Spotkanie z Elektrownią Północ

Elektrownia Północ

odbyło się
10
06.2014
Wtorek
Spotkanie z Elektrownią Północ
]W związku z rozpoczęciem procedury ponownej oceny oddziaływania na środowisko i rozpoczęciem konsultacji społecznych w ramach uzyskiwania Pozwolenia na Budowę dla zamierzenia budowlanego „Elektrownia Północ” Elektrownia Północ Sp. z o.o. informuje o możliwości spotkania się z autorami raportu, przedstawicielami firmy oraz branżowymi ekspertami, którzy odpowiedzą na Państwa pytania i wątpliwości związane z budową i funkcjonowaniem systemowej elektrowni w miejscowości Rajkowy i jej oddziaływaniem na środowisko.

Spotkania odbędą się w formie punktów konsultacyjnych, co oznacza, że każdy z Państwa będzie miał możliwość spotkania się ze specjalistą z wybranej dziedziny w formie indywidualnej rozmowy i otrzymania odpowiedzi na przedstawione pytania.

Punkty konsultacyjne zorganizowane będą w 3 miejscowościach:

1. Rajkowy - punkt konsultacyjny będzie funkcjonował w dniu 10 czerwca 2014 r. (wtorek) w Świetlicy wiejskiej (ul. Akacjowa 38) od godziny 12.00 do 18.00;


2. Subkowy - punkt konsultacyjny będzie funkcjonował w dniu 11 czerwca 2014 r. (środa) w Sali Obrad w Urzędzie Gminy Subkowy (ul. Wybickiego 19a) od godziny 12.00 do 18.00

3. Pelplin- punkt konsultacyjny będzie funkcjonował w dniu 12 czerwca 2014 r. (czwartek) w Miejskiej Bibliotece Publicznej (ul. Sambora 5A) od godziny 12.00 do 18.00.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (24)
dodaj komentarz

  • werek_gość

    06.06.2014, 06:47

    Tylko atom, tylko Żarnowiec!

    Szybciej atom z Żarnowca niż węgiel z Rajków! Ekolodzy to zablokują na zawsze...

    Odpowiedz
    IP: 193.200.xx1.xx7 
  • Jurgen

    06.06.2014, 08:29

    Czemu nie ma wyznaczonej konsultacji w Tczewie ,problem dotyczy również naszych okolic .Czyżby ewentualne podtruwanie nie dotyczyło Tczewa ?

    Cytuj
    Uż. zarejestrowany 
  • gda_gość

    06.06.2014, 07:21

    Nie dla elektrowni!

    W węglu z Bogdanki jest 1,3% siarki, w 5 000 000 mln ton węgla znajduje się 65 000 t siarki, po procesie spalania powstanie 130 000 ton dwutlenku siarki. Jeżeli założymy, że elektrownia wychwyci 95% ( mało prawdopodobne ) powstających tlenków to otrzymamy 6 500 ton tlenków siarki emitowanych rocznie do atmosfery. Bardzo podobne wyliczenia odnoszą się do tlenków azotu. Jeżeli chodzi o dwutlenek węgla to elektrownia nie będzie go wychwytywać, rocznie do atmosfery wyemituje ok. 13 mln. ton tego gazu. „Bogactwo” elektrowni węglowej to także pyły z kominów i hałd, pierwiastki promieniotwórcze i metale ciężkie, najmniejszym złem będzie hałas.

    Odpowiedz
    IP: 83.25.xx1.xx5 
  • _gość

    06.06.2014, 15:22

    mądry jak ruski frajer

    Młody teraz policz ile emisji daje spalanie węglowodorów przez pojazdy na   autostradach , koślawych drogach i w korkach ulicznych. Kto wychwytuje związki  ze spalin w tych zdekapitalizowanych silnikach które ochoczo sprowadzane są  do Polski. Jeżeli węgiel jest be to dlaczego nie gazowy napęd turbin wg  cennika Pawlaka z Gazpromem. A co z technologią zgazowywania złóż węgla - no   proszę czy też od czasów Gierka jeszcze zakaz trwa gdy całą instalację  sprowadzoną za dolary nakazał Wielki Brat pociąć bo nawet nie pozwolił jej  odsprzedać.

