Elekrownia w Rajkowach - inwestor po rozmowach z mieszkańcami

Budowa elektrowni może rozwiązać problem deficytu prądu (fot. tcz.pl)
Elekrownia w Rajkowach - inwestor po rozmowach z mieszkańcami
Wszystko wskazuje na to, że problem deficytu prądu w północnej Polsce może zostać wkrótce rozwiązany. Energetyczny ratunek mieszkańcy Pomorza mogliby znaleźć w powiecie tczewskim. Po szwedzkim koncernie Vattenfall, który chce budować elektrownię węglową w podgniewskim Opaleniu, przyszedł czas na Rajkowy. W ubiegłym tygodniu w podpelplińskiej wsi odbyło się już spotkanie mieszkańców z przedstawicielami firmy Elektrownia Północ, którzy chcą tam zbudować elektrownię systemową.

Powiat tczewski energetycznym zagłębiem Pomorza? Niewykluczone. Jeszcze nie ucichły doniesienia o planach szwedzkiego giganta - firmy Vattenfall, który za ponad 10 mld zł miałaby zbudować elektrownię węglową w Opaleniu, a już mówi się o kolejnej "energetycznej" inwestycji. Inwestorem miałaby zostać firma Kulczyk Investments, a w ubiegłym tygodniu odbyło się już spotkanie, podczas którego przedstawiciele firmy Elektrownia Północ odpowiadali na pytania mieszkańców Rajków. Zainteresowanie inwestorów cieszy włodarzy naszego powiatu:

- Pojawiły się dwie firmy, które realizują swój program - jedna chce budować w gminie Pelplin, druga w Gminie Gniew. Która z nich otrzyma koncesję i przeprowadzi budowę elektrowni, dziś trudno powiedzieć, natomiast obie firmy są poważne, przeznaczają duże środki. - wyjaśnia starosta, Witold Sosnowski - Taka inwestycja to spory podatek dla gminy i zatrudnienie dla około 1000 osób. Cieszymy się, że nasz powiat spełnia oczekiwania zarówno marszałka, jak przedstawicieli ochrony środowiska. Poza tym, taka inwestycja przyczyni się do zabezpieczenia energetycznego naszego powiatu, ale także i województwa.

Uchwalono już zmiany w studium kierunków rozwoju miasta i gminy Pelplin - ponad 230 hektarów w okolicach Rajków może być przeznaczone na budowę elektrowni. Elektrownia miałaby być gotowa do 2015 roku. Jej szacunkowa moc to 2000 MW. Przy obiekcie powstałaby bocznica kolejowa, na którą dowożony byłby węgiel. Podczas budowy pracę mogłoby znaleźć nawet 3 tys. osób - po oddaniu obiektu do użytku około tysiąc. Inwestor prowadzi już badania geologiczne gruntu - ich wyniki mają być opublikowane w grudniu. To od nich zależy przyszłość inwestycji. Dodajmy, że nasze województwo potrzebuje trzykrotnie więcej prądu niż obecnie produkujemy.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (24)
dodaj komentarz

  • Eko..._gość

    23.11.2009, 03:11

    "Vattenfall, który chce budować elektrownię węglową" Cały świat dąży do ograniczenia emsji CO2, szuka nowych rozwiązań energetycznych a u nas stawiamy kolejną elektrownie węglową. Bez komentarza.

    Odpowiedz
    IP: 88.199.xx7.xx5 
  • MEMIAH_gość

    20.11.2010, 14:58

    RE

    a ja jestem za elektrownią atomową wole atom od czarnego węgla, który wydobywany jest w deficytowych kopalniach, coraz głębiej i coraz bardziej zanieczyszczony pozdrawiam

    Cytuj
    IP: 91.208.xx6.xxx 
  • ProxX

    23.11.2009, 07:14

    Nie wiem czy wiesz ale większość naszego rachunku to wliczona opłata przesyłowa za energię elektryczną. Budowa elektrowni w naszych okolicach teoretycznie powinna znacząco obniżyć cenę za jedną kilowatogodzinę. Poza tym przy zastosowaniu nowoczesnej technologii redukcja CO2 jest znacząca. Nie uważam, że cały czas powinniśmy się opierać na takich elektrowniach, bo dywersyfikacja energii jest wskazana ale na pomorzu powstanie elektrowni węglowej to dobry pomysł.

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
  • do proxx_gość

    23.11.2009, 07:31

    ....

    masz racje że opłata przesyłowa to znaczne koszta, ale chyba zapomniałeś że na pomorzu nie ma węgla i trzeba go przytransportować ze śląska co wiąże się z nie małymi kosztami. Po za tym parząc na wysokość kominów i promień opadu pyłów to Tczew stanie się pomorskim brudasem

    Odpowiedz
    IP: 79.188.xx0.xx0 
  • sds_gość

    23.11.2009, 09:02

    Po pierwsze to tylko konsultacje społeczne. Po drugie powstanie tylko jedna elektrownia węglowa w powiecie tczewskim. O pyłach zapomnij bo obecne standardy ekologiczne wyeliminowały pyły i zasiarczenia w spalinach projektowanych elektrowni. To same plusy dla regionu (tysiące miejsc pracy, tani prąd,rozwój infrastruktury technicznej, setki milionów podatków do gminy Gnie czy Pelplin).

    Odpowiedz
    IP: 88.199.xx7.xx0 
  • ka_gość

    23.11.2009, 14:34

    Konsultacje społeczne?

    Gdzie wyczytałeś, że to konsultacje społeczne. " Inwestor prowadzi już badania geologiczne gruntu [...]. To od nich zależy przyszłość inwestycji". Moim skromnym zdaniem badanie gruntu znacznie różni się od konsultacji społecznych. Pozdrawiam ka

    Cytuj
    IP: 79.189.xx0.xx0 
  • mieczyslaw_gość

    23.11.2009, 09:21

    tani bo z wegla?

    ludzie, co Wy? SDS --> "obecne standardy ekologiczne wyeliminowaly pyly?", a Ty dysponujesz jakimis wynikami badan na ten temat? wspoleczesne auta, tak bardzo ekologiczne wciaz emituja sporo SYFU do atmosfery, a tutaj nastapil znaczacy postep redukcji zanieczyszczen w spalinach, a elektrownia? jak cos palisz, to ZAWSZE emitujesz SYF w powietrze. u nas jest plasko, zadnych gr, SYF bedzie roznoszony z wiatrami w calej okolicy. i nie dajcie sie zwiesc, ze wspolczesne technologie nie truja - truja, tylko mniej, ale czy na tyle mniej, by nadal pakowac sie w wegiel?

    Odpowiedz
    IP: 213.17.xx3.xx9 
  • Memory

    23.11.2009, 09:27

    opłata przesyłowa i tak nie zniknie - nie liczcie na to. Dalej pomiędzy bajki można włożyć także to, że nowe elektrownie węglowe nie emitują szkodliwych pyłów. Jasne.. po 10, 20 latach zobaczycie ilu chorych będzie w regionie. Dalej właśnie co z emisją CO2? Oczywiście rozumiem potrzebę budowy elektrowni - ale ekologicznych. Postawcie sieć zapór na Wiśle (sam Włocławek ile jeszcze postoi? 10 - 20 lat), elektrownie wiatrowe itp. Ale to niestety jest większy wydatek a mniejsza moc więc prościej jest postawić węglówkę...

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
  • s_gość

    23.11.2009, 10:38

    bes

    węgiel mamy z portu

    Odpowiedz
    IP: 83.14.xx3.xx2 
  • pool_gość

    23.11.2009, 11:20

    a co wy robicie dla natury? zacznijcie od siebie a później krytykujcie innych, a co do elektrowni węglowej to lepiej byłoby postawić turbiny powietrzne, w okolicach Malborka już działają, czemu nie zrobić badań co do wydajności takich w okolicach Tczewa?

    Odpowiedz
    IP: 79.163.xx4.xx4 
  • PaSaŻeR_gość

    23.11.2009, 12:45

    "Budowa elektrowni w naszych okolicach teoretycznie powinna znacząco obniżyć cenę za jedną kilowatogodzinę. "Mysle ze to bzdura. Znajac zycie nic taniej nie bedzie, pewnie bedzie jeszcze drozej BO TO NOWA TECHNOLOGIA :) Podobnie jest z paliwem, majac rafinerie prawie pod nosem mamy paliwo drozsze niz w glebi kraju. A tez prawie nie ma przesylu/transportu.

    Odpowiedz
    IP: 88.199.xx8.xx2 
  • do przeciwnikow wszystkiego_gość

    23.11.2009, 13:36

    To moze

    postawmy atomowa. zero co2

    Odpowiedz
    IP: 83.18.xx4.xx8 
  • inż. ochrony środowiska_gość

    23.11.2009, 14:43

    przypominam co niektórym że wasze "nowe technologie" tylko ograniczają emisję co2 i innych gazów i pyłów a nie eliminują. każda ingerencja w środowisko ma jakiś w pływ na nie a na pewno tak. Czemu w polsce wszystko jest nie opłacalne???? na całym świecie buduje się elektronie wodne, wiatrowe, słoneczne, a u nas się nie opłaca :) żal panie Tusk i reszta rządzących!!!

    Odpowiedz
    IP: 79.188.xx0.xx0 
  • Janek bez kajdanek_gość

    24.11.2009, 13:36

    Pożal się Boże

    Jeśli takich inżynierów środowiska mamy w Polsce, to faktycznie nic się nie opłaca. Po pierwsze: zjedz swój dyplom inżyniera (jeśli go oczywiście posiadasz). Po drugie; zgadzam się tylko w pierwszej części Twojej wypowiedzi. Spróbuj zaspokoić potrzeby energetyczne pomorskiego wiatrakami, gdzie średnie prędkości wiatru oscylują w granicach 3-5m/s, a i bywają dni bezwietrzne. Spróbuj spiętrzyć wodę na tamie w Tczewie lub na innych terenach nizinnych i zalać przy okazji tereny aż do Świecia. Pokryj sobie panelami słonecznymi dach 100m2, to może przy ładnej pogodzie klimatyzację Ci napędzi. Jeśli koszt takiej instalacji (40-50 tys) jest do udźwignięcia dla przeciętnego Polaka, to proszę bardzo. Zatem zastąpienie pozyskiwania energii całkowicie źródłami alternatywnymi nie wchodzi w grę. Im ich będzie więcej tym bardziej będą przekształcane ekosystemy. Niech zieloni khmerzy i inni ekonazisci, propagujący wprowadzenie trockizmu - ekologizmu zrozumieją, że tak naprawdę przyszłość energetyczna drzemie w pierwiastkach promieniotwórczych.

    Cytuj
    IP: 88.199.xx4.xx9 
  • mmm_gość

    23.11.2009, 14:43

    zdecydowanie jetem za ograniczeniem CO2 i inwestowaniu w inne rodzaje elektrowni pozatym na pomorzu ma powstac el . jądrowa ( ale to za 10 lat) Z drugiej strony elektrownia węglowa dałaby miejsca pracy... tyleże Tczew jako miasto z tej inwestycji nie dostanie nic . Wszystko zgarnie gmina Pelplin .

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx7.xx2 
  • ketil_gość

    23.11.2009, 18:00

    kkkkkkkkk

    przestancie sie cofac

    Odpowiedz
    IP: 193.71.xx8.xx9 
  • todzik_gość

    23.11.2009, 22:18

    węgiel to my powinniśmy sprowadzać do północnej polski z Chin, skoro cały świat może żerować na biednych Chińczykach to czemu my byśmy nie mieli?? Przynajmniej chiński węgiel jest tani i jest go dużo, a i naszego bysmy nie zużywali.

    Odpowiedz
    IP: 88.199.xx1.xx6 
  • lopez_gość

    24.11.2009, 17:42

    dobre

    ... i górników, wiecznie z czegoś niezadowolonych, mielibyśmy w d...

    Cytuj
    IP: 77.253.xx5.xx7 
  • Zyga z pow Tczewskiego_gość

    24.11.2009, 20:36

    BRAWO WŁODARZE!!! WAM TYLKO KASA W GLOWIE!!

    Naszym włodarzom w powiecie i gminie to tylko kasa w głowie!! Za kilka lat rozpocznie sie budowa elektrowni jądrowej, byc moze bedzie ona zlokalizowana na pomorzu!! Wiec po co nam węglowa!! Cały swiat odchodzi od technologi węglowych a w powiecie tczewskim taka powstanie!! Syf z komina bedzie szkodził pięknej naszej katedrze a przede wszystkim ludziom!! Bo nie ma czystych technologi węglowych!! Ale czy to obchodzi burmistrza??

