tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 28 października 2016r, godz. 04:36
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

W Parku Kopernika powstaje pomnik dla bohaterów "Solidarności"

Opublikowano: Środa, 13.10.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 19

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W tczewskim Parku Kopernika wmurowano kamień węgielny pod budowę pomnika poświęconego bohaterom "Solidarności". Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, odsłonięcie obelisku nastąpi w Święto Niepodległości.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego odbyła się w ostatni poniedziałek (11.10). Wzięli w niej udział działacze "Solidarności", władze miasta i powiatu, a także przedstawiciele regionu gdańskiego NSZZ "Solidarność".

- O roli "Solidarności" w historii naszego państwa nikt nie dyskutuje. "Solidarność" dała początek wielkim przemianom w Polsce i Europie. - mówił starosta, Witold Sosnowski - Wtedy nikt nie wyobrażał sobie, że sytuacja zmieni się tak radykalnie. Wszyscy mieli nadzieję, ale rzeczywistość przerosła ją wielokrotnie. Budowa pomnika upamiętniającego wydarzenia sprzed 30 lat jest więc odpowiednim wyrazem podziękowań dla wszystkich działaczy "Solidarności" w Tczewie.

Prezydent Tczewa, Zenon Odya, podkreślał, że rocznicowe uroczystości "Solidarności" zbiegają się z tegorocznym jubileuszem grodu Sambora:

- Tczew świętuje 750-lecie nadania praw miejskich, ale również na ten rok przypada 30 rocznica powstania "Solidarności". W historii naszego miasta "Solidarność" zapisała się na dobre. Miała znaczący wkład, dzięki któremu możemy żyć w wolnym kraju. Dlatego inicjatywa wybudowania w tym miejscu pomnika jest jak najbardziej godna uwagi. Cieszę się, że ten pomysł tak szybko nabiera rumieńców i wkrótce stanie tu gotowy obelisk.

Na uroczystość wmurowania kamienia węgielnego przybył również poseł Prawa i Sprawiedliwości, Kazimierz Smoliński:

- Ten mur, który tutaj stanie jako pomnik "Solidarności" będzie symbolem tych wszystkich cegiełek, które tczewianie wnieśli w obalenie komunizmu. - mówił.

Z kolei przewodniczący Rady Miejskiej, Włodzimierz Mroczkowski, podkreślał:

- Młodzi ludzie będą mogli przyjść w to miejsce i zastanowić się, ku jakim sprawom ten pomnik tutaj powstał. Bardzo ważną rzeczą w życiu wszystkich mieszkańców Tczewa jest to, że pamiętamy o tym, co w tej naszej małej ojczyźnie działo się 30 lat temu. Niech ten pomnik będzie symbolem przypominającym o tych ważnych wydarzeniach kolejnym pokoleniom.

Odsłonięcie pomnika wstępnie zaplanowano na 11 listopada:

- Pomnik powstanie dzięki składkom społeczeństwa i zaangażowaniu fundatorów. Przygotowaliśmy miejsce na ich nazwiska. Chcemy upamiętnić dzięki tej inicjatywie ten fenomen, jakim była "Solidarność". - wyjaśnia Marian Sarnowski ze stowarzyszenia "Zawsze Solidarni", które zainicjowało budowę pomnika.

Projekt pomnika, na który będą składać się dwie duże tablice zawierające m. in. ważne dla "Solidarności" daty, stworzył tczewski plastyk, Stefan Kukowski.
Autor: JP
drukuj
Artykuł przeczytano 2619 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Wspomnienia z Ravensbrück w Fabryce Sztuk
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (19)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+4
Sosnowski ~ _gość
IP: 83.25.xx6.xx4
Data: 13.10.2010, 00:04
i Solidarność ....??? CIEKAWE ??? ...w AK też był ,a może walczył w Powstaniu Listopadowym hmmm
user_ico_mieczyslaw
0
Pamięta jeszcze bitwę pod Cedynią. ~ mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 13.10.2010, 01:21
Czyli jednak budują ten kompletnie niewydarzony pomnik? Nie jestem przeciwny postawieniu pomnika, ale ten projekt który zaprezentowano jakiś czas temu, wygląda gorzej niż źle.
 
user_ico_ProxX
-2
ProxX Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 13.10.2010, 06:30
Masz gdzieś link? Przegapiłem kompletnie taką informację, a ciekaw jestem wyglądu.
 
