Z Arkadiuszem Stubbą o tczewskim karate

Tczewski Klub Karate
Z Arkadiuszem Stubbą o tczewskim karate

zobacz galerię zdjęć: 3
Wywiad z Arkadiuszem Stubbą trenerem kadry Tczewskiego klubu karate-do - wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski w karate WKF, Mistrzem EUROPY I ŚWIATA W KARATE FSKA.

Marian Sarnowski - Niedawno pożegnaliśmy stary rok, który obfitował w sukcesy tczewian w sportach walki przy sporym udziale pańskich podopiecznych. Proszę się zatem tymi sukcesami pochwalić.

Arkadiusz Stubba - Faktycznie ubiegły rok był pracowity dla moich podopiecznych i dla mnie, co w efekcie zaowocowało sukcesem sportowym - zawodnicy naszego klubu startowali w 18 turniejach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej, odnosząc sporo sukcesów w grupach wiekowych od kategorii dziecięcych i młodzieżowych, poczynając, a kończąc na konkurencjach seniorskich.

- A które z tych sukcesów uznałby pan jako trener za najważniejsze i określiłby je jako tak zwaną „wisienkę na torcie”?


- Wszystkie starty i wyniki są ważne, zarówno w kategoriach najmłodszych, gdzie medalowe pozycje zajęli: Ania Kuzioła, Marcelina Ziewiec, Patrycja Chorążewska, Daria i Piotr Dang, Kornelia Stubba, Konrad Martyniak, Julia i Zuzanna Marzejon, Mateusz Kalina, Wiśniewski Janek, Maxymilian Gracek. (Ogólnopolskie turnieje : Funakoshi cup Wrocław, Puchar pomorza w Rumii , Central Europe Open w Bydgoszczy, Grand Prix Tczewa , Grand Prix Lębork) jak i w kategoriach kadet, junior, senior gdzie mistrzostwo polski w karate WKF(Bełchatów) zdobyły : Natalia Stubba i Julia Sabiecka, wicemistrzostwo Miłosz Sabiecki a brązowe medale Dawid Stubba i Paweł Naborczyk. Medalistami Pucharu Polski w karate WKF zostali: złoto Dawid Stubba,Miłosz i Julia Sabiecy, Natalia Kuzioła i Natalia Stubba, brązowe medale: Anna Kuzioła Mikołaj Smolinski I Maciej Szczerba wyżej wymienione osoby punktowały i zdobywały medalowe pozycje również w pozostałych turniejach w których Tczewski Klub Karate-Do brał udział, ale wisienką na przysłowiowym torcie określiłbym udany udział w dwóch bardzo dobrze obsadzonych turniejach międzynarodowych, pierwszy to - Grand Prix Hradec Kralove, gdzie tczewianie zajęli 7 miejsce w klasyfikacji medalowej, spośród 168 klubów z Europy i Świata (najlepszy polski team). Drugi to : Grand Prix Bielsko Biala, gdzie pięcioosobowa ekipa w składzie: Natalia Stubba, Julia Sabiecka , Natalia Kuzioła Miłosz Sabiecki, Mikołaj Smoliński zdobyła piąte miejsce w klasyfikacji klubowej, zostawiając za plecami najmocniejsze teamy z Polski, Japonii, Wielkiej Brytanii, Szkocji ,Czech , Słowacji i Rosji.

- Naprawdę jestem pod wrażeniem, tym bardziej, że obserwuję was już od jakiegoś czasu i na przełomie kilku lat zauważyłem pewną powtarzalność dobrych wyników, proszę mi powiedzieć w czym tkwi sekret pasma sukcesów Pana podopiecznych, drugie moje pytanie może zabrzmi przyziemnie, ale muszę je zadać: co tacy mistrzowie i ich trener z tego mają?

- Dobre pytanie panie redaktorze. Systematyczna praca z zawodnikami, bagaż doświadczeń z okresu kiedy sam startowałem, obycie turniejowe zawodników to znaczy duża ilość startów na przełomie kilku lat i chyba najważniejsze to pasja i zaangażowanie, czyli to czego wymagam od siebie i od swoich podopiecznych. A co z tego mamy- ,cóż wiele i niewiele zarazem. Prestiż, satysfakcja, niezapomniane chwile, członkostwo najlepszych zawodników z „Tczewskiego Dojo” w Kadrze Polski , udział w mistrzostwach Europy i Świata Karate WKF czasem gratyfikacja i uznanie w oczach Kapituły powiatowej, miejskiej lub gminnej.

- W naszej rozmowie przewinął się wielokrotnie skrót WKF - co to w ogóle znaczy? Znam się trochę na sztukach walki, słyszałem więc o karate: shotokan ,kyokushin ,karate tradycyjnym itp., obserwując pasmo waszych sukcesów zauważyłem, iż większość z nich odnosicie w turniejach WKF, co oznacza ten skrót?

- WKF czyli - World Karate Federation (światowa federacja karate) jest obecnie największą i najbardziej prestiżową organizacją karate będącą członkiem MKOL-u i zgłaszającą swój akces do udziału w Olimpiadzie. W ramach turniejów według przepisów WKF startują najlepsi zawodnicy z dowolnych styli karate (Shotokan ,Goju rju , Shinto ryu ,Wado-ryu ,Kyokushin itd. co gwarantuje wysoki poziom sportowy i naprawdę nie łatwą drogę do osiągnięcia sukcesu. Posługując się porównaniem, z czystym sumieniem mogę powiedzieć, iż imprezy rozgrywane wg przepisów WKF to taka” liga mistrzów” wśród pozostałych zawodów karate.

