Noc Muzeów nad wielką wodą

Jedna z wystaw Muzeum Wisły w Tczewie (fot. tcz.pl)

odbyło się
17
05.2014
Sobota
Noc Muzeów nad wielką wodą
[W nocy z 17 na 18 maja zapraszamy na kolejną edycję Europejskiej Nocy Muzeów. W tym roku Narodowe Muzeum Morskie zaprezentuje program „Niecodzienna codzienność, czyli życie nad wielką wodą”. Na zwiedzających czekać będzie żona flisaka, gdańska straganiarka, oraz marynarze z wielu epok.

Noc Muzeów narodziła się w Berlinie w 1997 roku. Z uwagi na wielkie powodzenie tej akcji, włączyły się do niej także inne miasta: Paryż organizuje Nuit Blanche, a Amsterdam museums-n8. W Polsce Noc Muzeów pojawiła się w 2003 roku w Poznaniu i błyskawicznie stała się akcją rozpoznawalną w całym kraju. Dziś muzealne święto organizuje kilkadziesiąt miast w Polsce. Akcja przekłada się na zwiększoną frekwencję w muzeach, które w tą jedną noc mają okazję zaprezentować się od innej - atrakcyjniejszej i bardziej kreatywnej strony.

- Cieszymy się, że odwiedziny w Muzeum Morskim podczas Nocy Muzeów stały się dla mieszkańców priorytetem, a kolejki do poszczególnych oddziałów są coraz dłuższe. Udział w tej imprezie i stał się modny, a nawet snobistyczny w dobrym tego słowa znaczeniu. - mówi Maria Dyrka, zastępca dyrektora NMM ds. merytorycznych - Zainteresowanie zwiedzających przekłada się również na współzawodnictwo między muzeami w danym mieście: co roku staramy się mieć ciekawy program i wiele atrakcji.

W czasie tegorocznej Nocy Muzeów Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku proponuje różnorodny program, pod wspólnym hasłem „Niecodzienna codzienność, czyli życie nad wielką wodą”. - W Spichlerzach na Ołowiance spotkamy się z żoną flisaka, czekającą na powrót męża, straganiarką z Gdańska, mieszkankami Gdyni i Gdańska, obserwującymi budowę polskiego portu morskiego w dwudziestoleciu międzywojennym - mówi Kamila Jezierewska z Działu Edukacji NMM.


Do rozwoju portu w Gdyni - maszyn portowych, dźwigów - nawiązywać będą także pokazy z dziedziny fizyki. Dodatkową atrakcją będzie makieta szlaku kolejowego na Kaszubach. Historii koła poświęcony będzie pokaz zabytków pochodzących ze znalezisk archeologicznych. Podczas Nocy Muzeów w Gdańsku do zwiedzania zostanie także udostępniony Żuraw Gdański. Pracy flisaków poświęcony będzie program Nocy Muzeów w Muzeum Wisły w Tczewie, a życie codzienne marynarzy dawnych i współczesnych zaprezentowane zostanie w formie pokazów i zadań na statku-muzeum „Dar Pomorza” w Gdyni.

MUZEUM WISŁY W TCZEWIE, 83-110 Tczew, ul. 30 Stycznia 4
UWAGA: WSTĘP BEZPŁATNY

18.00-24.00. Zwiedzanie Muzeum Wisły w Tczewie.

Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Wisły w Tczewie przebiegnie pod hasłem „Szlakiem flisackiej braci”.
• Wystawa „Wisła w dziejach Polski” - rozwiązywanie zadań w formie gry edukacyjnej o zwyczajach flisaków.
• Wystawa „Szkoła Morska w Tczewie 1920-1930” - samodzielne zwiedzanie.



Drukuj
Prześlij dalej