"Żywa biblioteka" - takiej okazji, by wyjść poza stereotypy, jeszcze w Tczewie nie było

Żywa biblioteka w Tczewie
"Żywa biblioteka" - takiej okazji, by wyjść poza stereotypy, jeszcze w Tczewie nie było
Takiej okazji, by wyjść poza stereotypowe postrzeganie rzeczywistości, jeszcze w Tczewie nie było. Każdy z nas będzie mógł przyjść do "Żywej Biblioteki" - i "wypożyczyć" książkę - czyli porozmawiać z osobą, która pomoże nam się przekonać, że inności nie trzeba się wcale bać.

W ramach akcji zaproszono kilka postaci, rozmowa z którymi powinna pozwolić przełamać uprzedzenia. Część z nich to mieszkańcy naszego miasta.

- Jako nasze żywe książki wystąpią m. in. niepijące alkoholiczna, jedząca anorektyczka, anarchista, seniorka, Rosjanka, czy przedstawiciel ruchu Straight edge - mówi w imieniu organizatorów Aleksandra Kęprowska z Fundacji Pokolenia. - Mamy nadzieję, że rozmowa z nimi pozwoli uwolnić się ze stereotypów.

Autorami pomysłu Żywej Biblioteki byli młodzi ludzie skupieni wokół organizacji "Stop Przemocy" z Danii, którzy w 2000 roku po raz pierwszy zorganizowali Żywą Bibliotekę. W ciągu 15 lat metoda rozprzestrzeniła się i jest realizowana w ponad 70 krajach na świecie. W Polsce Żywe Biblioteki od czerwca 2014 roku skupione są w sieci Żywa Biblioteka Polska, która jest koordynowana przez Stowarzyszenie Diversja.


Idea Żywej Biblioteki opiera się na przekonaniu, że prawa człowieka zapisane w regulacjach prawnych mają sens jedynie wtedy, kiedy są wszystkim ludziom znane i przez nich respektowane. Zdarza się jednak, że niektórym odmawia się ich praw ze względu na ich pochodzenie, kolor skóry, przekonania.

- Uważamy, że najskuteczniejszą formą poznania inności jest bezpośrednie spotkanie z nią i dlatego organizujemy otwartą dla wszystkich Żywą Bibliotekę, gdzie reprezentantów grup doświadczających stereotypów, uprzedzeń, wykluczenia i dyskryminacji, można zaprosić do rozmowy i zweryfikować swoje poglądy. Naszym celem jest zmiana postawy ludzi wobec inności na opartą na zrozumieniu i szacunku. Poprzez ten projekt chcemy zachęcić do zapoznawania się z prawami człowieka i wzrostu świadomości na temat stereotypów i uprzedzeń oraz ich konsekwencji, a także Staramy się, aby Żywa Biblioteka reagowała na aktualne problemy dyskryminacji, wykluczenia społecznego, na przypadki łamania praw człowieka, nieposzanowania ludzkiej godności. Chcemy również podczas projektu pokazywać działalność instytucji zajmujących się prawami człowieka,
aby zainteresowani tym tematem mogli aktywnie włączyć się w działania. Chcemy po raz pierwszy zorganizować w Tczewie Żywą Bibliotekę na którą zaprosimy osoby, na co dzień spotykające się z problemem nietolerancji i dyskryminacji. Nasze wydarzenie połączymy z Maratonem Pisania Listów Amnesty International. W ten wyjątkowy sposób pragniemy poruszyć temat praw człowieka. - mówią organizatorzy.

Żywa Biblioteka odbędzie się 12 grudnia w godz. 12:00 - 18:00 w Fabryce Sztuk, przy ulicy 30 Stycznia 4 w Tczewie.

Skąd pomysł?

Autorami pomysłu Żywej Biblioteki byli młodzi ludzie skupieni wokół organizacji "Stop Przemocy" z Danii, którzy w 2000 roku po raz pierwszy zorganizowali Żywą Bibliotekę. W ciągu 15 lat metoda rozprzestrzeniła się i jest realizowana w ponad 70 krajach na świecie. Organizacją, która sprawuje opiekę nad projektem i czuwa nad jakością Żywych Bibliotek na skalę międzynarodową, jest Human Library. W Polsce Żywe Biblioteki od czerwca 2014 roku skupione są w sieci Żywa Biblioteka Polska, która jest koordynowana przez Stowarzyszenie Diversja.

Idea Żywej Biblioteki opiera się na przekonaniu, że prawa człowieka zapisane w regulacjach prawnych mają sens jedynie wtedy, kiedy są wszystkim ludziom znane i przez nich respektowane. Zdarza się jednak, że niektórym odmawia się ich praw ze względu na ich pochodzenie, kolor skóry, przekonania. Uważamy, że najskuteczniejszą formą poznania inności jest bezpośrednie spotkanie z nią i dlatego organizujemy otwartą dla wszystkich Żywą Bibliotekę, gdzie reprezentantów grup doświadczających stereotypów, uprzedzeń, wykluczenia i dyskryminacji, można zaprosić do rozmowy i zweryfikować swoje poglądy.

Naszym celem jest zmiana postawy ludzi wobec inności na opartą na zrozumieniu i szacunku. Poprzez ten projekt chcemy zachęcić do zapoznawania się z prawami człowieka i wzrostu świadomości na temat stereotypów i uprzedzeń oraz ich konsekwencji, a także prowokować krytyczne myślenie.

Staramy się, aby Żywa Biblioteka reagowała na aktualne problemy dyskryminacji, wykluczenia społecznego, na przypadki łamania praw człowieka, nieposzanowania ludzkiej godności. Chcemy również podczas projektu pokazywać działalność instytucji zajmujących się prawami człowieka, aby zainteresowani tym tematem mogli aktywnie włączyć się w działania.

Jak działa Żywa Biblioteka?

Żywa Biblioteka Wrocław jest biblioteką "latającą", którą organizujemy w różnych miejscach - w bibliotekach, szkołach, firmach, instytucjach publicznych, kinie, kawiarni. O tym, gdzie odbędzie się następna Żywa Biblioteka i do kogo jest skierowana, informujemy na tej stronie oraz na fan pagu na Facebooku. Każdy, kto przychodzi do Żywej Biblioteki, ma możliwość porozmawiania z dowolnie wybraną Książką przez 30 - 45minut. Czytelnik będzie musiał się zarejestrować i dostanie kartę biblioteczną, która upoważni go do wypożyczania. Następnie będzie mógł zapoznać się z katalogiem dostępnych tytułów Książek - ludzi reprezentujących grupy, z którymi związane są pewne stereotypy, które są nieakceptowane lub wykluczane ze społeczeństwa.

Staramy się, aby Lista Książek naszego katalogu odpowiadała na aktualne potrzeby i opierała się na lokalnym kontekście. Najpierw uważnie analizujemy pomysły na tytuły, potem staramy się ułożyć katalog tak, aby był reprezentatywny i zrównoważony.

Czytelnicy przychodzący do Żywej Biblioteki mogą liczyć na wsparcie Bibliotekarek, które pomogą im w wyborze odpowiedniego tytułu i wyjaśnią zasady funkcjonowania Żywej Biblioteki.

Rola Żywej Książki

Żywa Książka w Żywej Bibliotece ma szczególne zadanie. Jej rola polega przede wszystkim na szczerej rozmowie z Czytelnikiem, który zdecydował się na Jej wypożyczenie. To spotkanie ma pomóc uczestnikowi w przełamaniu stereotypu i uprzedzeń względem grupy, którą Książka reprezentuje. Z drugiej strony jest ono też okazją do wyrażenia przez Książkę tożsamości swojej grupy.

Rolą Żywej Książki nie jest promowanie swojego stylu życia, światopoglądu czy sposobu myślenia. Rozmowa z Czytelnikiem opiera się o dialog i wzajemne zrozumienie, przyczyniając się jednocześnie do walki z uprzedzeniami i dyskryminacją.

