Autorski Wieczór Literacko-Filmowy z Tomaszem Olczakiem


odbyło się
25
04.2014
Piątek
Autorski Wieczór Literacko-Filmowy z Tomaszem Olczakiem
Fabryka Sztuk zaprasza na Autorski Wieczór Literacko-Filmowy z Tomaszem Olczakiem.

Tomasz Olczak - to jeszcze nie pisarz. Urodził się w Tczewie, a dorastał w Gręblinie. I choć niemal całe życie spędził na wsi, jego utworów literackich nie cechuje sielanka. Ten początkowo zagubiony student administracji, wreszcie odnalazł swoją drogę i aspiruje do zostania kulturoznawcą. W swych dziełach łączy elementy czarnego humoru i groteski, dopełniając całość zgrabnym umiejscowieniem fabuły w otoczeniu życia codziennego. Podobieństw stylu pisarza można doszukiwać się w dziełach Witolda Gombrowicza, czy też Janusza Rudnickiego. Zainteresowanie filmem wyrosło nagle, za sprawą Studenckiej Organizacji Filmowo-Artystycznej SOFA, do której należy również Jan Bielawski, tczewianin, absolwent I LO w Tczewie oraz Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. W trakcie studiów, dzięki organizacji SOFA oraz Sopockiej Szkole Fotografii WFH, Bielawski zapoznał się z tajnikami sztuki fotografii i filmu. Obecnie jest nauczycielem wychowania fizycznego, co między innymi inspiruje go do realizacji kolejnych projektów filmowych. Efektem współpracy Tomasza Olczaka i Jana Bielawskiego są trzy filmy, które zostaną zaprezentowane po raz pierwszy w Fabryce Sztuk, na wieczorze literacko-filmowym, w piątek 25 kwietnia o godz. 18:00.

„klif jest z gdyni a termosy są z marsa”

„To opowieść o miłości, o drodze, jaką trzeba przebyć, żeby ją odnaleźć, żeby się w niej

w pełni zanurzyć. Od strony filmowej jest to kolaż, intertekstualny eksperyment łączący
ze sobą wiele obrazów, które w klasycznym kinie drogi przebijać się będą stopniowo do świadomości widza. Ukryty sens, drugie dno, to w nie będzie można wpaść oglądając ten film.” (T. Olczak)

„celuloidowa noc poślubna”

„To połączenie groteski i kina grozy, którego spoiwem, łączącym wszystkie elementy fabuły, jest substancja kiczu. Cechą charakterystyczną tego utworu jest narracja prowadzona przez pisarza, którego filmowym odbiciem jest postać holenderskiego mnicha. Obraz ten kryje
w sobie odpowiedź na pytanie, jak wszechobecny w naszym życiu jest kicz.” (T. Olczak)

„przeżyłem”

„To historia po części oparta na faktach. Wybór, które z nich są prawdziwe, a które zmyślone, autor pozostawia widzowi. Film porusza problem alkoholizmu i zatracenia łączności
z realnym światem, który niebezpiecznie wykrzywia się pod wpływem używek i prowadzi na skraj psychicznego załamania. Zastosowana w nim scenografia, rodem z modernistycznego niemieckiego kina niemego, potęguje napięcie, które eksploduje w kulminacyjnym momencie.” (T. Olczak)
Wstęp wolny.

Fabryka Sztuk zaprasza
Tczew, ul. 30 Stycznia 4
www.farykasztuk.tczew.pl


Drukuj
Prześlij dalej