle kociewskich motywów. Uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich uczestniczyli w lekcjach o twórcach typu ludowego z zakresu rzeźby, malarstwa, malarstwa na szkle, plecionkarstwa, atrybutów obrzędowych, zabawkarstwa i haftu. Przeprowadzone zostały również zajęcia o tych najstarszych i najurokliwszych zabytkach na Kociewiu. Z kolei Kazimierz Bigus z Koła Łowieckiego „Szarak” w Tczewie opowiadał o przyrodzie, ze szczególnym uwzględnieniem fauny. Zainteresowanie słuchaczy wzbudziły przywiezione przez niego poroża.

- 10 lutego na naszym budynku zawisła flaga z herbem Kociewia, a w samym budynku zrobiło się niezwykle skocznie i gwarno, a to za sprawą koncertu Zespołu Pieśni i Tańca „Frantówka”, który wystąpił przy akompaniamencie Kociewsko-Kaszubskiej Orkiestry Dętej „Torpeda”. Gościom tego muzycznego wydarzenia rozdawaliśmy „kociewskie” przypinki i częstowaliśmy ich fefernuskami. Salę, w której odbywał się koncert, zdobiły muzealia etnograficzne, znajdujące się w zbiorach Fabryki Sztuk - dodaje Alicja Gajewska.

W repertuarze koncertu znalazły się tradycyjne tańce i pieśni kociewskie. Licznie zgromadzona publiczność usłyszała utwory m.in. wybitnego twórcy kociewskiego Jana Schulza, wieloletniego kierownika Zespołu Pieśni i Tańca „Kociewie” w Starogardzie Gdańskim. A były to: „A u naszy Anki”, „Chwatki oberek”, „Polka Kociewska” oraz „Korkarz” na motywach „Korkacza”, czyli tańca mieszkańców wsi niezaproszonych na wesele. Wykonano ponadto „Od sónczka do sónczka”, czyli walc z Kociewia i Kaszub, często rozpoczynający zabawę weselną oraz „Babę” - kociewską zabawę taneczną. Nie mogło zabraknąć Hymnu Kociewskiego oraz pieśni nawiązującej do zaślubin Polski z Morzem, bowiem 10 lutego minęła 97. rocznica tego historycznego wydarzenia.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • święto_gość

    16.02.2017, 08:12

    międzygalaktyczny dzień kociewia

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx7.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.