Jak pozyskujemy Żywe Książki?

Żywe Książki, które zapraszamy do Żywej Biblioteki, są częściowo pracownikami lub wolontariuszami organizacji pozarządowych, które stykają się na co dzień z problemami grupy, której są przedstawicielami. Dzięki temu nasze Żywe Książki nie tylko dobrze znają tematykę i problemy swojej grupy, ale potrafią o nich rozmawiać z Czytelnikami.

Jaka powinna być Żywa Ksiażka? - otwarta na "inność" - świadoma problemów swojej grupy oraz swojej roli jako jej przedstawiciela - komunikatywna, powinna mieć łatwość prowadzenia rozmowy - autentyczna, uczciwa, pewna siebie - powinna mieć motywację i chęć do działania, w miarę obiektywny punkt widzenia, odwagę i umiejętność radzenia sobie w kłopotliwych sytuacjach - powinna podzielać wartości przyświecające projektowi.

STANDARDY ORGANIZOWANIA ŻYWEJ BIBLIOTEKI

wypracowane przez sieć Żywych Bibliotek w Polsce podczas seminarium „Budowanie sieci Żywych Bibliotek w Polsce” w dniach 11-15 czerwca 2014, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Diversja - organizatora Żywej Biblioteki Wrocław, we współpracy z Human Library Organization
Standardy dotyczące celów Żywej Biblioteki:

Celami Żywej Biblioteki są:

1. Tworzenie przestrzeni dialogu i porozumienia.
2. Działanie na rzecz poszanowania praw człowieka.
3. Przekazywanie wiedzy i doświadczenia osób narażonych na dyskryminację, stereotypizację, uprzedzenia, wykluczenie.
4. Kształtowanie postaw otwartości i akceptacji wobec inności.

Standardy dotyczące organizacji Żywej Biblioteki:

1. Żywą Bibliotekę może organizować:
o Instytucja publiczna
o Organizacja pozarządowa
o Grupa nieformalna
o Osoba indywidualna która w całości akceptuje i realizuje cele Żywej Biblioteki
2. Udział w Żywej Bibliotece jest bezpłatny.
3. Żywa Biblioteka nie jest nastawiona na zysk.
4. Żywa Biblioteka nie realizuje celów:
o Politycznych
o Religijnych
o Ideologicznych
o Reklamowych/komercyjnych
o Niezgodnych z prawem
5. Organizację Żywej Biblioteki należy zgłosić/zarejestrować do/u koordynatora sieci Żywych Bibliotek w Polsce
6. Organizator Żywej Biblioteki ma obowiązek zapewnić równy dostęp do wydarzenia w szczególności dla osób z niepełnosprawnością. Ponadto organizator dołoży wszelkich starań, by zapewnić wsparcie tłumacza.
7. Organizator ma zapewnić [fizyczne i psychiczne] bezpieczeństwo osób uczestniczących w wydarzeniu.
8. Żywa Biblioteka nie skupia się na wybranej grupie, a jest głosem całego społeczeństwa.
9. Organizator reprezentujący konkretną grupę mniejszościową jest zobowiązany zapewnić:
o Równy udział innych mniejszości
o Różnorodność tematów
10. Każdy organizator jest zobowiązany zapewnić różnorodność tytułów Żywych Książek odzwierciedlającą aktualne problemy społeczne.
11. Żywą Biblioteką nie są spotkania tematyczne z:
o Ciekawym człowiekiem
o Jedną grupą mniejszościową
12. Organizator Żywej Biblioteki nie może wykluczyć pod wpływem nacisków zewnętrznych żadnej Żywej Książki.

