tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest środa, 26 października 2016r, godz. 15:21
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

A jednak to XV-wieczny zamek! Co dalej ze znaleziskiem?

Opublikowano: piątek, 24.02.2012, 00:12. Ilość komentarzy: 23

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Blisko trzy lata temu środowisko tczewskich historyków i pasjonatów historii zelektryzowała wiadomość o niezwykłym odkryciu przy ulicy Zamkowej. "Zamek Sambora, krzyżacka warownia?" - pytano. Teraz to już pewne - na działce w sąsiedztwie bulwaru odkryto zamek krzyżacki z XV wieku. Potwierdzają to wyniki eksperty zleconej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, pod którą podpisał się prof. dr hab. Jerzy Kruppe z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Co teraz stanie się z działką, na której dokonano niezwykłego odkrycia?

W 2009 roku pisaliśmy na naszych łamach o odkryciu na ulicy Zamkowej. Przypadkowy przechodzień-miłośnik historii - Krzysztof Jach - mijając teren budowy w rejonie ulicy Zamkowej, w wykopie dojrzał fragment ceglanego muru, który go zaintrygował. O całej sprawie poinformował tczewskich historyków Krzysztofa Kordę oraz Michała Kargula - obaj z tczewskiego oddziału Zrzeszania Kaszubsko-Pomorskiego. Podejrzewano, że może to być fragment istniejącego niegdyś na terenie grodu Sambora zamku. Wstępnie potwierdzili to archeologowie - Mirosław Jonakowski i Zbigniew Sawicki, którzy przez jakiś czas pracowali na stanowisku przy ulicy Zamkowej 8-13:

- Jesteśmy w stanie stwierdzić, że odkryto nie zamek Sambora, ale fragmenty warowni krzyżackiej, która być może powstała w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się zamek założyciela miasta (zamek Sambora miał spłonąć podczas zajmowania Pomorza przez Krzyżaków w 1308 roku - przyp. red) - wyjaśniał nam wtedy Zbigniew Sawicki. - Wiele na to wskazuje, że zamek został zbudowany przez Krzyżaków - układ cegieł w murze, sposób konstrukcji podobny do tej w Malborku. Wydaje się, że jesteśmy w narożu jakiegoś potężnego założenia.

Według wstępnych wyników badań udało się natrafić na północne skrzydło z trzema piwnicznymi pomieszczeniami. Odkryty mur - a w zasadzie jego fragment - liczy 30 metrów. Budowla była duża i prawdopodobne jej fragmenty znajdują się również na sąsiednich działkach. Z czasem zaczęło pojawiać się coraz więcej wątpliwości, czy odkryta budowla jest rzeczywiście zamkiem, a nie np. fragmentem miejskich murów - pomogła je rozwiać zlecona przez wojewódzkiego konserwatora zabytków ekspertyza, do której dotarła m. in. "Gazeta Tczewska".

- Ekspertyza została przygotowana przez prof. dr hab. Jerzego Kruppe z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, na podstawie badań archeologicznych, które odbyły się w tym rejonie miasta - tłumaczy nam Marcin Tymiński, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku - Badania potwierdziły, że mamy do czynienia z XV-wiecznym zamkiem krzyżackim. Na pewno w najbliższym czasie wpiszemy relikty do wojewódzkiego rejestru zabytków. Będziemy również zastanawiać się, co zrobić z odkryciem. Teraz wiele zależy od rozmów miasta z prywatnym właścicielem działki.

Do władz miasta nie dotarło jeszcze oficjalne pismo z wynikami ekspertyzy od wojewódzkiego konserwatora zabytków, ale urzędnicy już od jakiegoś czasu zajmują się tematem staromiejskiego odkrycia:

- Znalezisko znajduje się na prywatnej działce - jej właściciel ma swoje oczekiwania finansowe. Próbowaliśmy dokonać zamiany działek - do tej pory nie udało się nam dojść do porozumienia. Teraz powrócimy do tematu. Otwartą sprawą pozostaje kwestia zabezpieczenia i ewentualnego wyeksponowania ruin - tłumaczy prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki - Konserwator może zasugerować nam pewne rozwiązania - np. stworzenie skansenu archeologicznego, ale pamiętajmy, że to na miasto spadłby ciężar ekspozycji. Jest kilka wariantów wyeksponowania znaleziska, musimy się zastanowić, który wariant byłby najlepszy.

