tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest wtorek, 25 października 2016r, godz. 03:40
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Ruszą inwestycje za ponad 40 mln zł

Opublikowano: czwartek, 24.09.2009, 12:41. Ilość komentarzy: 1

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W ub. wtorek (22.09) prezydent miasta podpisał w Urzędzie Marszałowskim umowy, dzięki którym Tczew dostanie spory zastrzyk unijnej gotówki. Z Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymamy 18,8 mln zł, które pozwolą na rozpoczęcie inwestycji wartych ponad 40 mln zł. Ruszy wreszcie budowa infrastruktury transportowego węzła integracyjnego oraz Domu Przedsiębiorcy w Tczewie.

Przestronne parkingi, zintegrowany system dla wszystkich przewoźników oraz zespół zabudowy mieszkaniowej, a jeśli znajdzie się inwestor, to i galeria z kinem - tak za kilka lat mają wyglądać tereny przydworcowe. Z kolei w niszczejącym dotąd dawnym budynku Ligi Ochrony Kraju za jakiś czas ma powstać miejsce, gdzie wszyscy, którzy zakładają własny biznes, będą mogli liczyć na kompleksową pomoc. Oba zadania ruszą dzięki dofinansowaniu z RPO. We wtorek w Urzędzie Marszałkowskim podpisano już umowy związane z przyznaniem środków. Włodarze województwa podpisali tego samego dnia jeszcze siedem umów na inne pomorskie inwestycje - m. in. jeden z najkosztowniejszych - gdyński projekt dotyczący przebudowy układu drogowego węzła Św. Maksymiliana (ponad 100 mln. zł) oraz jeden z najtańszych - warta 1,5 mln budowa ścieżek rowerowych w gminie Pszczółki:

Niektóre z projektów są ogromne, inne bardzo małe, ale wszystkie bardzo potrzebne naszemu regionowi i lokalnym społecznościom - mówił Jan Kozłowski, marszałek woj. pomorskiego.
 
Podczas uroczystości podpisania umowy prezydent Tczewa, Zenon Odya podkreślał, że rozpoczęcie zadań związanych z rozbudową węzła sprawi, że Tczew stanie się południowymi wrotami aglomeracji Trójmiejskiej. Prezydent Tczewa oraz prezes Agencji Rozwoju Pomorza podpisali także umowę na dofinansowanie drugiego projektu - realizację Domu Przedsiębiorcy w Tczewie.

- Walczymy w wyścigu o krajową rezerwę wykonania, czyli dodatkowe pieniądze. Do wygrania jest 560 mln euro w skali kraju, Pomorskie może otrzymać nawet 100 mln euro. Jest więc o co walczyć - mówił wicemarszałek województwa Mieczysław Struk.

Jakie inwestycje zrealizuje miasto?

Węzeł

Celem projektu jest budowa infrastruktury dla transportowego węzła regionalnego w Tczewie, położonego przy dworcu PKP, który jest jednym z 3. głównych dworców Pomorza. Węzeł obejmuje obszar ok. 5 ha powierzchni obsługującej podróżnych korzystających z transportu kolejowego, autobusowego i parkingów. Węzeł integruje co najmniej ośmiu przewoźników kolejowych i autobusowych. Zakres projektu obejmuje budowę ulicy "Nowej Kolejowej" (wzdłuż dworca w kierunku północno-zachodnim), budowę parkingów naziemnych o 252 miejscach postojowych, tunelu w ciągu ul. Pomorskiej i Nowej Kolejowej, przebudowę ul. Pomorskiej i części ul. Kolejowej oraz remont pomieszczeń o powierzchni 140 m² w budynku dworca PKP na cele zaplecza węzła.

Powyższy zakres jest kwalifikowany do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Koszt projektu to 20 708 826 zł, dofinansowanie w wysokości 75% wynosi 15 531 619 zł.

Realizacja projektu wymaga wykonania technicznego związanego z nim zakresu prac, które nie są możliwe do dofinansowania w ramach kwalifikowanych wydatków RPO WP, a są nimi: wykonanie płyty dworca autobusowego o 12 peronach odjazdowych, 16 miejscach postojowych dla autobusów i 11 miejscach postojowych dla minibusów oraz budowę placu dworcowego. Koszt tego zadania to 15 375 709 zł. Realizacja projektu nastąpi w dwóch etapach, co umożliwi przeprowadzenie inwestycji w sposób pozwalający na niewyłączenie jednocześnie całego obszaru przydworcowego z ruchu, a ograniczenia ruchu pasażerskiego będą miały charakter niezbędny do wykonania robót.

Zakłada się realizację projektu w latach 2010-2011.

Dom Przedsiębiorcy w Tczewie

Zgodnie z projektem do budynku przy ulicy Westerplatte ma zostać wprowadzona funkcja obsługi małych i średnich przedsiębiorców, a część pomieszczeń zaadaptowana na inkubator przedsiębiorczości. Wartość projektu oszacowano na 4,1 mln zł, z czego 75 procent inwestycji, czyli ponad 3,1 mln zł, przekaże nam Unia Europejska.

Fundusze na stworzenie tczewskiej placówki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach działania 1.5 z przeznaczeniem na wspieranie przedsiębiorczości. Dom Przedsiębiorcy będzie dysponował powierzchnią biurową dla nowo powstałych firm - 222 m2 oraz salą konferencyjną na 50 osób. Prace budowlane zaplanowano w okresie od IV kwartału 2009 do IV kwartału 2010 roku. Oddanie obiektu do użytku nastąpi pod koniec I kw. 2011.
 
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 2773 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Szkoła
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (1)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+1
BRAWO!!! ~ Marta_gość
IP: 178.56.xx0.xx3
Data: 07.11.2010, 21:22
Gratuluję Władzom Tczewa za wielki Krok ku przyszłości !!! Jestem Byłą mieszkanką Tczewa bo obecnie mieszkam na Kaszubach i podziwiam jak bardzo przez ostatnie 5 lat moje miasto się rozwinęło. Widzę postępy jak tylko przyjeżdżam podziwiam kolejne wyremontowane miejsca i wiele atrakcji dla młodzieży. Jednym zdaniem. Odpowiednie osoby na odpowiednich stanowiskach!!!! Jestem z Was Dumna:) Tak DALEJ!!!
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew