Również w tym roku bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego

lekarz, grypa, zdrowie
Również w tym roku bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego
Również w tym roku dziewczęta - tym razem z rocznika 2003 - będzie mogło skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Wszystko dzięki współpracy Starostwa Powiatowego w Tczewie, tczewskiego ratusza i samorządów, które postanowiły przeznaczyć dodatkowe środki na zabezpieczenie nastolatek przed wirusem HPV, który wywołuje m.in. raka szyjki macicy.

Szczepienia chroniące przed zakażeniem wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego) są najskuteczniejsze u osób, które jeszcze nie miały z nim kontaktu. Zalecane są dziewczętom w wieku 11-13 lat. Wykonuje się je powszechnie w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Australii. W Polsce finansowane są przez odpowiedzialne samorządy, które myślą o zdrowiu perspektywicznie. Wirus HPV jest bardzo rozpowszechniony, wyodrębnia się wiele jego typów, te najczęściej występujące odpowiedzialne są za rozwój nowotworów szyjki macicy, pochwy, sromu, a także brodawek, m.in. kłykcin kończystych. Szczepienie przeciwko wirusowi HPV znalazło się w kalendarzu szczepień zalecanych.

Koszt takiego szczepienia to ok. 1000 zł. Dla wielu rodziców to olbrzymia bariera.

- W budżecie miasta na rok 2015 na badania profilaktyczne zarezerwowaliśmy 20 tys. zł. Kwotę tę planujemy przeznaczyć na realizację, wspólnie z powiatem tczewskim, programu Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka ludzkiego HPV „Chronię życie przed rakiem”. Wspólny projekt realizowany jest od roku 2013. Z wymienionych środków planujemy zaszczepić przede wszystkim grupę dziewcząt z rocznika 2003, które obecnie są w systemie opieki społecznej. - informuje Małgorzata Mykowska, rzeczniczka tczewskiego ratusza.


Co roku około 3500 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a codziennie w naszym kraju umiera około 5 chorych kobiet. Liczba zgonów na ten nowotwór stawia Polskę na jednym z pierwszych miejsc w Europie. Na raka szyjki macicy chorują kobiety młodsze niż na pozostałe nowotwory narządów płciowych. Krzywa zachorowalności kobiet na raka szyjki wzrasta począwszy od 25 - 29 roku życia.

Więcej na temat już wkrótce w naszym serwisie.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • aleks

    05.03.2015, 10:26

    szczepionka na ciążę

    Brawo,brawo powinszowac. Kto będzie potem leczył te dziewczyny na bezpłodność?

    Odpowiedz
    IP: 93.105.xx4.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.