tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest sobota, 3 grudnia 2016r, godz. 05:42
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Tony nad głowami - usunąć śnieg, zanim dojdzie do tragedii

Opublikowano: Środa, 10.02.2010, 00:00. Ilość komentarzy: 4

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Śnieg na dachu to zimą zjawisko tak powszechne, że praktycznie nie zwracamy na nie uwagi. Tymczasem jest to groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu nawet ok. 900 kg. Dlatego strażacy apelują do właścicieli nieruchomości, których obowiązkiem jest usuwanie białego puchu z dachów, o wywiązywanie się ze swoich powinności. Zanim dojedzie do tragedii.

Śnieg zalegający na dachach może stać się przyczyną tragedii, zwłaszcza, gdy pozostaje nieusunięty z płaskich dachów i dachów w dużych centrach handlowych. Jeśli administratorzy tego nie dopilnują, mogą spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu. Właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m kw. oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m kw budynków mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w ciągu roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów. Dotyczy to m.in. hipermarketów, hal produkcyjnych lub hal wystawienniczych. Za właścicieli są uważane nie tylko osoby czy firmy, które dysponują wyłącznym prawem własności, ale też współwłaściciele, użytkownicy wieczyści czy instytucje mające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu.

- W zasadzie usuwanie zagrożenia stwarzanego przez śnieg leży w kompetencji przepisów budowlanych, ale jeżeli istnieje bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, niejednokrotnie podejmujemy interwencje, np. w przypadku sopli zwisających z budynków, które stanowią zagrożenie dla przechodniów. W tego typu akcjach angażowany jest sprzęt wysokościowy, jak drabiny mechaniczne i podnośniki, a przecież obowiązek usuwania sopli leży w kompetencji właściciela zarządcy obiektu. - podkreśla Zbigniew Rzepka, rzecznik tczewskiej straży pożarnej.

Tylko w ub. tygodniu w związku z odwilżą odnotowano 21 zdarzeń związanych z usuwaniem lodowych sopli zwisających z budynków i stwarzających zagrożenie dla przechodniów.
 
Przypomnijmy, że zimą 2006 r. zaniedbanie odśnieżania hali w Katowicach, doprowadziło do zarwania się dachu pod ciężarem śniegu w trakcie trwającej tam wystawy. W wyniku katastrofy zginęło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych. Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je bezwzględnie usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi.

Więcej na www.straz.gov.pl
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 2996 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (4)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+2
gosc_gość
IP: 88.199.xx6.xx4
Data: 10.02.2010, 06:45
to po co usuwacie, jesli ma robic to wlasciciel, a jesli juz robicie to chyba straz moze rowniez mandaty wystawic, nie musi byc duzy
user_ico_don pedro
-2
. ~ don pedro
Uż. zarejestrowany
Data: 10.02.2010, 11:31
widzialem jak to robia np.na rossmanie,na chodnik,i juz........
Brak zdjęcia
0
xxx_gość
IP: 88.199.xx0.xx6
Data: 10.02.2010, 20:39
Niepodległości 8 i 9 - śnieg zwisa dosłownie nad głowami przechodniów. Spółdzielnia Mieszkaniowa założyła tylko taśmę między klatkami i to wszystko. Oby nie doszło do jakiegos nieszczęścia!!!
Brak zdjęcia
0
Anula_gość
IP: 88.199.xx7.xx7
Data: 10.02.2010, 20:39
Lepiej niech usuwają niż ma dojść do tragedii jak kiedyś w Katowicach...
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew