tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest sobota, 3 grudnia 2016r, godz. 01:16
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Troszczysz się o bezpieczeństwo dziecka w aucie? Skorzystaj z bezpłatnych porad dot. fotelików

Opublikowano: czwartek, 09.02.2012, 00:10. Ilość komentarzy: 0

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Tczew -
Bezpieczeństwo naszych pociech w samochodach to bardzo trudny temat, dlatego poprosiliśmy eksperta - Mateusza Hoffmanna z sieci sklepów Jaś i Małgosia o odpowiedź na klika pytań.

Jak wybrać fotelik?

Na początek przyjrzyjmy się przepisom.
W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

Kierującemu pojazdem zabrania się:

- Przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera;
- Przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.

Jak w tych przepisach ma odnaleźć się rodzic?

Jak widać, ustawodawca zapisał jedynie ogólne zasady, licząc na to, że rodzice, w trosce o bezpieczeństwo własnych dzieci, sami zgłębią temat i będą potrafili wybrać fotelik najlepszy dla swojego dziecka. Nie jest to jednak sprawa prosta, dlatego podstawowe urządzenia do przewożenia dzieci są podzielone na pięć grup:

- grupa 0 - obejmuje tzw. nosidełka przeznaczone dla noworodków i niemowląt o wadze do 10 kg,
- grupa 0+ - nosidełka dla noworodków i niemowląt o wadze do 13 kg,
- grupa I - foteliki dla dzieci o wadze 9-18 kg,
- grupa II - foteliki i podstawki podwyższające dla dzieci o wadze 15-25 kg,
- grupa III - podstawki podwyższające dla dzieci o wadze 22-36 kg.

Czy fotelik samochodowy jest konieczny?

Dlaczego nie wystarczy trzymanie w ramionach czy na kolanach?
Dlatego, że w czasie wypadku na pewno nie uda nam się dziecka utrzymać. Wówczas z ogromną siłą uderzy ono w deskę rozdzielczą lub w szybę i zginie. Gdy dorosły jest nieprzypięty pasami, może zmiażdżyć trzymane na kolanach dziecko. Nie oznacza to, że można przypiąć siebie i dziecko pasami! Tak unieruchomione maleństwo może i nie wyleci przez przednią szybę, ale na pewno dozna bardzo ciężkich obrażeń wewnętrznych, które mogą zakończyć się śmiercią.

Sklep "Jaś i Małgosia"
Ul. Jagiellońska 55 E
83-110 Tczew
 
Co z fotelikami używanymi?

Należy unikać kupowania fotelików, których przeszłości nie jesteśmy w stanie zweryfikować. Fotelik, pozornie nieuszkodzony, może mieć osłabioną konstrukcję na skutek wypadku. Dlatego też po każdym takim zdarzeniu bezwzględnie musi być wymieniony na nowy. Inaczej, w razie kolejnego zderzenia może się po prostu połamać i nie spełnić swojej funkcji.

Gdzie w samochodzie najlepiej zapinać fotelik?

Tczew -
Środkowe miejsce na tylnej kanapie, dzięki odsunięciu od krawędzi samochodu zapewnia największy poziom bezpieczeństwa. Jeśli jednak kanapa nie pozwala na stabilne zapięcie tam fotelika (co zdarza się często ze względu na wyprofilowanie siedziska) lub też samochód nie posiada na tym miejscu trzypunktowych pasów bezpieczeństwa, lepiej fotelik zapiąć za fotelem pasażera. Powody są dwa: po pierwsze, mamy lepszy kontakt z dzieckiem, po drugie, wysiadanie odbywa się na chodnik, a nie na ulicę.

By fotelik mógł spełnić swą rolę, musi być odpowiednio zamontowany przy pomocy pasów bezpieczeństwa, które unieruchomią go, pozostawiając jedynie minimalny luz, dzięki któremu przejmą część energii powstałej w wyniku wypadku.

Fotelik ma również pewien wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Unieruchamia malucha. Jest to przydatne szczególnie przy tych starszych, ruchliwych łobuziakach. Daje kierowcy pewność, że dziecko kręcąc się po aucie, gwałtownym ruchem nie sprawi, że straci on kontrolę nad pojazdem. Foteliki dbają również o to, by dziecko nie "obijało" się po tylnej kanapie przy każdym skręcie i ostrzejszym hamowaniu.

UWAGA: Nie wystarczy mieć fotelik! By spełnił swe zadanie musi być odpowiednio umocowany, a dziecko musi być w nim zapięte!

Zakup fotelika nie jest małym wydatkiem. Od niego zależeć może jednak życie dziecka. Na tym na pewno nie warto oszczędzać. Dlatego nasza firma wraz z firmą Car-Active proponuje Państwu w terminie od 6 do 12 lutego bezpłatne porady i fantastyczne promocje na cały asortyment zawierający foteliki samochodowe i wózki dziecięce.
Artykuł sponsorowany
Serwis Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższego artykułu.
Funkcja komentowania została wyłączona na prośbę zamawiającego.
W jaki sposób zamówić taką reklamę?
drukuj
Artykuł przeczytano 1758 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Szkoła Podstawowa nr 8
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (0)   Zmień kolejność
 
 
Funkcja komentowania wyłączona
Uwaga! Funkcja komentowania została wyłączona przez Moderatora serwisu...


 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew