Foto-pułapki mają ukrócić kradzieże na kolei

Tory kolejowe (fot. tcz.pl)
Foto-pułapki mają ukrócić kradzieże na kolei
Mobilne centra monitoringu, foto-pułapki, stały nadzór nad liniami, wzmożone patrole w miejscach zagrożonych - Straż Ochrony Kolei wzmacnia działania wymierzone w złodziei infrastruktury kolejowej. W ciągu dwóch miesięcy 2016 roku funkcjonariusze ujęli 47 sprawców kradzieży i dewastacji elementów infrastruktury.

W styczniu i lutym tego roku Straż Ochrony Kolei odnotowała 436 zdarzeń - to o 144 mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Funkcjonariusze ujęli 47 osób podejrzanych o kradzież elementów kolejowych. Wartość odzyskanych przedmiotów to ponad ćwierć miliona złotych. Tylko w ostatnim tygodniu SOK ujęła 10 osób podejrzewanych o kradzież elementów metalowych i dewastacje na kolei.

Straż patroluje miejsca szczególnie zagrożone na liniach oraz sprawdza skupy złomu. W trzech pierwszych miesiącach tego roku sokiści sprawdzili 2 234 takie miejsca. Zatrzymali 5 skupujących i 7 sprzedających nielegalnie zdobyte elementy infrastruktury kolejowej. W ubiegłym roku SOK odnotowała na czynnych liniach prawie 26 % spadek liczby kradzieży urządzeń związanych z bezpieczeństwem ruchu kolejowego (2014 r. - 3224, 2015 r. - 2 387).

W 2015 roku funkcjonariusze ujęli 202 sprawców kradzieży elementów infrastruktury kolejowej. Straż Ochrony Kolei w walce ze złodziejami infrastruktury kolejowej wykorzystuje nowoczesny sprzęt. Działania w terenie wspomagają Mobilne Centra Monitoringu - specjalnie samochody wyposażone w system kamer. Dzięki nim funkcjonariusze są w stanie objąć obserwacją kilkukilometrowy odcinek torów. SOK wykorzystuje specjalny system foto-pułapek, które automatycznie powiadamiają patrol, gdy w zabezpieczonym obszarze pojawi się złodziej. Służbę funkcjonariuszy wspomagają specjalnie szkolone psy. Szczególnie w trudnym terenie jest to dodatkowy atut w walce ze złodziejami.


9 marca podczas kontroli w punkcie skupu złomu w Gliwicach funkcjonariusze, na gorącym uczynku złapali czterech mężczyzn, którzy usiłowali sprzedać 25 m kabla telekomunikacyjnego, pochodzącego z kradzieży na szlaku Szobiszowice - Gliwice Łabędy. Dwa dni wcześniej na szlaku Ruda Śląska - Zabrze, funkcjonariusze zapobiegli kradzieży kabla teleinformatycznego. W chwili ujęcia sprawca zdołał zdewastować już kabel, wykopując go z ziemi. Dzięki sprawnej akcji SOK do kradzieży nie doszło. W Tarnowskich Górach funkcjonariusze zauważyli sprawców na drodze w pobliżu wagonowni. Złodzieje rowerem próbowali wywieźć z terenu kolejowego skradzione przedmioty m.in. klocki hamulcowe i kątownik. Odzyskane akcesoria ważyły ponad 150 kg. W nocy na początku marca, funkcjonariusze z Komendy Regionalnej SOK w Katowicach na stacji Katowice Dąbrówka Mała złapali na gorącym uczynku dwóch sprawców kradzieży ok. 50 m sieci trakcyjnej (lina nośna i pojedynczy przewód jezdny).

Zainstalowana w stacji Lubań Śląski fotopułapka zaalarmowała patrol SOK z Posterunku w Węglińcu, że w rejonie garażu drezyn pojawiła się osoba nieuprawniona. Patrol SOK zareagował błyskawicznie. Na gorącym uczynku ujął sprawcę włamania. Mężczyzna wychodził właśnie przez wybite okno garażu, trzymając w ręku skradzione sygnalizatory.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • _gość

    23.03.2016, 12:23

    Sprzedają na złomie bo z tego dobra kasa........

    Odpowiedz
    IP: 37.7.xx3.xx0 
  • złomiarz_gość

    23.03.2016, 16:19

    cena złomu strasznie spadła

    to już nie takie landrynki jak kiedyś

    Cytuj
    IP: 164.126.xx6.xx5 
  • ..._gość

    23.03.2016, 13:58

    ...

    kradzieje najbardziej boją się dronów :)

    Odpowiedz
    IP: 188.146.xx2.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.