    Cytuj
    IP: 83.8.xx9.xx5 
  • Tczewianin_gość

    06.06.2014, 07:21

    Fotka

    Dlaczego załączono zdjęcie innej elektrowni nie mające nic wspólnego z obecną inwestycją?

    Odpowiedz
    IP: 109.243.xx6.xx4 
  • _gość

    06.06.2014, 07:46

    @tczewinina

    To jest właśnie najnowsza wizualizacja elektrowni północ, przedstawiana przez inwestora, także wszystko się zgadza

    Cytuj
    IP:  
  • drtm_gość

    06.06.2014, 07:49

    TYLKO ATOM!

    Lepiej by postawili elektrownię atomową, a nie od tylu lat stawiają na węgiel który jest mało wydajny. Jeden warunek: byleby nie brali atomu od rusków, bo moglibyśmy się wtedy pożegnać z życiem :)

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx8.xx2 
  • PLUSUJEMNY_gość

    06.06.2014, 08:51

    HAHAHAHAHA!!!

    KONSULTACJE SPOŁECZNE?Z kim,po co,kto będzie je przeprowadzał i kto weźmie pod uwagę opinie?

    Odpowiedz
    IP: 83.8.xx8.xx1 
  • _gość

    06.06.2014, 09:12

    Czesi kupują polskie kopalnie wydobywają węgiel. Niemcy będą budować w Polsce nowe kopalnie i będą wydobywać węgiel. Będą w Niemczech zamykać elektrownie jądrowe i muszą szukać nowych/starych źródeł energii. W naszym województwie jest deficyt energii. Produkujemy za mało i musimy "importować" energię elektryczną z innych województw. Deficyt energii jest przyczyną zbyt wolnego, albo wręcz zatrzymanego rozwoju gospodarczego. Każdy warsztacik, czy duża fabryka potrzebuje energii. Kolesie chcą zbudować u nas nowiutką, nowoczesną elektrownię i oczywiście zawsze znajdzie się banda, której to się nie podoba i budowa jest wstrzymana. Mogłoby powstać sporo miejsc pracy, co na pewno też nie byłoby bez znaczenia dla okoli Pelplina i np naszej kasy powiatowej. Zwiększone zatrudnienie, to zwiększone zakupy w okolicznych sklepach, większe wpływy z podatków wszelkiego rodzaju itd. Ale niektórym baranom to się nie podoba. Ciekawe, czy ekologom chodzi o to, o co zawsze, czyli o kasę od inwestora, po otrzymaniu której przestaną protestować? Wiele osób w Polsce nieźle sobie żyje z takich protestów. Niby chodzi o ekologię i protestują na każdej, większej budowie (obwodnice, autostrady itd). Przywiązują się łańcuchami do drzew itp. Jak tylko, pod stołem ktoś wręczy kopertę, protest się kończy i jadą dalej. Tak się teraz w Polsce porobiło, że kasa dla ekologów za przerwanie protestu, jest wliczona w koszt inwestycji, tak samo, jak łapówki dla urzędników, żeby warunki przetargu rozpisali w taki sposób, żeby wygrała go tylko 1 firma. Jeśli w Rajkowach budowano by dom dla narkomanów, albo chorych na AIDS, albo alkoholików, to też byłyby protesty. Tak to w Polsce jest. Niech budują wszystko, byleby nie w naszej wiosce.

    Odpowiedz
    IP: 213.17.xx8.xx5 
  • gda_gość

    06.06.2014, 10:39

    Nie dla elektrowni!

    W Polsce węgiel kamienny zalega ponad 1 km pod ziemią, górnicy maja liczne przywileje stąd polski węgiel jest najdroższy w świecie. Niemcy zamykają u siebie kopalnie, "idą w węgiel" tylko przejściowo bo rezygnują z atomu. Przyszłość upatrują w OZE. Budowanie elektrowni na najżyźniejszych zieniach w Polsce i w ich bezpośredniej bliskości ( Żuławy ) jest barbarzyństwem i powinno być karane. Kto wyrówna szkody jeżeli za 10 lat okaże się, że wokół elektrowni w promieniu 20 km nie można uprawiać roślin konsumpcyjnych i paszowych? Prąd w przyszłości nie będzie problemem, ale problemem będzie brak żywności. ps. Nie ma neutralnych dla środowiska elektrowni węglowych.

    Cytuj
    IP: 83.25.xx1.xx5 

    Kuba_gość

    06.06.2014, 10:42

    Którą agencję PR reprezentujecie?

    Cytuj
    IP: 31.61.xx0.xx9 

    _gość

    06.06.2014, 14:41

    do Nie dla elektrowni! ~ gda_gość

    Ale jeszcze się nic nie okazało, że w promieniu 20km nie można uprawiać ziemi. Rajkowy, to nie Żuławy. Od Rajków, do Żuław jest kawał drogi. W okolicach Pelplina potrzebne są miejsca pracy, a całemu, naszemu województwu potrzebna jest energia elektryczna. Żywności nie zabraknie, nie bój się. Tak naprawdę, to rolnictwo w Europie nie powinno w ogóle istnieć. Np w Polsce rolnictwo powoduje ogromne zanieczyszczenie środowiska, wód gruntowych, sinice itd. Z powodu gównianego klimatu trzeba w Polsce wspomagać chemią naturę, bo inaczej nic by fajnego nie wyrosło. Wysyłamy do głodującej Afryki pomoc, żeby mieć spokojne sumienie, choć ta pomoc nic nie daje i prawie wszystko przejmują tamtejsi kacykowie, lub inni partyzanci, a dla potrzebujących nic nie zostaje. Wystarczyłoby znieść cła zaporowe na żywność z Afryki, a zasypaliby nas dorodnymi owocami i warzywami. W niektórych rejonach, plony można zbierać 2, lub nawet 3 razy do roku. Taki klimat. I nie potrzeba tyle chemii, co w Polsce. Słońce pomaga. Mieszkańcy Afryki mieliby pracę, sprzedawaliby plony za granicę i nie trzeba byłoby im zrzucać worków z ryżem z samolotów. Rolnicy w Europie powinni się przekwalifikować na inne zawody, a zamiast pół uprawnych mielibyśmy lasy i łąki. Co na to ekolodzy przeciwni elektrowni, bo być może, że 1000 lat, w promieniu 20 km od elektrowni w Rajkowach, nie będzie ziemia żyzna na Żuławach, co to Żuławami nie są?

    Cytuj
    IP: 213.17.xx8.xx5 
  • mar001_gość

    06.06.2014, 10:04

    Absurd

    Atom w Polsce to absurd, nie mamy absolutnie żadnej podstawy budować urządzenia, które bedą nam obsługiwać Francuzi, a Helmuty zwoziły do nas swoje odpady atomowe. Uran trzeba kupować! samo nie działa. Odpady trzeba gdzieś składować. Ja się pytam kto bierze łapówy, ze takie ciemnoty wciska narodowi, ze w Polsce atom jest potrzebny? I na koniec jedno proste pytanie. Ile stanieje prąd z racji tego że taki potworek powstanie? Odpowiedz jest chyba oczywista dla wszystkich.... nie stannieje! Tak więc łapówa poszła, i znów grupa ludzi z czerwonej chołoty obłowi swoje kieszenie kosztem nas wszystkich.... oni to mają w d..pie co będzie za 10 ,20 czy 50 lat kto to monstrum bedzie utrzymywał, a nasi umiłowani sąsiedzi będą zwozić nam swoje odpady podczas gdy gawiedź bedzie sie cieszyć, ze znów mamy swietny kontrakt na składowanie odpadów atomowych.....

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx8.xx8 
  • czewiak_gość

    06.06.2014, 11:00

    wady!