Sprawie staromiejskiego odkrycia od początku przygląda się historyk i radny, Krzysztof Korda. Niedawno apelował na naszych łamach o podjęcie działań w sprawie zabezpieczenia niszczejących XV-wiecznych murów. Rajca ma nadzieję, że wynik ekspertyzy przyspieszy wszelkie działania w tej sprawie.

- Doszło w Tczewie do niemałej sensacji. To najważniejsze odkrycie minionych lat w województwie pomorskim. Przez wiele lat archeolodzy poszukiwali zamku, a odnaleziono go niemal przypadkiem, mimo że do odkrycia doszło na ulicy … Zamkowej. Jednak co dalej z zamkiem? - pyta - Wojewódzki Konserwator Zabytków postulował utworzenie w tym miejscu skansenu archeologicznego. Pomysł dobry, jednak budowla znajduje się na prywatnej działce. Chcemy zabiegać o zamianę działek z właścicielem, aby zamek wrócił w ręce miasta. Pozwoliłoby to na opracowanie projektu, zabezpieczenie ekspozycji odsłoniętych reliktów oraz dalsze kontynuowanie badań archeologicznych. Jeden etap, wydaje się najłatwiejszy ale najistotniejszy, został zakończony. Kolejne przed nami. Czy dojdzie do utworzenia skansenu archeologicznego lub odbudowy zamku? O tym być może będzie okazja poinformować wkrótce. Warto dodać w tym miejscu, że Tczew jest jednym z nielicznych miast na Pomorzu, w którym dotąd nie powstało muzeum miasta. Może stanie się to pretekstem do odbudowy zamku i utworzenia w nim właśnie miejskiego muzeum?

Pomysł co do uatrakcyjnienia znaleziska ma również radny Roman Kucharski:

- Jeśli przed Krzyżakami w tym miejscu był zamek księcia Sambora, byłaby to doskonała okazja, by w tym miejscu ustawić jego pomnik. - uważa rajca.

Tymczasem rzecznik konserwatora zabytków podkreśla, że z ekspertyzy przygotowanej przez prof. dr hab. Jerzego Kruppe wynika, że w miejscu krzyżackiej warowni, nie było wcześniej zamku księcia Sambora. Zdaniem rzecznika na podstawie przekazów można wnioskować, że historycznej osady księcia Sambora powinniśmy szukać w... Gorzędzieju.

Zamek od lat zaginiony

Historia pozostawiła kilka wzmianek o zamku, najistotniejsze z nich to:

- w 1565 roku odnotowano, że spustoszone mury zamkowe leżą w obrębie murów miejskich zajmując "plac niemały".
- w połowie XVIII wieku odnotowano, ze poniżej klasztoru (dominikanów - dzisiejszy kościół św. Stanisława) w kącie miasta zachowała się ściana budynku z wysoka wieżą, która stoi w rogu oraz połowa muru kościoła zamkowego z siedmioma półkulami okiennymi.
- w pierwszej połowie XIX wieku (więc mając przed oczyma jeszcze pozostałości murów miejskich) odnotowano, że północny mur dawnego zamku miał około 59 m długości około 1,9-2,1 metra wysokości i blisko 1 metr szerokości. Dalej odnotowano, że tenże mur miał mieć pięć sklepionych otworów o wymiarach jakiś metr na metr dziesięć, co pozwala go identyfikować z murem o którym wcześniej pisano, jako pozostałości kaplicy zamkowej.
Autor: jol
drukuj
Artykuł przeczytano 5720 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Urząd Skarbowy
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (23)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+14
Sursum Korda! ~ Dirszauer z Dancysia_gość
IP: 78.31.xx5.xx1
Data: 24.02.2012, 01:58
Gratulacje dla radnego Krzysztofa Kordy i innych osób zaangażowanych w tę sprawę. Gdyby nie wasz upór, sprawa mogłaby zostać przysypana (dosłownie). Liczę na to, że władze miasta wykażą się dobrą wolą, pomysłowością i determinacją, która doprowadzi do wyeksponowania pozostałości tego obiektu!
Brak zdjęcia
+5
_gość
IP: 79.188.xx3.xx4
Data: 24.02.2012, 09:51
Czekamy teraz na pomysł co z tym fantem zrobić. Jak wykorzystać znalezisko aby znowu do tego nie dopłacać.
 