user_ico_mieczyslaw
-2
proszę ProxX ~ mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 13.10.2010, 08:33
http://www.tcz.pl/index.php?p=1,47,0,wiadomosci&item=50fc5b82207d6839&title=30-lat-Solidar link nosci-W-parku-stanie-obelisk-dla-zwiazkowcow
 
user_ico_Spajko
-1
Spajko
Uż. zarejestrowany
Data: 13.10.2010, 07:39
Stawiamy pomniki, lubimy stawiać pomniki :)
Brak zdjęcia
0
``` ~ ```_gość
IP: 81.190.xx9.xx6
Data: 13.10.2010, 08:19
i koniecznie musi być rzeźba księcia vitolda sosny śmigłego :)))
Brak zdjęcia
+2
..._gość
IP: 81.219.xx8.xx5
Data: 13.10.2010, 08:34
z tego co pamiętam z poprzedniego artykułu to pomnik jest strasznie brzydki...ale czego można się spodziewać po naczelnym tczewskim plastyku....właścicielu jedynej słusznej agencji reklamowej ....
user_ico_Casper
+1
Casper
Uż. zarejestrowany
Data: 13.10.2010, 10:42
Po co kolejny pomnik? Czy już naprawdę żyje się nam tak dostatnio, że możemy stawiać pomniki, gdy przyjdzie nam na to ochota? Czy nie ma innych potrzeb w mieście? Trzeba się zająć sprawami teraźniejszymi, a nie wspominać, że kiedyś było coś takiego jak "Solidarność", po za tym to tylko nazwa, bo tej solidarności między ludźmi tak samo nie było 30lat temu jak i nie ma teraz. A młodzi ludzie widzą jaką nienawiść żywią do siebie starzy wyjadacze z tego ruchu. Młodych nie obchodzi co działo się 30, 40 lat temu, widzą jak Ci sami ludzie wyzywają się w tv i na chłopski rozum, dojdą do wniosków, że skoro są to Ci sami to "Solidarność" to nie było nic dobrego. A fakty też są takie, że te postulaty o które ludzie walczyli to ściema i nie udało się osiągnąć nic. I jeszcze taka ciekawostka z przed paru lat dla tych, którzy wierzą w "Solidarność" i jej legendarnego przywódcę: http://www.youtube.com/watch?v=4WkCPcF7_o4 link
Brak zdjęcia
0
Masz rację Casperku ~ bojan97_gość
IP: 83.11.xx9.xx4
Data: 13.10.2010, 22:46
Młodych rzeczywiście nie obchodzi co działo się 30-40 lat temu.Nie obchodzi ich też co dzieje się dziś.(są oczywiście wyjątki). Nie możesz stawiać znaku równości między ludźmi,których pozabijano dlatego,że protestowali przeciwko podziałom na tych lepszych,przy korycie i tych gorszych,zwykłych roboli-a tymi,którzy wleźli jak świnie do chlewa,między protestujących,i mając zapewnienie władzy o swoim bezpieczeństwie udawali odważnych. Ten pomnik nie jest stawiany ku chwale bolków, olków i pałkarzy spod znaku ZOMO, tylko takim jak ten chłopak ze Szczerbięcina któremu obito nerki przy Kasprowicza,tak,że zmarł biedak po kilku miesiącach. Ten "brzydki" (jak czytam w komentarzach)mur,ma kłuć w oczy zbrodniarzy z tamtych lat,którzy wtedy ale i teraz żyją sobie tu jak w przysłowiowej Ameryce. Więc nie krytykuj tych pokrzywdzonych przez siepaczy ludzi, bo ten kawałek ściany ,zbudowanej za ich pieniądze,należy im się bardziej niż wysokie emerytury ich oprawcom. Ale żeby to zrozumieć trzeba samemu doświadczyć bólu od uderzenia metrową pałą.Trzeba odsiedzieć swoje w więzieniu i poznać na własnej skórze co to jest "ścieżka zdrowia".Młodych dlatego "to nie obchodzi",bo nie znają tego wszystkiego dzięki tym starym.Odczepcie się zatem od pomnika-jedynej zapłaty za poświęcenia tych ,dzisiaj niestety już starych,ludzi. I oby was nie spotkało coś jeszcze gorszego.
 
Brak zdjęcia
+6
haha ~ willy_gość
IP: 83.16.xx5.xx8
Data: 13.10.2010, 12:16
