Gniew. Uroczysta sesja na 25 lat samorządności

(fot. gniew.pl)
Gniew. Uroczysta sesja na 25 lat samorządności
Wspólną modlitwą rozpoczęły się uroczystości 25-lecia samorządu terytorialnego w Gniewie. Następnie zebrani goście i władze miasta przeszli w pochodzie na Wzgórze Zamkowe. Tam przypomniano prace burmistrzów i rad miejskich, a także wręczono tytuły Zasłużony dla Ziemi Gniewskiej oraz Przyjaciel Gniewu.

Za dar systemowej wolności dziękował podczas nabożeństwa proboszcz gniewskiej parafii ks. Zbigniew Rutkowski-Dla mnie jest to też okazja, aby podziękować współmałżonkom i dzieciom naszych samorządowców. Ze względu na swe liczne obowiązki często, bowiem muszą oni poświęcać swój czas dla rodziny na rzecz społeczeństwa- mówił duchowny.

Po mszy świętej samorządowcy i zaproszeni goście przeszli w pochodzie na zamek. Spacer był okazją do rozmów i wspomnień. Na Wzgórzu Zamkowym rozpoczęła się natomiast uroczysta sesja Rady Miejskiej. Po kolei na scenę wychodzili przewodniczący kolejnych rad miejskich i burmistrzowie. Przypominali oni w swych przemówieniach ludzi, z którymi pracowali, i najważniejsze wydarzenia ze swych kadencji. Mów i wspomnień nie było końca. A i tak nie udało się przedstawić sprawozdania z VI kadencji Rady Miejskiej (lata 2010-2014). W związku z tym przedstawiamy je w załączniku pod galerią zdjęć z wydarzenia.

Uroczystość stała się też okazją do wręczenia nagród. I tak tytuł Zasłużony dla Ziemi Gniewskiej otrzymali: Jadwiga Mielke, Józef Puczyński, firma Fama i Piaseckie Kociewiaki. Przyjacielem Gniewu zostali natomiast: Tomasz Jocz, Adam Kasprzyk i Radio „Głos”.


Dziedziniec zamku na czas sesji zamienił się też w miejsce wystawy. Zaprezentowane tam zostały prace studentów Architektury Wnętrz, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Dużą galerię zdjeć z uroczystej sesji Rady Miejskiej znajdą Państwo na stronie: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.884216101627202.1073742110.364667513582066&type=3&uploaded=24

Zasłużeni dla Ziemi Gniewskiej

Fama Gniew sp. z o.o działa nieprzerwanie od ponad 160 lat. W 1852 r Hans Scheler założył Fabrykę Maszyn Rolniczych i Odlewnię. Wówczas głównym asortymentem przedsiębiorstwa były narzędzia i maszyny dla rolnictwa oraz usługi związane między innymi z ich naprawą. Obecnie Fama jest firmą produkcyjną, posiadającą wysoko kwalifikowaną kadrę i nowoczesny park maszynowy. Biuro projektowe, współpracując z placówkami naukowo-technicznymi, realizuje projekty o wysokim stopniu zaawansowania technicznego. Fama, jako firma średnia, zatrudnia ponad 220 osób. Spółka realizuje też szereg projektów dofinansowanych przez Unię Europejską, które pozwalają jej na dynamiczny rozwój. W lutym 2015 r. otworzyła i oddała do użytku Centrum Badawczo- Rozwojowe. Jego nowoczesny charakter wraz z wyposażeniem oraz prototypownią, umożliwią realizację wielu prac, co znacząco przyczynia się do tworzenia i projektowania nowych i ulepszonych produktów, procesów i usług. Na przestrzeni lat firma otrzymała szereg nagród, certyfikatów i wyróżnień. W 2012 i 2013 roku przedsiębiorstwo uzyskało Certyfikat Solidna Firma - dokument poświadczający jej rzetelność i wiarygodność. Spółka znalazła się także wśród laureatów rankingu „Gazele Biznesu”. W 2014 roku Fama otrzymała nominację do tytułu EuroSymbol Innowacji 2014 oraz wyróżnienie w rankingu miesięcznika Forbes Diamenty Forbes'a .

