Zdecydowała druga połowa - Latocha Sambor Tczew - AZS AWF Wrocław 24:30

5 września 2010 w rozgrywkach piłki ręcznej w PGNiG Superlidze Kobiet w I kolejce zmierzyły się drużyny Latocha Sambor Tczew i AZS AWF Sport Concept Wrocław (fot. Krzysztof Gierszewski)
W ostatnim meczu sezonu na własnym parkiecie Sambor Tczew nie zdołał przerwać serii porażek i uległ AZS AWF SportConcept Wrocław 24:30. Po raz kolejny o porażce zdecydowała znacznie słabsza druga połowa meczu.

Mecz lepiej rozpoczął Sambor, który po bramkach Doroty Jakubowskiej i Anity Kordunowskiej w 3 minucie prowadził 2:0. Prowadzenie gospodynie utrzymywały do ok. 12 minuty, kiedy to dominować na parkiecie zaczęły akademiczki z Wrocławia. Głównie za sprawą Aliny Antoszewskiej i Grażyny Pietras wrocławianki najpierw wyrównały, a potem wyszły na kilkubramkową przewagę, która w 26 minucie wynosiła już 4 trafienia (10:14). Ku uciesze kibiców ostatnie minuty tej części gry należały do gospodyń, które rzucając 4 bramki doprowadziły do remisu po 14 i takim wynikiem zakończyła się pierwsza połowa meczu.

Niestety drugie 30 minut było znacznie gorsze w wykonaniu beniaminka z Tczewa. Wróciły błędy z poprzednich spotkań (błąd chwytu i podania), brak było liderki która pociągnęłaby grę, a i bramkarki nie odbijały tylu piłek, ile powinny. W miarę wyrównany bój głownie za sprawą Justyny Belter Sambor toczył jeszcze do 40 minuty, kiedy przegrywał jedynie dwiema bramkami (17:19), ale potem było już tylko gorzej. Bardziej doświadczone akademiczki podwyższoną obroną skutecznie ograniczały poczynania tczewianek w ataku i po szybkich kontrach raz po raz punktowały swoje rywalki. Zastanawiający w tym momencie był brak reakcji trenera tczewskiego zespołu, który ani w pierwszej, ani tym bardziej w drugiej połowie nie skorzystał z przysługującej zespołowi przerwy i nie starał się odwrócić losów meczu. Tym sposobem ku rozpaczy widowni przewaga akademiczek rosła z każdą minutą i marzenia o pierwszym zwycięstwie runęły niczym domek z kart. Mecz zakończył się zdecydowanym zwycięstwem wrocławianek 30:24, które tym sposobem podtrzymały jeszcze swoje szansę na uniknięcie baraży. Aby tak się stało, za 3 tygodnie Sambor w Jeleniej Górze musiałby w końcu wygrać.

Osobnym tematem są kibice. Ich postawa w sobotnim meczu przerosła najśmielsze oczekiwania wszystkich obecnych na meczu. Klub Kibica pojawił się w liczbie ok. 80 osób, zajął praktycznie cały prawy sektor hali i stworzył z meczu prawdziwe sportowe święto. Serpentyny i konfetti to jeszcze nic specjalnego, ale 10 flag w barwach Sambora, ogromny transparent z napisem "Superliga nas przerosła, ale w inny świat przeniosła - dziewczyny dziękujemy", flary i sztuczne ognie, a na końcu wspólny taniec i zdjęcia sprawiły, że można się było poczuć jak by dziewczyny nie spadały z liga, ale do niej awansowały. Dodatkowo każda zawodniczka otrzymała swoje zdjęcie w antyramie z podziękowaniami za cały sezon emocji i sportowych wrażeń. W oczach niejednej zawodniczki można było zobaczyć łezkę wzruszenia. Podziękowania za pomoc finansową w zorganizowaniu oprawy w imieniu kibiców należą się Damianowi Jesienia, bez którego pomocy oprawa nie byłaby tak okazała.

Urszula Czarnecka - Atmosfera na meczu była rewelacyjna. Kibice od pierwszego do ostatniego gwizdka byli z nami bez względu na wynik. Szkoda, że nie zdołałyśmy odwdzięczyć się wygranym meczem. Łza się w oku kręci na widok zaangażowania i poświęcenia klubu kibica, a serca oraz kultury z jaką dopingowali nas przez cały sezon może pozazdrościć nam każdy klub Superligi. W imieniu zespołu chciałabym serdecznie podziękować za cały sezon, piękne pożegnanie z Superligą oraz upominki. DZIEKUJEMY!!!

Daria Wasilewska - Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona postawą kibiców, troszkę się obawiałam ( po serpentynach i konfetti) co jeszcze wymyślą , ale wszystko było super. Robiąc sobie wspólne zdjęcie miałem mokre oczy i poczułam się prawie jak rodowita tczewianka smiley.

Dorota Jakubowska - Kibice pokazali na co ich stać i że pomimo naszych wielu porażek dziękują nam za występ w superlidze. Potrafili się zorganizować i stworzyć tak głośny doping, który bardzo nam pomagał. - Każdemu życzę takich kibiców, którzy są z drużyną na dobre i złe.

Latocha Sambor Tczew - AZS AWF SportConcept Wrocław 24:30 (14:14)

Sambor: Piotrowska, Skonieczna, Czarnecka 4, Jakubowska 5, Belter 6, Wiśniewska 1, Wasilewska, Wiącek, Szlija 1, Sobieraj, Sabajtis 2, Zagrodzka 2, Kordunowska 3
Kary: 8 minut
Karne: 5/6

AZS: Słota, Boczkowska, Wojt, Perek 3, Żakowska 3, Olfans 5, Pietras 4, Skalska 4, Wiertelak 3, Łukasik, Dęga 3, Rupp, Król 2, Antoszewska 3
Kary: 14 minut