Masz kredyt hipoteczny we frankach? Sprawdź, czy Twój bank nie naruszył umowy

Pieniądze (fot. progressforpoland.com)
Masz kredyt hipoteczny we frankach? Sprawdź, czy Twój bank nie naruszył umowy
Na początku ubiegłego roku UOKiK wszczął postępowania wyjaśniające wobec wszystkich banków oferujących kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich i zbadał ich praktyki w tym zakresie.

Odpowiedzi banków na zapytania Urzędu dostępne są na stronie internetowej www.finanse.uokik.gov.pl.

Jak poinformował UOKiK we wtorkowym komunikacie prasowym, kolejne dwa banki: Getin Noble Bank i Credit Agricole Bank Polska, rozliczając kredyty we frankach szwajcarskich, mogły naruszać umowy zawarte z konsumentami. Banki dobrowolnie zobowiązały się do zmiany praktyk zakwestionowanych przez UOKiK.

„Getin Noble Bank i Credit Agricole Bank Polska będą uwzględniały ujemną stawkę LIBOR przy obliczaniu oprocentowania kredytów, gdy jej wartość bezwzględna przewyższy wartość marży” - podkreślono w informacji UOKiK.


Oznacza to, że ujemne odsetki należne kredytobiorcom będą pomniejszać bieżące raty kredytów lub pożyczek. Banki mają też stopniowo zwracać klientom kwoty naliczone i pobrane w okresie kiedy nie uwzględniały ujemnej stawki LIBOR.

Ponadto przedsiębiorcy zostali zobowiązani do pisemnego powiadomienia klientów o zmianach oraz do umieszczenia informacji o decyzji Prezesa UOKiK na swoich stronach internetowych. Obie decyzje nie są ostateczne - przysługuje od nich odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Na początku roku UOKiK za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów nałożył na mBank karę w wysokości ponad 6,5 mln zł i wydał decyzję UOKiK wobec ING Banku, który dobrowolnie zobowiązał się do zmiany praktyk.

W ostatnich latach doszło do znacznego umocnienia kursu szwajcarskiej waluty wobec złotego, co wpłynęło na wzrost wysokości rat kredytów hipotecznych w CHF. Jednocześnie poniżej zera spadła stawka bazowa LIBOR uwzględniana zwykle przy obliczaniu oprocentowania tych kredytów, co z kolei powinno spowodować obniżenie wysokości rat.

„Nie wszystkie banki, które w umowach kredytowych określiły sposób ustalania oprocentowania jako sumę stawki bazowej LIBOR i marży kredytu uwzględniały ujemną stawkę LIBOR przy obliczaniu oprocentowania kredytów, gdy jej wartość bezwzględna była wyższa niż wartość marży” - wynikało z sygnałów docierających do UOKiK.
Nadal toczą się 4 postępowania w tej sprawie.

„Konsumenci, którzy chcą zawiadomić UOKiK o praktyce naruszającej zbiorowe interesy konsumentów, mogą to zrobić, korzystając ze specjalnego formularza. W przypadku problemów z instytucją finansową, zachęcamy do korzystania z pomocy, jaką świadczy Rzecznik Finansowy, rzecznicy konsumentów czy organizacje konsumenckie” - przypomniał UOKiK.

Formularz, dzięki któremu będziesz mógł zawiadomić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów o praktyce rynkowej, która ma wymiar powszechny i może naruszać zbiorowe interesy konsumentów dostępny jest tutaj: https://finanse.uokik.gov.pl/chf/zawiadom-uokik

Źródło: www.kurier.pap.pl

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • Pawel_gość

    30.03.2017, 11:44

    https://hipoteki.net/

    Obecnie toczy się mnóstwo postępowań przeciwko bankom, do takiego rozwiązania namawia też KNF. Co więcej ruszyły również pozwy zbiorowe, jest szansa na sprostowania w wielu umowach.

    Odpowiedz
    IP: 77.113.xx5.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.