Tylko dla rolników! Już możesz złożyć wniosek o zwrot podatku

Żniwa (fot. Marcin Burclaw)
Tylko dla rolników! Już możesz złożyć wniosek o zwrot podatku
W gminie Tczewie, jak i w innych gminach kraju, od 1 lutego, rolnicy mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego (który zawiera się w cenie oleju napędowego). Wzorem lat ubiegłych, zainteresowanie jest duże. W bieżącym, 2016 roku, stawka zwrotu tego podatku na 1 litr oleju napędowego wynosi 1 zł.

Termin składania wniosków kończy się 29 lutego br. W Urzędzie Gminy Tczew formularze do wypełnienia, które należy złożyć w tym celu wraz z załącznikami, są do pobrania w pokoju nr 15 (I piętro).
Warunkiem wypłaty pieniędzy są kompletne wnioski, czyli takie, które zawierają załączniki w postaci faktur (lub ich kserokopie) za zakup oleju napędowego używanego do produkcji rolnej za okres od 1 sierpnia 2015 do 31 stycznia 2016 r.
Natomiast drugi etap składania takich wniosków zacznie się od 1 sierpnia i potrwa do 31 sierpnia 2016 r. - i także tu załącznikiem warunkującym zwrot podatku akcyzowego będą faktury zebrane w okresie od 1 lutego 2016 r. do 31 lipca 2016 r.

W bieżącym roku limit zwrotu podatku wynosi: 86,00 zł * ilość ha użytków rolnych.

Pieniądze wypłacane będą w terminach: od 1 do 29 kwietnia 2016 r. w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie oraz od 1 do 31 października 2016 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie

Każdy rolnik musi pamiętać, że jeśli chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej, powinien zbierać faktury VAT. Zgodnie z przepisami, za producenta rolnego uznaje się osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, będącą posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.

Za gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym, uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione lub zakrzewione na użytkach rolnych, o powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

W przypadku, gdy producent rolny podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego w składanym wniosku podaje numer z tego rejestru.


Drukuj
Prześlij dalej