    Wady elektrowni: -w razie awarii dochodzi do nieodwracalnego skażenia środowiska -stanowi doskonały cel ataków terrorystycznych, których na świecie coraz to więcej -emisja do atmosfery dwutlenku węgla powodująca tzw. efekt cieplarniany -wiecznie już zanieczyszczenia powietrza przez spalanie węgla,...jak na Śląsku -konieczność pozyskiwania chłodnej wody rzecznej, która następnie wraca niczym zagotowana do rzek -destrukcyjna zmiana krajobrazu -zakłócenia fal radiowych - zagrożenie dla zwierząt, ryby, ptaki,.. - przenikanie do atmosfery odpadów radioaktywnych ...kiedy obecnie na świecie podejmowane są decyzje o rezygnacji z elektrowni węglowych, kiedy są one  demontowane, to u nas w Polsce własnie sobie taką budujemy,...kosztem wątpliwie dużo tańszego rachunku za energię, bądź kilku dodatkowych miejsc pracy,...a i tak największą korzyść będą mieli Ci, co pomysł sprzedadzą, pomysł zrealizują,...a potem Polsko weź to w swoje ręce i utrzymuj,... moje osobiste zdanie,...jestem na NIE ! dziękuję za uwagę i pozdrawiam, takijeden

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx6.xx0 
  • C>K>M

    06.06.2014, 19:11

    Co w przypadku awarii elektrowni węglowej ma "nieodwracalnie skazić środowisko"? Węgiel? Para?

    Cytuj
    Uż. zarejestrowany 
  • jeden z niewielu_gość

    06.06.2014, 11:01

    ELEKTROWNIA MADE IN CHINA

    czy to prawda, że chińscy podwykowacy bądą stawiać nam Polakom elektrownię? made in china ? = ta elektrownia to kiepska machina !

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx6.xx0 
  • Sol_gość

    06.06.2014, 11:47

    pewnie!!!

    Ludzie zastanówcie się! Elektrownia węglowa nie, atomowa nie, wiatraki nie, a prąd każdy chce mieć w domu! Na pomorzu mamy deficyt prądu, bez takich inwestycji region nie będzie się rozwijał!

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx0.xx3 
  • drtm_gość

    06.06.2014, 15:49

    To niech sięgną po rozum do głowy i postawią elektrownię atomową, a nie będą nas truć węglem i powietrze zanieczyszczać. Elektrowni węglowej mówię stanowcze NIE. Problem tylko taki, że jako jednostka nic nie znaczymy i trzeba większego ugrupowania, które się przeciwstawi wydawaniu naszych pieniędzy na takie g*wniane pseudo inwestycje. Z węglowej żadnego pożytku nie będzie.

    Cytuj
    IP: 109.197.xx8.xx2 

    C>K>M

    06.06.2014, 19:13

    Atomowa nie wystarczy, i będzie gotowa znając życie po 15 latach od rozpoczęcia prac. Mamy swój węgiel i lata doświadczenia w tej dziedzinie.

    Cytuj
    Uż. zarejestrowany 
  • xXx_gość

    06.06.2014, 16:42

    debilizm totalny

    Co za sk****** naród. Nic Wam się durnie nie podoba a robić ni ma komu.

    Odpowiedz
    IP: 83.238.xx8.xxx 
  • gda_gość

    06.06.2014, 21:32

    nie dla tej elektrowni

    Co do zgazowywania węgla jestem za, nie mam wpływu na kontrakty gazowe naszego kraju, ale zdecydowanie uważam gaz za dużo lepsze paliwo. Co do spalin z komunikacji, odpowiem tak, pieszemu niosącemu ciężki plecak nie jest obojętne, gdy dołożą mu jeszcze 10 kg.

    Odpowiedz
    IP: 83.25.xx2.xx8 
  • gda_gość

    06.06.2014, 21:40

    Nie dla elektrowni!

    Oddziaływanie elektrowni znacznie przekracza obszar gminy Pelplin, powiatu tczewskiego a nawet województwa, do Żuław z Subków jest w linii prostej góra 5 km, dołączyłeś do grona naszych wybitnych samorządowców z Pelplina i powiatu, którzy troszczą się o bezpieczeństwo energetyczne Polski, ba całej Europy, niestety zapominają, że nie są to ich kompetencje. Zaklejcie najpierw dziury w drogach, bo jak dotychczas wychodzi wam to karykaturalnie.