miałem tą przyjemność przechodzić tamtędy w chwili tej pseudo uroczystości... godz. ok 14 ta... poniedziałek... ludzi obecnych tylu ile widać na zdjęciu- nie było tam nikogo zainteresowanego prócz samych nierobów.... dopalacze, pomniki, krzyż w warszawie... tym się zajmują ci oszuści, a prace przy wiadukcie idą jak krew z nosa.... pogłębianiem rzek, melioracją, budową wałów, remontami dróg nikt się nie zajmuje....co tam- w przyszłym roku także uratuje nas słynny "rękaw"... KREW ZALEWA!!!!
user_ico_Maxx
+3
Czepiacie się pomnika ~ Maxx
Uż. zarejestrowany
Data: 13.10.2010, 14:15
Przecież ten pomnik doskonale symbolizuje narastający podział w polskim społeczeństwie. Ilustruje podział Polaków na Polaków prawych których symbolizują daty sprzed powstania "Solidarności" i na Polaków lewych symbolizowanych rokiem 1980 w którym to roku wiadomo kto grał pierwsze skrzypce zdaniem lewych podręczników historii, zdaniem mocarstwowych historyków i zdaniem Komitetu Noblowskiego :P.
Brak zdjęcia
+1
xxx ~ _gość
IP: 84.38.xx9.xx9
Data: 13.10.2010, 15:49
To są ci co załatwili bezrobocie i stołki dla siebie.
Brak zdjęcia
+2
spacerowicz_gość
IP: 109.207.xx7.xx0
Data: 13.10.2010, 17:56
Orzeł, krzyż, mur... Bożżżż... to się nazywa estetyka brzydoty czy jakoś tak... A potrzebne to nam jak powietrze, jak woda... Bojownicy o wolność do niestawiania pomników, gdy głodują polskie dzieci, gdy w szkołach kapie im na głowy... polegli wobec zakutych w "patriotyzm" głów samorząd-ców.
Brak zdjęcia
+2
Pomniki ~ Bobo_gość
IP: 109.207.xx2.xx0
Data: 13.10.2010, 18:19
Już Gałczyński pisał: "Bo żywy student, to jest kłopot dziki. A my, Polacy, my lubim pomniki." W Tczewie też lubimy pomniki. Może jednak znajdziemy dla nich jakąś nowocześniejszą formę, niech to będzie skatepark, plac zabaw czy coś w tym stylu, gdzie dzieci i młodzież będą się solidarnie bawiły a nie jakieś bliżej nieokreślone i nikomu nieprzydatne kupy złomu, kamieni czy czegoś tam. Kolejna nietrafiona inwestycja po zegarze słonecznym w parku.
Brak zdjęcia
+1
po co ~ darek_gość
IP: 109.207.xx0.xx6
Data: 13.10.2010, 21:06
nie rozumiem dlaczego był tam Pułkownik Mroczkowski. Solidarność dla niego to słowo wrogobrzmiące
Brak zdjęcia
+2
ciekawość ~ loffix_gość
IP: 89.200.xx9.xx6
Data: 13.10.2010, 21:18
Solidarność to chyba jedyny na świecie związek zawodowy, który udając walkę o prawa pracowników w rzeczywistości wywalczył likwidację jakichkolwiek praw. Co ci "bohaterowie" wywalczyli dla zwykłych ludzi pytajmy kasjerki z hipermarketów, osoby zatrudniane na umowy śmieciowe, bezrobotnych, emerytów i rencistów. Zachęcam też do zapoznania się ze słynnymi 21 postulatami solidarności i sprawdzenia samemu ile z nich "bohaterowie" spełnili gdy doszli do władzy.
Brak zdjęcia
-2
Co ci "bohaterowie" wywalczyli dla zwykłych ludzi ~ bojan97_gość
IP: 83.11.xx9.xx4
Data: 13.10.2010, 23:55
Chociażby to,że możesz pisać takie dyrdymały.Spróbował byś 25 lat temu...
 
Brak zdjęcia
+2
mropenvitamine nielog_gość
IP: 78.88.xx7.xx2
Data: 13.10.2010, 22:51
Jakby byl potrzebny styropian do budowy tego pomnika solidarnosci to z meter moge kupic. Prawdziwi bohaterowie nie potrzebuja pomnikow, sa w sercach zwyklych ludzi.
Brak zdjęcia
+1
plac zabawa dla dzieci ~ tata_gość
IP: 89.200.xx3.xx2
Data: 13.10.2010, 23:37
Pomnik? Świetnie. Zagospodarujecie też skrawek dla dzieci. Chociaż mały plac zabaw. W alternatywie Kanonka lub Bulwar. Daleko.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew