Narodowe Święto Niepodległości - "... bo wolność jest słodka"

Również w tym roku nie zabraknie słodkości w narodowych barwach (fot. tcz.pl)

odbyło się
11
11.2013
Poniedziałek
Narodowe Święto Niepodległości - "... bo wolność jest słodka"
Już 11. listopada Narodowe Święto Niepodległości. Okazją do uroczystych obchodów jest 95. rocznica odzyskania przez Polskę wolności po 123. latach rozbiorów. Powód to radosny, ale jeszcze do niedawna 11. listopada był dniem celebrowanym w atmosferze żałoby i patosu. W ub. roku to się zmieniło - po raz pierwszy w Centrum Kultury i Sztuki odbył się festyn - "Bo wolność jest słodka". Również w tym roku oprócz oficjalnych uroczystości, będzie i coś ciekawego dla mieszkańców - zaplanowano m. in. koncert Stanisława Soyki.

Msza za ojczyznę, przemarsz do miejsc pamięci - przed pomnik Piłsudskiego, bądź nad groby tych, którzy o wolność walczyli, złożenie kwiatów, sztampowe przemówienia lokalnych oficjeli - tak w większości polskich miast wygląda świętowanie Dnia Niepodległości. Świętowanie to smutne, pełne patosu, w atmosferze przygnębiającej listopadowej szarości. A przecież 11. listopada to okazja do radosnego świętowania - dzień nie upamiętnia przecież ofiar jakiegoś pogromu, czy powstania, ale fakt ponownego zaistnienia przez Polskę na mapie świata po latach rozbiorów. W naszym kraju wciąż zdajemy się o tym nie pamiętać, chociaż niektóre miasta przełamują powoli tradycje smutnego świętowania "nad grobami". Od kilku lat radosne parady, na których można zobaczyć m. in. pojazdy, czy żołnierzy w umundurowaniu z epoki międzywojnia, organizują Gdańsk i Gdynia, a także Gniew. W Tczewie do tej pory wszystko było organizowane według starego scenariusza - wszystko zmieniło się w ub. roku. W tym będzie podobnie.

Rozpoczęły się przygotowania do Narodowego Święta Niepodległości - 11 listopada. Obchody zostaną podzielone na dwie części - patriotyczno-religijną oraz kulturalną, rozrywkową.

- Uczestnikom porannych uroczystości będziemy rozdawać kotyliony oraz flagi narodowe. - informuje Małgorzata Mykowska, rzeczniczka tczewskiego ratusza. - Z kolei po południu w CKiS odbędzie się koncert Stanisława Soyki. Na wszystkich czekać będą pączki narodowe oraz biało-czerwony tort. Na zakończenie - losowanie nagród prezydenta Tczewa za "Paszporty wolności". Bezpłatne wejściówki cieszyły się sporym zainteresowaniem mieszkańców - bardzo szybko je rozdano.


Część patriotyczno-religijna:

- godz. 9.30 - zbiórka uczestników w Parku CKiS
- godz. 9.45 - wymarsz do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Św.
- godz. 10.00 uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny
- ok. godz. 10.55 (po mszy) - przemarsz do Pomnika Pamięci Poległych za Niepodległość (cmentarz „stary”)
- ok. godz. 11.10 - uroczystości przy pomniku (do ok. godz. 12.00).

Część kulturalna

Wolność jest słodka
- od godz. 15.45 w Centrum Kultury i Sztuki

W programie: występ chóru Passionata (pod dyr. Moniki Bławat), projekcja filmu „Animowana historia Polski” ( w reż. Tomasza Bagińskiego, 10 min.), spotkanie z autorem rysunków satyrycznych - Zbigniewem Jujką, koncert fortepianowy w wykonaniu Gerharda Giel’a (gość z miasta partnerskiego Witten), wykonanie utworów patriotycznych przez publiczność raz gwiazda wieczoru - STANISŁAW SOYKA.

Na wszystkich czekać będą pączki narodowe oraz biało-czerwony tort.
Na zakończenie - losowanie nagród prezydenta Tczewa za „Paszporty wolności” .

Imprezy towarzyszące:


- 9 listopada: XXIII Uliczny Bieg Sambora z okazji Narodowego Święta Niepodległości
godz. 11.00 - Bieg Mały Sambor
godz. 12.00 - Bieg Sambora.

- 9-10 listopada - Turniej Bokserski (hala II LO)

Drukuj
Prześlij dalej