Obrzęd poświęcenia ikon w tczewskiej Farze

Poświęcenie ikon w farze (fot. KH/MM)
Obrzęd poświęcenia ikon w tczewskiej Farze

zobacz galerię zdjęć: 14
W ramach warsztatów pisania ikon, 22 stycznia 2017r. w tczewskiej Farze, odbyło się uroczyste poświęcenie prac, oraz wręczenie ich nowym właścicielom. Uroczystości towarzyszył chór gregoriański - Schola Węgajty.

Warsztaty były skierowane zarówno do osób zaawansowanych, jak i tych, które z ikonami nie miały jeszcze do czynienia. Osoby piszące swoją pierwszą ikonę pochyliły się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa. Osoby, które były już na prowadzonych wcześniej warsztatach, jako drugą napisali ikonę Anioła Pańskiego. Trzecie z kolei przedstawienie to ikona Matki Bożej.

Podczas zajęć odbyły się też prelekcje o ikonach. Zajęcia z pisania ikon trwały od 14 do 22 stycznia w Fabryce Sztuk pod przewodnictwem Małgorzaty Dżygadło-Niklaus i Ewy Grześkiewicz z Grupy Agathos.

Grupa Agathos powstała w 2003 r. Wywodzi się z pracowni Św. Łukasza w Krakowie, która działa pod kierownictwem o. Zygfryda Kota SJ. Dalsze doskonalenie i wiedzę w dziedzinie ikonopisania członkowie Grupy zawdzięczają Studium Chrześcijańskiego Wschodu w Warszawie oraz kontaktom z prawosławnymi ośrodkami i szkołami pisania ikon. Od 2009 r. współpracuje ze Scholą Węgajty. Grupę stanowią katolicy zafascynowani pięknem i duchowa głębią ikony, sięgający do korzeni tradycji bizantyjskiej, przekonani o jej wartości tak dla Kościoła wschodniego jak i zachodniego.


Ikony wykonane przez członków grupy znajdują się w domach prywatnych, a także w kościołach, m.in. Kaplicy Adoracji Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy, Kaplicy Oblicza Pańskiego w kościele w Nowym Kawkowie, w klasztorze Zwiastowania oo. Benedyktynów w Biskupowie.

Prace członków grupy można było oglądać na wielu wystawach, m.in. na:

- Korzenie sztuki sakralnej w Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce (2015, 2016)
- Festiwalu Sztuki Sakralnej im Andrieja Tarkowskiego we francuskim Pontigny (2014). Oprócz ikon grupa prowadziła tam warsztaty, a także przedstawiała wykład przybliżający współczesną ikonę polską;
- Fabryka Sztuk w Tczewie „Światłość pędzlem pisana” (06.08 - 21.09.2014);
- Nocy Muzeów w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy (2012-2014);
- Galeria Synagoga w Barczewie „Pędzlem rozpisane” (16.06 - 12.07.2012);
- Międzynarodowej wystawie „Ikona Dziś”, która towarzyszyła sesji naukowej pod tym samym tytułem (Warszawa, kościół oo. Dominikanów na Służewcu, 2008)
Więcej informacji na www.agathos.art.pl, www.wegajty.pl .

Prowadzący:

Małgorzata Dżygadło - Niklaus (Schola Węgajty i Grupa Agathos)
Mieszka i pracuje w Nowym Kawkowie na Warmii od 30 lat. Jest współtwórcą i aktorką Teatru Wiejskiego Węgajty i wokalistką Scholi Węgajty; instruktorem teatralnym, scenografem spektakli Teatru i dramatów Scholi Wegajty. Od 13 lat zajmuje się praktycznie ikonografią bizantyjską. Pisania ikon uczyła się w Pracowni św. Łukasza w Krakowie u o. Zygfryda Kota; w Studium Ikonopisania w Bielsku Podlaskim, u siostry Kassiani w pracowni ikony klasztoru Evangelismos na greckiej wyspie Patmos oraz u matki Eleftherii w atelier ikony monasteru Varatec w Rumunii. Prowadzi Warmińską pracownię ikony w Nowym Kawkowie oraz warsztaty ikonopisania na Warmii wraz z innymi członkami Grupy Agathos. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni prof. Józefa Szajny); międzywydziałowe studia podyplomowe z Arteterapii w Gdańsku; ostatnio studiuje możliwości, jakie daje łączenie sztuki ikonopisania i praktyki medytacji chrześcijańskiej.

Ewa Grześkiewicz (Grupa Agathos)
Mieszka i pracuje w Warszawie. Pisania ikon uczyła się w Pracowni św. Łukasza w Krakowie pod kierunkiem o. Zygfryda Kota. Umiejętności doskonaliła w Studium Chrześcijańskiego Wschodu działającym przy klasztorze oo. Dominikanów na warszawskim Służewiu, na warsztatach organizowanych przez Policealne Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim, na zajęciach z greckim ikonografem Theodorosem Papadopoulosem oraz podczas corocznych praktyk w prawosławnym monasterze Varatec w Rumunii.

Ikona jest dla niej miejscem spotkania człowieka z Bogiem, Ducha z materią oraz szansą dla spotkania chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego.
Oprócz malarstwa zajmowała się terapią pedagogiczną. Ukończyła Akademię Pedagogiki Specjalnej. Doświadczenie w nauczaniu owocuje podczas prowadzonych przez nią warsztatów pisania ikon; w Warszawie odbywają się Centrum Artystycznym Sztukarnia.



Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • gumba_gość

    23.01.2017, 16:50

    piękne hobby

    Fajnie, że ktoś takie coś jeszcze robi. Piękne te ikony.

    Odpowiedz
    IP: 188.33.xx1.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.