user_ico_hejaho
+6
hejaho Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 24.02.2012, 08:01
brawa dla pana kordy, wszystko fajnie, tylko z tym odbudowaniem zamku to trochę przesada. można jakoś wyeksponować ruiny, ale odbudowywać? Przecież taki pomysł pochłonąłby conajmniej kilkanaście milionów złotych - myślę, że są w Tczewie bardziej palące propozycje - choćby drogowe. miasta nie stać na taki pomysł. ale podkreślam raz jeszcze odkrycie fajne
Brak zdjęcia
+10
tzcewianin_gość
IP: 158.116.xx4.xxx
Data: 24.02.2012, 08:29
oczyścić znalezisko, przykryś jakąś twardą szybą, wyznaczyć ścieżki do oglądania i atrakcja gotowa !
Brak zdjęcia
+4
MARNOTRACTWO ~ loki55_gość
IP: 109.207.xx2.xx9
Data: 24.02.2012, 08:32
PROPONUJE W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI POSTAWIĆ NOWY MOST DO LISEWA . A PLAC Z RUINAMI PO ZAMKU WYKORZYSTAĆ NA SZCZYTNIEJSZY CEL. TRZEBA MYŚLEĆ PRZYSZŁOŚCIOWO !!
Brak zdjęcia
+1
ST_gość
IP: 89.200.xx3.xx4
Data: 24.02.2012, 10:11
np jakis market...
 