    Odpowiedz
    IP: 90.204.xx1.xx8 
  • samouk_gość

    24.11.2009, 21:05

    glupota

    glupota !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
    IP: 188.33.xx9.xxx 
  • tISO z Rajkow_gość

    16.02.2010, 16:27

    Srodowisko i zdrowie???!!!!!!!!

    Zbyt czyste powietrze ale po co nam zdrowo żyć?! Wsie tez trzeba zanieczyścić i ludziom smrodku trochę do mieszkań wpuścić.

    Odpowiedz
    IP: 82.160.xx7.xxx 
  • ?????_gość

    07.10.2010, 21:12

    dlaczego?

    Pamiętam takie czasy w których nic nie mieliśmy do powiedzenia, a nasi wschodni koledzy planowali zafundować nam Czarnobyl w Żarnowcu. Było - minęło. Dlaczego więc grupa cwaniaków z kasą , robi co chce jak za dawnych czasów. Nie licząc się z zdaniem innych. Wciska wszystkim ciemnotę ,że będzie eko, czysto i miejsca pracy.Sama kurzawa z hałdy węgla -pomyślcie! itd. Paplanina dla jołopów którzy nie potrafią samodzielnie myśleć. Rozwiązanie to atom w Żarnowcu.Bez elektrowni z prawdziwego zdarzenia za parę lat ( może wcześniej) leżymy tu na Północy. Jeżeli 'Państwo' nie jest w stanie podźwignąć takiej inwestycji niech dopuszczą do inwestycji cwaniaków.Udziały ,akcje i takie tam pierdoły.Biedne 'Państwo' nie utknie z finansami , cwaniaki zarobią na inwestycji zamiast zatruwać i paskudzić krajobraz, narażać się na ciągłe problemy ze strony niezadowolonych sąsiadów. Niemcy przedłużają czas eksploatacji swoich elektrowni atomowych o kolejne 10-15 lat. Przestańmy się wreszcie bać. Wszystko to jeden rak, nie ma znaczenia atom czy węgiel. Sama elektrownia nie załatwi problemu energetycznego tu u nas na północy. Cała sieć przesyłowa jest do wymiany i to jest dopiero problem. Podpowiedź dla cwaniaków.Zostaniecie bohaterami naprawiając infrastrukturę przesyłową i pewniejszą kasę zarobicie inwestując w ten element. Podsumowując. Wszyscy jesteście mądrymi ludźmi. Nie budujcie kopciucha niszcząc kolejny jakże piękny i ciekawy region.Nie wciskajcie ludziom kitu to jest wstrętne. Jesteście wyjątkowymi biznesmenami podejmijcie negocjacje z "Państwem" , a "Państwo" nich znajdzie rozwiązanie na wspólną inwestycję . Pozdrawiam.

    Odpowiedz
    IP: 89.77.xx1.xx4 
  • Mack_gość

    21.11.2010, 01:05

    Wysokość*prędkośćwiatru

    *prędkość opadania pyłu i wyjdzie nam, że pyły kominowe popłynęły do Francji, Rosji. A my za to dostajemy pyły od sąsiadów itd. Więcej szkody niż kilkadziesiąt elektrowni węglowych zrobił wybuch wulkanu w Islandii. Co do ekologii, to się pytam, dlaczego ekolodzy nie protestowali i nie protestują przeciw budowie rurociągu po dnie Bałtyku. Budowa zablokowała nam łowiska, niszczy faunę i florę Bałtyku. Gdzie jesteście "Ekolodzy"!!! Może lepiej abyśmy zostali przy ekologicznych strzechach i rowerach- o przepraszam guma i stal z hut w rowerze, drewniane domy niszczą lasy; to co jest ekologiczne? Pozdrawiam. Niestety świat nie jest idealny.

    Odpowiedz
    IP: 77.115.xx0.xx9 
  • _gość

    11.12.2012, 21:48

    Inwestycja naprawdę nie obojętna dla okolicy. Ważne aby wymusić na inwestorze instalację oczyszczające aby nie było emisji pyłów, tlenków azotu, siarki i innych szkodliwych substancji. Sam CO2 nas nie zabije a inwestycji raczej nie zatrzymamy. Trzeba patrzeć na co realne.

    Odpowiedz
    IP: 95.40.xx3.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.