- No dobrze, jestem pełen podziwu dla osiągnięć karateków TKK-do, ale muszę zadać pytanie trochę prowokacyjne - miałem w zeszłym roku przyjemność oglądać występy karateków na żywo podczas Grand Prix Tczewa i nie zauważyłem zbyt wielu spektakularnych nokautów ani przelanej krwi - czy aby na pewno jest to skuteczna sztuka walki?

- Tak …jest taka obiegowa opinia, która poddaje w wątpliwość skuteczność styli karate, żeby odpowiedzieć, posłużę się analogią . Jako pasjonatowi i znawcy różnych dyscyplin sportowych na pewno nie są Panu Redaktorowi obce szermierka i szpada. Reprezentanci owych dyscyplin podczas Olimpiady lub Mistrzostw rywalizują na najwyższym możliwym poziomie, jednak podczas zawodów nie ucinają sobie głów i nie zadają pchnięć i cięć śmiertelnych, chociaż w realu w sytuacjach ekstremalnych np. zagrożeniu życia lub obronie koniecznej na pewno mają umiejętności pozwalające zadać techniki obezwładniające lub śmiertelne. Podobnie jest w karate - podczas turnieju zawodnik ma udowodnić wyższość techniki,sprawności fizycznej, kondycji i umiejętności taktycznych w uczciwy i honorowy sposób, bo tak jest idea olimpizmu. A w życiu codziennym nie koniecznie trzeba używać siły do rozwiązywania problemów.

- Świetnie - to dla mnie przekonująca argumentacja, ale czy trafiacie z taką filozofią na podatny grunt w czasach, gdzie kreowana jest łatwa i szybka droga do sukcesu, a nie cierpliwość i ciężka praca?

- Faktycznie, nie jest łatwo przekonywać ćwiczących do cierpliwości, systematyczności i akceptacji trudnej drogi doskonalenia się. Jednym z powodów jest wiele możliwości spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież poczynając od ofert realnych do wirtualnych. Drugim, kreowana przez niektóre media pułapka, pod tytułem - szybka sportowa kariera, milionowe kontrakty i tabloidowa popularność. Jednak nie poddajemy się - mamy w klubie dobrą kadrę trenerską - jest to mieszanka doświadczenia i młodości. Z powodzeniem znajdujemy chętnych do ćwiczenia w grupach dziecięcych i młodzieżowych w wielu sekcjach na terenie Miasta, Gminy I Powiatu Tczewskiego oraz w okolicznych miejscowościach. Wprawdzie nie możemy zaproponować naszym podopiecznym materialnych korzyści, ale oferujemy zdrowy styl życia, hart ducha i ciała, przyzwyczajanie do systematyczności i obowiązkowości. Czy ta oferta trafia na podatny grunt? Myślę że tak. Obserwuję coraz więcej dorosłych świadomych tego, że przez zdrowy sportowy tryb życia oraz właściwą dietę można przy odrobinie szczęścia dotrwać w dobrej formie i aktywności do późnej starości, a to z kolei przekłada się na to, że osoby z takim spojrzeniem na życie motywują swoje pociechy do systematycznego uprawiania sportu.

- Dobrze się pana słucha panie Arkadiuszu, prawie przekonał mnie pan do rozpoczęcia treningu karate, żartuję oczywiście. Proszę powiedzieć mi na koniec, jakie cele i wyzwania stoją przed Tczewskim Klubem w bieżącym 2015 r?


- Żarty, żartami, ale jak już jesteśmy przy tym, to od lutego bieżącego roku ruszamy z treningami dla dorosłych - na początek raz w tygodniu we wtorki od godziny dziewiętnastej na Sali w szkole sportowej nr 2 w Tczewie, zatem serdecznie zapraszam. Co do planów, to czeka nas na pewno intensywny rok startowy bo w tczewskim klubie wychowuje się wielu topowych zawodników ze sporymi szansami na sukcesy, więc Zarząd klubu i trenerzy mają obowiązek zapewnić swoim podopiecznym jak największą możliwość startów. Taka polityka klubu owocuje sukcesami, od kilku lat zawodnicy TKK-DO są członkami Kadry Narodowej. Już w najbliższym czasie na przykład tj. w dniach 8-9 lutego na Mistrzostwach Europy w Karate WKF w Zurichu Polskę reprezentować będzie trójka moich podopiecznych Julia i Miłosz Sabieccy oraz Natalia Stubba. Klub czeka również bardzo poważne zadanie organizacyjne w dniach 18-19 kwietnia odbędzie się bowiem w Tczewie już trzecia edycja Turnieju - „Grand Prix Tczewa W karate WKF”, turniej zyskał rangę turnieju kwalifikacyjnego spodziewamy się zatem przyjazdu od 700 do 800 zawodników z Polski i Europy.

- Po tym, co tu usłyszałem, widzę, że czeka Pana oraz zawodników trenerów i działaczy Tkk-do ogrom pracy i obowiązków - życzę zatem Wam wszystkim dużo sił, energii i zdrowia oraz kolejnych sukcesów w 2015 roku.

- Przekornie - nie dziękuję. ale założone cele postaramy się zrealizować na przysłowiową „6’. Panu redaktorowi również życzę zdrowia i ponawiam zaproszenie na treningi karate.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • adi_gość

    24.01.2015, 15:07

    Marian

    A Marian Sarnowski jeszcze zyje? czy teraz jest "redaktorem" tcz.pl?

    Odpowiedz
    IP: 93.154.xx5.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.