Józef Puczyński (ur. 30 maja 1943 r. w Barłożnie), absolwent Wydziału Ogólnorolnego Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, doktor nauk rolniczych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Był referentem, sekretarzem gromadzkim w Urzędzie Gminy Gniew (1963-73), naczelnikiem gminy Morzeszczyn (1973-85), naczelnikiem Gminy i Miasta Pelplin (1985-88), burmistrzem Gniewu (1988-93). W 1994 r. został kierownikiem stacji Rafinerii Gdańskiej w Gniewie. Pełnił funkcję radnego Rady Powiatu Tczewskiego (od 1998), członka zarządu Starostwa Powiatowego w Tczewie (1998-2002). W latach 2010-2014 piastował urząd Starosty Tczewskiego. Całe swoje życie zawodowe poświęcił pracy w samorządzie, za co otrzymał wiele odznaczeń, m.in. Złoty Krzyż Zasługi. Jako Burmistrz Miasta i Gminy Gniew, podejmował wiele ważnych i trudnych decyzji, służących rozwojowi naszej małej Ojczyzny oraz zaspokajaniu potrzeb i oczekiwań jej mieszkańców. W pierwszych latach działalności samorządu terytorialnego w Gminie Gniew m.in.:: przekształcono Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w zakład budżetowy pod nazwą Zakład Usług Komunalnych w Gniewie, rozbudowano strażnicę OSP w Gniewie, przeprowadzono kapitalne remonty świetlic wiejskich, reaktywowano liceum ogólnokształcące w Gniewie.

Jadwiga Mielke przez lata pełniła funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Gniewie, następnie była członkiem Zarządu Fundacji Zamek w Gniewie, obecnie zaś piastuje stanowisko dyrektora Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gniewie. Znana jest przede wszystkim z licznych projektów muzycznych realizowanych w naszej gminie. Do najważniejszych z nich należą założona w 1987 roku Gniewska Orkiestra Dęta, Zespół Sygnalistów Myśliwskich, Big Band Gymevensis Brass oraz trzyosobowy Zespół Fanfarzystów. Jadwiga Mielke jest również inicjatorką wielu ważnych dla Gminy Gniew i Powiatu Tczewskiego wydarzeń kulturalnych. Najważniejszym przedsięwzięciem o randze wojewódzkiej jest organizowany od 1994 roku w Piasecznie Przegląd Kociewskich i Pomorskich Zespołów Folklorystycznych. Jest także główną organizatorką Gminnych Przeglądów Pieśni i Piosenki Religijnej, muzycznych Gniewskich Spotkań Kameralnych, a także niezliczonej ilości mniejszych imprez, które dzięki swojej ciekawej formule przyczyniają się do promocji Gminy Gniew i Powiatu Tczewskiego. Jadwiga Mielke od wielu już lat służy Gminie i Powiatowi swoim talentem, pasją twórczą i pomysłem, wychowując i uwrażliwiając muzycznie kolejne pokolenia. Co ważne, w swojej działalności nie ogranicza się tylko do obszaru Gminy Gniew, ale jest obecna wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba uświetnienia jakiegoś wydarzenia, wypromowania regionu, wsparcia innych w działaniu.

Piaseckie Kociewiaki zespół powstał w 1984 roku z inicjatywy Jana Ejankowskiego, Hidegardy Makowskiej, Teresy Klimeckiej i ks. Zdzisława Osińskiego. W trakcie swojej działalności Piaseckie Kociewiaki wystąpiły w ponad stu miejscowościach w kraju i za granicą, wszędzie promując nasz region i kulturę kociewską. Swój premierowy występ mieli 18 maja 1985 roku podczas wielkiej manifestacji patriotycznej z okazji 40-lecia zakończenia II wojny światowej. Do najważniejszych osiągnięć grupy należy zaliczyć pierwsze miejsce w przeglądzie teatrów, chórów i zespołów pieśni i tańca organizowany przez Krajowy Związek Kółek Rolniczych i Koła Gospodyń Wiejskich w 1987 roku w Kielcach. Na przestrzeni lat zespół z sukcesami prezentował nasz region m.in.: w Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży, Festiwalu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Artystycznych Województwa, Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Kaszub i Kociewia, Paradzie Obyczajów i Obrzędów na Kociewiu, Przeglądzie Kociewskich Zespołów Folklorystycznych. Piasecki zespół umiejętnie łączy kociewski folklor z bogatą historią, pięknymi dziejami naszej małej Ojczyzny. Jego działalności przyświeca myśl ks. dr Bernarda Sychty „Kto sercem przylgnął do miejsca, gdzie stała jego kolebka, kto ukochał kulturę swego regionu, ten pogłębił w sobie uczucie narodowe i poczucie należności państwowej”.

