Pysznie i po kociewsku - VII Powiatowy Przegląd Stołów Bożonarodzeniowych

(fot. Jacek Cherek )
Pysznie i po kociewsku - VII Powiatowy Przegląd Stołów Bożonarodzeniowych
12 grudnia w Fabryce Sztuk w Tczewie odbył się VII Powiatowy Przegląd „Stół Bożonarodzeniowy na Kociewiu”. Już po raz siódmy Kociewskie Forum Kobiet w partnerstwie z Biurem Powiatowym Doradztwa Rolniczego w Tczewie zorganizowali przegląd stołów bożonarodzeniowych. Jest to piękny zwyczaj pozwalający pielęgnować dziedzictwo kulinarne Kociewia, kultywować tradycje i zwyczaje oraz smaki regionalnej kuchni. Wydarzenie przyczynia się do pobudzenia aktywności społeczeństwa lokalnego.

Otwarcia przeglądu dokonały Krystyna Gierszewska prezes Kociewskiego Forum Kobiet i przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Gdańsku, Małgorzata Huzior kierownik i Alina Laskowska pracownik Biura Powiatowego Doradztwa Rolniczego w Tczewie. W uroczystości uczestniczył Kazimierz Smoliński sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, Tadeusz Dzwonkowski Starosta Tczewski, Witold Sosnowski Wicestarosta Tczewski, Patryk Demski burmistrz Miasta i Gminy Pelplin, Zdzisław Kamieniecki radny Rady Miejskiej w Pelplinie, Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska burmistrz Miasta i Gminy Gniew, Walentyna Czapska przewodnicząca Rady Miejskiej w Gniewie Mirosław Murzydło wójt Gminy Subkowy, Roman Rezmerowski wójt Gminy Tczew, Krzysztof Pałkowski wicedyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, Jolanta Opalińska - Szreder kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Tczewie, Józef Turzyński przewodniczący Rady Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku, Krzysztof Zieliński wicedyrektor Szkoły Katolickiej w Tczewie, panie z Pracowni Haftu i Szydełkowania w Pelplinie, przedstawiciele stowarzyszeń i mieszkańcy powiatu tczewskiego, przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Pieców powiat starogardzki.

Bardzo gorąco powitano bohaterki przeglądu - panie z Kół Gospodyń Wiejskich wszystkich gmin powiatu tczewskiego. Gminę Subkowy reprezentowały panie z Brzuśc, Gminę Gniew panie z Brodów Pomorskich, Gminę Morzeszczyn panie z Lipiej Góry, Gminę Pelplin panie z Międzyłęża i Gminę Tczew panie ze Swarożyna. Odświętnie udekorowane stoły zastawione były aromatycznymi piernikami, makowcami, i sernikami, smacznymi karpiami w szarym sosie, pstrągami w galarecie, pierogami i barszczem oraz zupą grzybową i różnymi sałatkami. Oprócz dań wigilijnych były też potrawy świąteczne, wśród nich kaczka z jabłkami, schab ze śliwką, zrazy z dziczyzny oraz wiele innych.

O tym, że atmosferę pięknych, polskich świąt Bożego Narodzenia oprócz wigilijnego i świątecznego stołu wraz z całym bogactwem smaków i zapachów tworzą przeżycia duchowe przypominał wszystkim ksiądz Krystian Feddek.


O świąteczny nastrój zadbał Chór działający przy Szkole Katolickiej w Tczewie, którego dyrygentem jest Aleksandra Turska. Młodzież śpiewała kolędy, a po zaśpiewaniu kolęd wspólnie z widownią przystąpiono do następnego punktu programu, a mianowicie prezentacji potraw przez poszczególne koła. Jako pierwsze swoją potrawę „barszcz wigilijny na zakwasie z buraczków i pierogi z kapustą i grzybami” zaprezentowały panie z KGW Brody Pomorskie. Przewodnicząca Bożena Klein opowiedziała bardzo dokładnie jak postępować, aby barszcz smakował jak ten u mamy. Specjalnością KGW z Międzyłęża były pierogi z kapustą i grzybami, a szczegółowy opis wykonania ciasta na pierogi przedstawiła przewodnicząca Kamila Jarczewska. Panie z Lipiej Góry przygotowały „zrazy z dziczyzny” i klopsiki z sarny w pysznym, aromatycznym sosie przygotowane wg dawnej receptury żony myśliwego z Lipiej Góry. Walory zdrowotne potraw z dziczyzny, której nie brakuje w okalających Lipią Górę lasach opisywała Katarzyna Bandźmiera członkini koła i przewodnicząca Rady Gminy Morzeszczyn. Potrawa z dziczyzny jest rzadkością na naszych stołach, dlatego podczas degustacji wszyscy goście przeglądu oblegali stół pań z Lipiej Góry, aby posmakować zrazów ze zwierzyny łownej. Szefowa koła z Brzuśc Małgorzata Pustkowska zapraszała do swojego stołu na pyszną zupę grzybową i pierogi pieczone w piekarniku, które są tradycyjną potrawą na wigilijnym stole w jej rodzinie. Kazimiera Fojut z koła w Swarożynie opowiadała o tradycyjnym daniu świątecznym, który często przygotowuje na świąteczny obiad czyli o kaczce z jabłkami i majerankiem.

Po prezentacji potraw przystąpiono do wręczenia nagród za udział wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich. Nagrody i dyplomy wręczał starosta Tadeusz Dzwonkowski i wicestarosta Witold Sosnowski. Wójtowie i burmistrzowie także obdarowali swoje koła nagrodami. Publiczność na specjalnie przygotowanych kuponach miała możliwość wybrania koła, które najlepiej przygotowało stół z potrawami. W ten sposób nagroda ufundowana przez PODR powędrowała do KGW Lipia Góra, a KGW Swarożyn otrzymało nagrodę ufundowaną przez ARiMR.

Ostatnim punktem uroczystości była degustacja świątecznych i wigilijnych potraw.

Warto tu podkreślić, że podczas powiatowego przeglądu oprócz potraw ściśle utożsamianych z tradycją Kociewia było wiele innych elementów nawiązujących do obyczajowości regionu - bardzo ważnych: stroje kociewskie, w których występowały panie z KGW, kolędy śpiewane razem z publicznością, choinka udekorowana ręcznymi ozdobami wykonanymi przez panie z Pracowni Haftu i Szydełkowania w Pelplinie, opłatek, siano i wigilijna świeca na stołach.

Imprezę dofinansował Powiat Tczewski w ramach projektu „VII Powiatowy Przegląd Stół Bożonarodzeniowy na Kociewiu”. Realizatorem było Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet w Lignowach Szlacheckich w partnerstwie z Biurem Powiatowym Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Tczewie.

Drukuj
Prześlij dalej