    Odpowiedz
    IP: 83.25.xx2.xx8 
  • emil_gość

    06.06.2014, 21:56

    super elektrownia

    a jakie eleganckie kominy

    Odpowiedz
    IP: 86.17.xx4.xx3 
  • Radosław Sawicki_gość

    27.06.2014, 09:58

    Głos mieszkańców w sprawie Elektrowni Północ - otw

    W sobotę, 28 czerwca 2014 r. w Tczewie odbędzie się spotkanie dla mieszkańców poświęcone budowie elektrowni węglowej w Rajkowach koło Pelplina. W debacie wezmą udział organizacje społeczne - przyrodnicze, zdrowotne i prawne. Będzie to szansa na poznanie kluczowych informacji dotyczących planowanej inwestycji w sposób jasny i zrozumiały dla wszystkich zainteresowanych. Podczas dyskusji mieszkańcy dowiedzą się: jaki jest stan prawny inwestycji oraz jaki wpływ będzie ona miała na zdrowie ludzi i stan środowiska. Organizacje pozarządowe podkreślają, że konsultacje społeczne, które zostały przeprowadzone przez Starostwo Powiatowe w Tczewie ograniczyły się do udostępnienia raportu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko, który z istoty rzeczy jest pisany trudnym, specjalistycznym językiem. Zabrakło natomiast otwartej debaty publicznej na temat wpływu inwestycji na Kociewie. W efekcie, mieszkańcy wciąż niewiele wiedzą o tym, co ma powstać w okolicy ich domów. Każdy ma zagwarantowane prawo do informacji oraz do udziału w podejmowaniu decyzji dotyczących środowiska. Każdy zatem może mieć realny wpływ na to, jakie są podejmowane decyzje dotyczące inwestycji na nie wpływających, a w rezultacie na to, jak wygląda nasze otoczenie i jaki ma ono wpływ na nasze zdrowie - komentuje Małgorzata Smolak z Fundacji ClientEarth, skupiającej prawników działających na rzecz środowiska. Małgorzata Smolak podczas spotkania opowie o tym, jaki jest aktualny stan prawny inwestycji oraz jakie są prawa mieszkańców do udziału w procesie decyzyjnym. O wpływie inwestycji na zdrowie opowie Łukasz Adamkiewicz, ekspert z międzynarodowej organizacji Health and Environment Alliance (HEAL), specjalizującej się w badaniu wpływu zanieczyszczenia środowiska na zdrowie. Każda emisja zanieczyszczeń powietrza oddziałuje na środowisko, a tym samym na zdrowie ludzi. W raporcie inwestora brakuje informacji o potencjalnym wzroście zapadalności na choroby układu oddechowego i układu krążenia u ludzi narażonych na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem z elektrowni. Brakuje także danych dotyczących prawdopodobnego wzrostu stężenia tzw. ozonu troposferycznego znacznie obniżającego jakość upraw wyjaśnia Łukasz Adamkiewicz, doradca ds. wpływu zanieczyszczeń na zdrowie z organizacji HEAL. Zdaniem organizatorów tak ważna decyzja, jak zgoda na budowę elektrowni powinna być podjęta w oparciu o ogólnodostępne, rzetelne informacje i rozważenie wszystkich za i przeciw w taki sposób, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla mieszańców Kociewia i całego Pomorza. W ocenie organizatorów debata na temat wpływu elektrowni na zdrowie ludzi jest jednym z kluczowych elementów tej dyskusji. Pozwoli ona nie tylko zapełnić lukę w informacji, lecz także umożliwi udział w dyskusji i kształtowaniu przyszłości regionu tym mieszkańcom, których głosy do tej pory nie były słyszane. Elektrownia Północ o mocy 1600 MW ma być jedną z największych nowych elektrowni węglowych w Europie. Według planów ma powstać na cennych terenach rolniczych w miejscowości Rajkowy koło Pelplina. Poza głównymi budynkami elektrowni na inwestycję składają się system drogowy i torowy, rurociągi do transportu wody chłodniczej z rzeki i ścieków do Wisły oraz linie elektroenergetyczne wysokiego napięcia. Termin debaty: 28 czerwca 2014, godzina 16:00 Miejsce: Fabryka Sztuk, ul. 30 stycznia 4, Tczew Więcej informacji: Diana Maciąga, tel. 501 285 417 e-mail: kontakt@stopep.org http://www.stopep.org

    Odpowiedz
    IP: 213.25.xx4.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.