Przyjaciel Gniewu

Tomasz Jocz ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie fortepianu. Z tą uczelnią jest też związany zawodowo nieprzerwanie od 1997 r. Swoje umiejętności rozwijał pod kierunkiem wybitnych pedagogów z Francji, Rosji i Wielkiej Brytanii. Muzyk jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Był nagradzany i wyróżniany na wielu konkursach pianistycznych i kameralnych. Tomasz Jocz od 2007 roku współpracuje z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Gniewie. Pomaga w zakresie organizacji Gniewskich Spotkań Kameralnych i uroczystości okolicznościowych. Dzięki jego wysiłkom spotkania te zyskały wyjątkową oprawę muzyczną, a do Gniewu zawitało wielu znakomitych muzyków. Jego niezwykła osobowość, cechująca się pogodą ducha oraz bezinteresowność w działaniu na rzecz naszej lokalnej społeczności zasługują na najwyższe słowa uznania. Nadanie Tomaszowi Joczowi tytułu „Przyjaciel Gniewu” jest podziękowaniem mieszkańców Gminy Gniew za organizację i koordynację gniewskich wydarzeń muzycznych. Tytuł ten Tomaszowi Joczowi nadano na mocy Zarządzenia Burmistrza Miasta i Gminy Gniew z dnia 11 września 2015 roku.

Radio „Głos” to katolicka rozgłośnia diecezji pelplińskiej. Dekret powołujący ją do istnienia wydał 8 stycznia 1994 r. bp Jan Bernard Szlaga. Dyrektorem radia został wówczas ks. kan. dr Henryk Krenczkowski. 1 lipca 1994 r. na stanowisko dyrektora został mianowany ks. Ireneusz Smagliński, który pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego. Z gminą Gniew radiostacja związana jest niemal od początku swojej działalności. Pierwsze relacje z cyklu „Głos z terenu” w 2000 r. pochodziły z Gniewu. Ksiądz Smagliński i jego współpracownicy są stałymi gośćmi większości gminnych wydarzeń, relacjonując je i upowszechniając wśród mieszkańców diecezji pelplińskiej. Ponadto Urząd Miasta i Gminy Gniew stale współpracuje z rozgłośnią od 2003 r., dzięki czemu jej słuchacze otrzymują regularne serwisy informacyjne dotyczące ważnych dla mieszkańców gminy i regionu spraw. Przyznanie Radiu Głos tytułu „Przyjaciel Gniewu” jest dowodem wdzięczności za wieloletnią profesjonalną i przyjazną współpracę z Gminą Gniew i docenieniem zasług stacji w zakresie upowszechniania informacji i promocji miasta i jego wydarzeń. Tytuł Radiu „Głos” nadano na mocy Zarządzenia Burmistrza Miasta i Gminy Gniew z dnia 11 września 2015 r.


Adam Kasprzyk przygodę z dziennikarstwem zaczynał w Radiu RE JA w Szczecinku, z którego pochodzi. Później było Radio Koszalin, TVP Szczecin i Radio RMF FM. Od 2008 roku związany był z TVN 24, a od września 2015 roku jest dyrektorem programowym Radia Koszalin. Adam Kasprzyk z Gniewem związany jest od 2010 roku. Wtedy to zainteresował się tematem budowy mostu przez Wisłę. Prowadząc program „Prosto z Polski” na żywo relacjonował reakcje ludzi na ten jakże ważny dla mieszkańców problem. Wielokrotnie odwiedzając Gniew, także prywatnie, zaangażował się w sprawy miasta i regionu i przyczynił się do nagłośnienia, a nierzadko i rozwiązania niektórych jego problemów. Dzięki jego niezwykłej determinacji Gniew wielokrotnie gościł na antenie telewizyjnej w programach promujących ciekawe miejsca i wydarzenia. I to właśnie na polu promocji naszego miasta ma on szczególne zasługi. W 2015 roku poprowadził warsztaty dziennikarskie dla uczniów gniewskich szkół. Od roku 2012 Adam Kasprzyk jest członkiem gniewskiego Żółtego Regimentu Piechoty. Nadanie Adamowi Kasprzykowi tytułu: „Przyjaciel Gniewu” jest formą uznania za jego aktywną działalność informacyjną na rzecz mieszkańców Gminy Gniew i jej promocję. Tytuł ten nadano mu na mocy Zarządzenia Burmistrza Miasta i Gminy Gniew z dnia 11 września 2015 roku.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • grzes_gość

    28.09.2015, 08:14

    dlaczego urzednicy tzw.panstwa swieckiego tak chetnie padaja na kolana przed urzednikiem obcego panstwa[ watykan]?

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx0.xx4 
  • komuch_gość

    29.09.2015, 19:04

    urzednicy tzw.panstwa swieckiego.....

    ....ja ich rozumiem

    Odpowiedz
    IP: 5.254.xx7.xx8 
  • król maciUś I_gość

    30.09.2015, 01:29

    SAMO..RZĄD

    Boże poratuj , kto te Filemony wpuścił na salony

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx3.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.