Brak zdjęcia
+9
obywatel_gość
IP: 83.25.xx1.xx6
Data: 24.02.2012, 09:00
Dobrze, że w końcu mamy ekspertyzę, czas na zabezpieczenie ruin i zagospodarowanie tego kawałka historii.
Brak zdjęcia
+7
.... ~ jack_gość
IP: 83.30.xx1.xx6
Data: 24.02.2012, 09:57
odbudować zamek !
user_ico_jaszym1
+5
Gratulacje ~ jaszym1
Uż. zarejestrowany
Data: 24.02.2012, 10:04
Gratuluje Panu Krzysztofowi Kordzie; pomysł tczewianina jak najbardziej sensowny, może poważnie potraktować jako jedną z wielu propozycji, które zapewne niedługo sie pojawią.
user_ico_tcz45
+1
brakuje dobrych decyzji ~ tcz45 Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 24.02.2012, 10:13
,,pomysł co do uatrakcyjnienia znaleziska ma również radny Roman Kucharski: - Jeśli przed Krzyżakami w tym miejscu był zamek księcia Sambora, byłaby to doskonała okazja, by w tym miejscu ustawić jego pomnik. - uważa rajca.,, żadnych pomników , starczy nekropoli w Tczewie !!!! żadnych kolejnych niepotrzebnych pomników-marnowanie publicznych pieniędzy, chyba ,że sam radny sfinansuje ten pomysł....!!!! ktoś wyżej napisał ,że przykryć to szybą...może to i dobry pomysł...postawić jakieś tablice informacyjne co tu było i wystarczy...są większe potrzeby-choćby ruiny mostu Tczewskiego, bo tak trzeba już go nazywać...
Brak zdjęcia
+8
ambitny Krzyś_gość
IP: 80.55.xx2.xx8
Data: 24.02.2012, 10:19
panowie radni trochę rozsądku . zabytki oczywiście tak, ale za jaką cenę. W Tczewie podatnicy tych waszych pomysłów tworzących tylko koszty mogą mieć już dość. liczę na rozsądek Pana Prezydenta to przecież właścicielowi będzie zależało na zamianie. Właściciel ma działkę na której znajduje się zabytek a odpowiednie przepisy prawa określają co może z tym zrobić zabytek jest i będzie. Spokojnie Panowie szlachta przecież niebawem dostaniecie kolejny zamek po cedzie. ( więc będzie na co pieniądze podatnika wydać). igrzyska są potrzebne ale spróbujcie również zadbać o chleb.
Brak zdjęcia
+2
znowu zaczynają ~ gość_gość
IP: 109.207.xx0.xx1
Data: 24.02.2012, 13:04
rozważamy z rodziną by zmienic zameldowanie i przeniesc nasz podatek dochodowy do Polskiego miasta.Szlak mnie trafia jak te cwaniaki znowu chcą kasę sprytnie zwinąć pod pretekstem niby zamku.Niech sie tym zajmie własciciel działki,swoją drogą kim on jest?
Brak zdjęcia
+2
działka ~ zosia samosia_gość
IP: 83.11.xx0.xx6
Data: 24.02.2012, 13:29
Właścicielem tej działki jest p. Dziczek
Brak zdjęcia
+2
marcin_gość
IP: 78.88.xx9.xxx
Data: 24.02.2012, 14:15
Jak najbardziej wyeksponować! Grube szkło, oświetlenie i tablica informacyjna było by super choć pomysł z odbudową też nie głupi ale jak na Tczew za drogi. Np. w takim chociaż po części odbudowanym zamku jak pisano w artykule można by było zlokalizować muzeum miasta no i nie zapominajmy że w Tczewie nie dawno powstało bractwo rycerskie wzorowane właśnie na okres grunwaldzki więc znalazła by się siedziba dla nich.
Brak zdjęcia
-2
sryczy45_gość
IP: 109.197.xx8.xx5
Data: 24.02.2012, 14:52
Pomników mamy mało w Tczewie ja uważam że pomników brakuję więc jestem za pomnikiem !
Brak zdjęcia
+6
zasypać ~ val_gość
IP: 109.197.xx9.xx9
Data: 24.02.2012, 14:59
Proponuję zasypać mury i odkopać jak znajdą się pieniądze na renowację. Czyli za jakieś 100 lat.
Brak zdjęcia
+1
_gość
IP: 81.219.xx8.xx2
Data: 24.02.2012, 15:00
Zrobią napewno to tak zasypią piachem i postawią pomnik zamiast z tego coś zrobić ciekawego to lepiej różowy parowóz dać na węźle i powiedzieć że to jedyny w Polsce.
Brak zdjęcia
+2
Zamek ~ gociewiak_gość
IP: 89.200.xx8.xx6
Data: 24.02.2012, 15:43
Rozmawiałem z Krzysiem Kordą o przyszłości zamku. Wspomniał, że najważniejsze jest, aby odkrycie przetrwało, zostało zabezpieczone i udostępnione do zwiedzania. Np. można to osiągnąć przez przykrycie pleksą i po tym chodzić i oglądać co jest pod ziemią. Mówił też, że można znalezisko podświetlić, będzie więc wyglądało atrakcyjnie wieczorami. Wspomniał również, że zaleca wieloletni plan małych projekcików. Jednym z nich mogłoby być utworzenie skansenu archeologicznego funkcjonującego na początek tylko podczas Dni Ziemi Tczewskiej czy Nocy Muzeów, a maksymalnie w następnych latach w okresie letnim. Nic więcej nie chciał zdradzać. A odkryciu w Tczewie zrobiło się głośno nawet na stronie w TVP i ogólnopolskim portalu historycznym http://www.histmag.org link
user_ico_Rogi
-8
Rogi Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 24.02.2012, 17:14
Tylko kogo to obchodzi?
Brak zdjęcia
+2
to jeszcze spytam ~ gość_gość
IP: 109.207.xx0.xx1
Data: 24.02.2012, 19:48
a ile lat temu szanowny właściciel nabył tę działkę i od kogo?
Brak zdjęcia
+1
Teraz! ~ 14588_gość
IP: 109.207.xx5.xx5
Data: 24.02.2012, 22:59
Teraz! to jakoś urządzić i będzie ''zabytek''.
Brak zdjęcia
0
blok _gość
IP: 78.88.xx5.xx2
Data: 24.02.2012, 23:44
jak to co teraz rozwalić zakopać zamurować i na tym blok postawić i tyle ludzie mieszkania będę mnieli a robotnicy prace bo ktoś ten blok musi postawić i rząd zarobi na podatkach i wszyscy bedą zadowoleni
Brak zdjęcia
+3
odbudowa zamku ~ ja_gość
IP: 109.207.xx1.xx1
Data: 25.02.2012, 08:11
odbudowa zamku czemu nie zrobimy most to i zamek się przyda będą atrakcje zamek z 21 wieku
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew