Płoną lasy - także w Pomorskiem

Pożar na polu - zdjęcie poglądowe (fot. Marcin Burclaw)
Płoną lasy - także w Pomorskiem
W większości przypadków - jak mówią strażacy aż w 90 procentach - winnymi pożarów lasów są ludzie. Ściółka leśna jest sucha jak wiór, wystarczy iskra np. z rzuconego niedopałka, by z dymem poszło kilkadziesiąt hektarów. Od początku wakacji na terenie woj. pomorskiego strażacy gasili 74 pożary lasów.

Ogień błyskawicznie ogarnia ogromne połacie drzewostanów. Pozbawia zwierzęta miejsca do życia, zagraża ludziom i doszczętnie niszczy przyrodę. Po pożarze las odradza się przez dziesiątki lat!

Nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się otwartym ogniem (papierosy, zapałki) , podpalenia, wady pojazdów wjeżdżających do lasu - to według Tadeusza Konkola, rzecznika prasowego Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej najczęstsze przyczyny pożarów lasów.

Na terenie innych województw sytuacja jest podobna. Od 1 do 17 sierpnia doszło do 2 094 pożarów lasów. Najwięcej było ich w województwach: mazowieckim - 722, łódzkim - 196, lubelskim - 166 i śląskim - 159.


Od początku sierpnia doszło także do 3 801 pożarów upraw rolnych oraz łąk. Najwięcej w województwach: lubelskim - 603, mazowieckim - 466, dolnośląskim - 344 i wielkopolskim - 341.

W związku m.in. z dużym zagrożeniem pożarowym komendant główny PSP polecił komendantom wojewódzkim zwiększenie stanu osobowego w jednostkach. Dzięki temu możliwy będzie wyjazd co najmniej dwóch zastępów straży do każdego zdarzenia. Państwowa Straż Pożarna - jeśli zajdzie taka konieczność - będzie także pomagać w dostarczaniu wody do mieszkańców, którzy zostali od niej odcięci. Taką dyspozycję otrzymali wszyscy komendanci wojewódzcy PSP.

Jeśli zauważysz pożar w lesie:

• zawiadom o zaistniałej sytuacji straż pożarną (telefon 998 lub 112),
• oceń sytuację, jeżeli jest to zarzewie pożaru i zauważysz tlącą się pokrywę ściółkową, trawę, pojedyncze gałęzie na niewielkiej powierzchni (kilka m2), a także zboże lub ściernisko podejmij próbę jego ugaszenia, w tym celu wykorzystaj np.: gałęzie, koc, części ubioru, wodę (jeżeli jest dostępna), lub spróbuj przy pomocy łopaty odkryć wierzchnią warstwę ziemi by uniemożliwić rozprzestrzenianie się ognia,
• jeżeli jest to pożar niemożliwy do ugaszenia przy pomocy dostępnych ci środków sprawdź czy jesteś w bezpiecznym miejscu, jeśli nie - uciekaj! W przypadku rozprzestrzeniania się pożaru ewakuuj się w kierunku prostopadłym do kierunku wiatru. Jeśli znajdziesz się w strefie zadymienia pochyl się nisko (przy ziemi jest mniej dymu) oraz osłoń usta i nos chustką lub częściami odzieży,
• jeśli to możliwe udaj się na drogę dojazdową do lasu, oczekuj na jednostki straży pożarnej lub służbę leśną i wskaż im miejsce powstania pożaru.

Drukuj
Prześlij dalej