Standardy dotyczące współpracy podczas organizacji Żywej Biblioteki:

1. Współpraca między partnerami a organizatorami Żywej Biblioteki opiera się na zasadzie dobrej woli i zaufania.
2. We współpracy z partnerami organizator Żywej Biblioteki zachowuje niezależność i realizuje cele Żywej Biblioteki.
3. Organizator Żywej Biblioteki nie może podejmować współpracy, ani Żywa Biblioteka nie może być finansowana przez organizacje, których cele są sprzeczne z celami i wartościami Żywej Biblioteki.
4. Partnerzy nie mogą ingerować w przebieg i organizację Żywej Biblioteki.
5. Partnerzy nie są uprawnieni do reprezentowania organizatorów Żywej Biblioteki.
6. Partnerzy nie mogą działać na szkodę Żywej Biblioteki i jej uczestników.

Standardy Żywej Biblioteki dotyczące Żywych Książek:

1. Żywą Książką może zostać osoba pełnoletnia, mająca świadomość swojej roli w projekcie.
2. Cele i wartości Żywej Książki nie mogą być sprzeczne z celami Żywej Biblioteki.
3. Żywa Książka powinna być otwarta wobec innych Żywych Książek i czytelników, powinna cechować się komunikatywnością i uczciwością.
4. Tytuł Żywej Książki nadawany jest przez organizatora Żywej Biblioteki w porozumieniu z daną Żywą Książką i powinien być związany ze stereotypem, który tej Żywej Książki dotyczy. Język określający Żywą Książkę musi być językiem wrażliwym i nie stygmatyzującym.
5. Żywą Książkę określa się tytułem, ewentualnie z imieniem, natomiast pełne dane osobowe Żywej Książki są znane tylko organizatorom.
6. Żywa Książka ma prawo do poczucia komfortu i bezpieczeń stwa, które powinien zapewnić organizator Żywej Biblioteki. 7. Żywą Książką może być osoba reprezentująca grupy mniejszościowe lub narażona na wykluczenie, dyskryminację, stereotypy i uprzedzenia.
8. Żywa Książka nie może do niczego namawiać, prowadzić rekrutacji, ani narzucać swoich przekonań.
9. Żywa Książka prowadzi rozmowę w swoim imieniu jako indywidualnej osoby, ale powinna mieć świadomość problemów grupy, którą reprezentuje.
10. O wyborze Żywej Książki decyduje organizator w oparciu o idee i metodologię Żywej Biblioteki.
11. Żywe Książki nie pobierają wynagrodzenia za udział w projekcie.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

  • GIZMO_gość

    09.12.2015, 13:49

    fajnie...

    Brakuje jeszcze spotkania z narkomanem, satanistą, fetyszystą, człowiekiem z wszami...  Swoja drogą wolę satanistę niż islamistę (jeszcze żaden satanista się nie wysadził publicznie)

    Odpowiedz
    IP: 153.19.xx8.xx2 
  • _gość

    09.12.2015, 22:03

    z narkomanem (ale tzw. trzeźwym) i satanistą była żywa biblioteka kilka lat temu w Gdańsku...narkoman był nudny i mało "chwytliwy" a że było to w niedzielę to satanista i ateista (taki też był) mieli największe "wzięcie". Śmieszne było słuchać ich opowiadań na koniec o tych wszystkich katolikach, którzy przyszli ich "nawracać" wodą święconą po wyjściu ze mszy. Niektórzy mają ból "4 liter", że ktoś może mieć inny światopogląd. PS. mówiąc "wolę satanistę od islamisty" to tak jakby powiedzieć "wolę Hitlera od Stalina". Fanatyzm jest złem po każdą postacią, a zło trzeba nazywać po imieniu.

    Cytuj
    IP: 109.207.xx3.xx2 
  • Łukasz Rościszewski ;P

    09.12.2015, 14:09

    Świetna akcja, powodzenia! Dodałbym jeszcze jedną "książkę", Beatę Sz., która udowodni,  że premier wcale nie rządzi.

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
  • LSQ_gość

    09.12.2015, 14:39

    Panie Łukaszu, świetny wybór "książki". Proponowałbym dodać jeszcze kilka egzemplarzy innych "książek" z Wiejskiej :P

    Cytuj
    IP: 91.212.xx2.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.