BONJOUR LA FRANCE! - przegląd kina francuskiego


odbyło się
18
05.2015
Poniedziałek
BONJOUR LA FRANCE! - przegląd kina francuskiego
Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie zaprasza na BONJOUR LA FRANCE! - PRZEGLĄD FILMÓW FRANCUSKICH NIE TYLKO DLA DZIECI.

Według statystyk języka francuskiego uczy się w Polsce prawie 200 tys. uczniów . Francja jest też częstym celem turystycznych wyjazdów młodych ludzi. Kraj ważny dla Europy nie tylko z historycznego punktu widzenia, ale zwłaszcza swojego kulturowego znaczenia - sztuki, filozofii, kuchni, mody. Przegląd skupia jak w soczewce problemy współczesnej Francji, która zmaga się z najistotniejszymi europejskimi wątpliwościami - imigracją, blaskami i cieniami społeczeństwa wielokulturowego, przemianami obyczajowymi i technologicznymi. W trakcie przeglądu pokażemy młodym widzom wielowymiarową Francję i filmy, które ukażą życie ich rówieśników - bliskie, ale jednocześnie różne od ich własnego.
Przegląd będzie okazją do spotkania z francuską kinematografią oraz umożliwi uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych poznanie elementów francuskiej historii, kultury, obyczajowości. Zapraszamy nie tylko uczniów, którzy uczą się języka francuskiego, lecz także wszystkich, którzy chcieliby poznać tę niezwykłą kulturę (filmy będą wyświetlane z polskim lektorem lub napisami). Wydarzenie skierowane nie tylko do nauczycieli i uczniów biorący udział w roku szkolnym 2014/2015 w Nowych Horyzontach Edukacji Filmowej. Będzie to także okazja do odwiedzenia lokalnego kina przez tych, którzy nie mogli uczestniczyć regularnie w programie NHEF. Na specjalny weekendowy pokaz w wybranych kinach zapraszamy także dzieci i opiekunów.

Podczas przeglądu

- współczesne animacje i filmy aktorskie, krótko- i długometrażowe
- w wybranych kinach prelekcje, warsztaty, spotkania z gośćmi, dyskusje
-materiały dydaktyczne i scenariusze lekcji dla nauczycieli (nie tylko języka francuskiego)
- filmy z lektorem lub polskimi napisami (w zależności od grupy wiekowej)
- więcej informacji na www.nhef.pl

Projekcje odbywać się będą w Centrum Kultury i Sztuki w dniach 18-22 maja 2015r.
Wstęp 5zł, rezerwacje dla szkół - Dorota Maciejewska tel. tel. 58-531-07-07 wew. 42 lub 534-989-340

PROGRAM

18.05.2015r., godz.9.00, sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki
Przepowiednia żab (La Prophétie des Grenouilles), reż. Jacques-Rémy Girerd, Francja 2003, 90’
Kategoria wiekowa: 5+

Temat prelekcji: Dobre rady

W tle niemalże biblijna katastrofa. Ziemię za chwilę ma nawiedzić powódź. Żaby przeczuwają tragedię i próbują ostrzec ludzi przed grożącym im niebezpieczeństwem. Ferdinand i Juliette, ich adoptowany syn oraz dziewczynka, którą się opiekują, próbują uratować zwierzęta z zoo. Przed powodzią schronią się w domu na wyspie. Sytuacja się jednak komplikuje, gdy okazuje się, że zaczyna brakować im jedzenia. Co na „arce” mają jeść tygrysy, lwy i inne drapieżne zwierzęta, skoro jedyny zapas żywności, jakim dysponują, to fura ziemniaków? Zabawny i pięknie narysowany film dla najmłodszych widzów w reżyserii znanego francuskiego animatora Jacquesʼa-Remyʼego Girerda (Mia i Migusie; Kot w Paryżu).

Po projekcji: W świecie zwierząt - warsztaty plastyczne

UWAGA - ilość miejsc jest ograniczona do 30 osób. Prosimy o wcześniejszą rezerwację. Zajęcia odbędą się zaraz po projekcji, w sali plastycznej Centrum Kultury i Sztuki.

19.05.2015r, godz. 9.00, sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki
Zestaw filmów krótkometrażowych (łączna długość: 55’)
Kategoria wiekowa: 9+
Temat prelekcji: Relacje między nami
Ciekawe zestawienie krótkometrażowych animowanych i aktorskich historii, które pokażą młodym widzom złożoność otaczającego ich świata. Filmy podejmują takie tematy, jak: imigracja, wolność, miłość, zazdrość.

21.05.2015r., godz. 9.00, sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki
Kroniki podwórkowe (Chroniques d’une cour de récré), reż. Brahim Fritah, Francja 2012, 85’
Kategoria wiekowa: 12+
Temat prelekcji: Świat z mojej perspektywy
Jest rok 1980. Brahim wraz ze swoją marokańską rodziną mieszka na przedmieściach Paryża. Jego tata pracuje w fabryce, której grozi zamknięcie. Pracownicy rozważają organizację strajku, przez co atmosfera zarówno w domu, jak i w najbliższym otoczeniu chłopca wydaje mu się dziwna i niezrozumiała. Brahim zaprzyjaźnia się z pochodzącym z Chile Salvadorem, zaczyna pasjonować się fotografią, dzięki której może dokładnie obserwować i dokumentować wydarzenia w szkole, w domu i w sąsiedztwie.
Dyskusja po filmie: Manifestowanie własnych poglądów, czyli po co nam strajki? - dyskusja w wybranych kinach.

22.05.2015r., godz. 9.00, sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki
Oddech (Respire), reż. Mélanie Laurent, Francja 2014, 91’
kategoria wiekowa: młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych
Temat prelekcji: Wyobcowanie i izolacja
Do maturalnej klasy Charlie dołącza nowa koleżanka. Dziewczyny szybko się zaprzyjaźniają i powoli zaczynają odkrywać przed sobą swoje sekrety. Wraz z pogłębieniem relacji sytuacja staje coraz bardziej skomplikowana i destrukcyjna. Jak ta przyjaźń wpłynie na losy obu bohaterek? Film w reżyserii słynnej francuskiej aktorki Mélanie Laurent (Debiutanci, Bękarty wojny).
Dyskusja po filmie: Trudne relacje - dyskusja w wybranych kinach


Drukuj
Prześlij dalej