tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 28 października 2016r, godz. 02:34
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

"Każdy inny, wszyscy równi" - rozmawiali o problemach niepełnosprawnych

Opublikowano: piątek, 11.12.2009, 00:00. Ilość komentarzy: 3

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W Polsce żyje około 5,5 mln osób niepełnosprawnych, co stanowi 14 proc. ogółu ludności kraju. Oznacza to, że co 7 mieszkaniec naszego kraju jest osobą niepełnosprawną. Zagadnienia związane z tematyką niepełnosprawności i wykluczeń społecznych poruszano podczas Powiatowego Dnia Profilaktyki, który w ubiegłym tygodniu odbył się w Tczewie.

Obchody Powiatowego Dnia Profilaktyki odbyły się 3 grudnia, w dniu kiedy na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Powiatowy Dzień Profilaktyki jest podsumowaniem Szkolnych Dni Profilaktyki, które przebiegały pod tym samym hasłem we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych naszego powiatu. Tegoroczne obchody poświęcono tematyce niepełnosprawności, a cała impreza odbyła się pod hasłem "każdy inny- wszyscy równi". Celem Dni Profilaktyki jest uwrażliwienie społeczeństwa na problemy, z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne, niwelowanie barier oraz zwalczanie uprzedzeń w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi, integracja społeczeństwa z tymi osobami.

- Dzień Profilaktyki to wydarzenie, które już po raz trzeci jest organizowane w naszym powiecie.- mówił starosta tczewski Witold Sosnowski - Cieszę się, że tak trudne i ważne zagadnienia społeczne, jakie są tematem Powiatowych Dni Profilaktyki, czyli niepełnosprawność, równouprawnienie czy problem HIV I AIDS, nie są pomijane.

W ramach zorganizowanego przedsięwzięcia młodzież miała możliwość zaprezentowania swoich zdolności plastycznych. W większości szkół ponadgimnazjalnych odbyły się konkursy na najciekawsze i najładniejsze plakaty o tematyce niepełnosprawności.

Laureatami konkursu zostali:

Karol Treder ZSR i K. w Tczewie
Monika Bathis i Oliwia Lewandowska ZSB i O. w Tczewie
Mateusz Romianowski II Uzupełniające liceum Ogólnokształcące LO Specjalne w Tczewie
Arkadiusz Kuros i Maria Kurek ZSA i O. w Swarożynie
Dominika Andrzejewska I LO w Tczewie
Dawid Dorn ZSP w Gniewie
Sara Jamróg II LO w Tczewie
Damian Bleszyk ZSE w Tczewie
Praca zbiorowa SOSW w Pelplinie
Nagrodę publiczności natomiast otrzymali:
Mateusz Klimas, Piotr Kudła, Rafał Malinowski ZST w Tczewie
 
Uczestnikami imprezy były władze miasta i powiatu, zaproszeni goście i specjaliści, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych powiatu tczewskiego, dyrektorzy Domów Pomocy Społecznej, pedagodzy szkolni, nauczyciele oraz uczniowie i ich rodzice.
Podczas uroczystości zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się z działalnością Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie, która została przedstawiona przez kierownika Środowiskowych Domów Samopomocy w Tczewie, Gabrielę Brządkowską. Kolejnym punktem Powiatowego Dnia Profilaktyki był występ grupy "Tacy sami" - podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy przy ulicy Armii Krajowej w Tczewie. Referat inauguracyjny o konieczności integracji osób niepełnosprawnych zresztą społeczności wygłosił Wojciech Rinc, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. Jana Pawła II w Tczewie. Tomasz Duchnicz- pedagog ZSA i O w Swarożynie opowiedział natomiast o mediacji sądowniczej, z której mogą skorzystać osoby niepełnosprawne. Z racji tego,iż jest to nowa inicjatywa, która pozwala na polubowne pozasądowe załatwianie sporów oraz dociekanie swoich spraw, Tomasz Duchnicz, pełniący obowiązki mediatora stałego Sądu Okręgowego w Gdańsku opowiedział jak z niej skorzystać. Po zakończeniu referatów prowadzący zaprosili gości na warsztaty tematyczne dla poszczególnych grup uczestników. Całość obchodów zakończyła dyskusja gości na temat zagadnień poruszanych tego dnia. Tegoroczny Powiatowy Dzień Profilaktyki zorganizowany był w Zespole Szkół Technicznych w Tczewie przez Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego w Tczewie, Środowiskowy Dom Samopomocy przy ulicy Nowowiejskiej w Tczewie oraz Zespół Szkół Technicznych w Tczewie pod patronatem Starosty Tczewskiego i Prezydenta Miasta Tczewa.
drukuj
Artykuł przeczytano 2488 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (3)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
0
:)_gość
IP: 77.113.xx8.xx5
Data: 11.12.2009, 18:22
Brawo Damian! :)
Brak zdjęcia
0
bzdury!!! ~ niepełnosprawna_gość
IP: 83.25.xx4.xx8
Data: 12.12.2009, 07:14
Co wy możecie wiedzieć jakie mają problemy niepełnosprawni? Będziecie dopiero wiedzieć jak sami takimi zostaniecie!!! Wcale was los niepełnosprawnych nie obchodzi!!! Nikt się nami nie interesuje,robicie wszystko aby się dobrze sami bawić i pod publik-ie. Żyjemy w nędzy,ale mamy swój honor ,którego wam brakuje.
Brak zdjęcia
0
:) ~ Kini_gość
IP: 89.206.xx1.xx5
Data: 13.12.2009, 20:01
Jak zawsze jakis niepełnosprawny musi się użalać nad sobą i mówić jacy pełnosprawni są źli i niedobrzy. No pewnie, że nie obchodzi mnie Twoje życie: ) Moje też Cie nie obchodzi : ) Haha: "mamy swój honor" -jakbys mial honor to byś nei wrzucał na innych bez powodu : ) nie znasz ich i nie wiesz po co to robia ale zakładasz, że to pod publikę.A ja Ci powiem, że może i pod publikę,no i co z tego? Wyobraz sobie ze pelnosprawni tez mają problemy-a bucem można być też na kółkach: ) vide: Twój komentarz
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew